E- devlet kilitlendi! Herkes bunu arıyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "alt soy üst soy raporunun" e-Devlet üzerinden de alınabileceğini bildirdi. Alt soy üst soy raporu kullanıma açılmasından itibaren e-Devlet üzerinden 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretildi.

E- devlet kilitlendi! Herkes bunu arıyor
E- devlet kilitlendi! Herkes bunu arıyor
GİRİŞ 08.02.2018 14:00 GÜNCELLEME 08.02.2018 17:22
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

E-devlet uygulamasına yeni eklenen hizmet sayfayı kilitledi. Alt-üst soy bilgisi sorgulama’ sistemine girenler “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir” uyarısıyla karşılaşıyor. Yeterince sabırlı olanların karşısına dakikalar sonra ailesinin soy kütüğüne ait bilgiler dökülüyor.   

Soyağacı Nedir?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir. 
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi "Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler." hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21'inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8'inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

 

 

ETİKETLER
e devlet
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Çepni 1 yıl önce Şikayet Et
  E-devlete giriş yapılamıyor. Altyapısı çok yetersiz. Keşke şu hizmetlerin yarısı kadar alt yapıya gerekli özen gösterilseydi. Ne zaman e-devlete girsem ihtiyacım olan belgeyi çıkarmak için yarım saat bekliyorum. Bazen saatlerce cevap veremiyor. Türkiye'de en çok girilen 18. sitedir, fakat altyapısı çok yetersiz.
  Cevapla
 • Sitem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu dünyadan değilmişim reiss
  Cevapla
 • OttoMan 1 yıl önce Şikayet Et
  Soyağacı olupta neyi gösterecek; dedene kadar görürsün. Nüfusa kim kayıtlı ise o var
  Cevapla
 • burak 1 yıl önce Şikayet Et
  Haber olunca daha çok çöktü
  Cevapla
 • Meçhul 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne oyuncağı kardeşim insanın geçmişini öğrenmesi bilmesi nefisle ne alakası var. Sisteme girip bakan çıktısını alıp çıksalar herkes öğrense rahat rahat bu ne böyle kardeşim giremiyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Maduro duyurdu: İlişkilerimizi kestik
Kahramanmaraş'tan dikkat çeken anlar...