ÖSO'dan son dakika açıklaması: Orayı aldık!

ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı'nda TSK'nın desteğiyle Afrin'in batısındaki El Hammam köyünü ve çevre tepeleri teröristlerden arındırdı.

 • GİRİŞ23.01.2018 14:39
 • GÜNCELLEME23.01.2018 16:27
ÖSO'dan son dakika açıklaması: Orayı aldık!

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK destekli ÖSO, Afrin'in batısından sürdürdüğü operasyonda Cinderes beldesinin El Hammam köyünü ve çevre tepeleri terör örgütü PYD/PKK'dan aldı.

Cinderes bölgesi, PYD/PKK’nın Hatay'ın Reyhanlı ilçesine saldırı düzenlediği stratejik bir bölge olmasının yanında, Afrin’e uzanan düz bir vadi konumunda.

Zeytin Dalı Harekatı'nın ilerleyen safhaları açısından Cinderes bölgesindeki gelişmeler önem arz ediyor. 

ÖSO ve TSK, Afrin'in batısı, kuzeyi ve kuzeybatısından başlatılan operasyonda, ilk 4 günde toplam 14 noktayı ele geçirmişti.

Türkiye'nin meşru müdafaa hakkı

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada, yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'i örgütün işgali altında bulunuyor.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar4

 • ali 3 hafta önce Şikayet Et
  ALLAH yar ve yardımcınız olsun. Galip olan allahtır.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • İSMAİL KARAKÖY 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun TÜRK HALKI ARKANIZDADİR...
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • deli dumrul 3 hafta önce Şikayet Et
  Çok güzel bu bölgeden Reyhanlıya roket atılmıştı. Helal olsun.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • mehmet 3 hafta önce Şikayet Et
  Hainler 3 günde kaçış rekoru kırdı . Kalıpta savaşmaya yürekleri yetmiyor anlaşılan.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat