Her yerden o çıkıyor!

Münbiç’i ziyaret eden DEAŞ karşıtı koalisyonun komutanı Korgeneral Paul E. Funk, burada PKK ile ilişkili bir şey görmediğini söyledi. New York Times bile bu sözlere inanamadı. Oysa kendisini karşılayan örgüt sözcüsü Derviş’in odası, dev Öcalan posteriyle süslüydü.

GİRİŞ 09.02.2018 07:05 GÜNCELLEME 09.02.2018 09:28
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan salı günü AK Parti grup toplantısında Suriye’de YPG’nin kontrolünde bulunan Münbiç’teki ABD askerlerinin varlığına işaret ederek “Hadi çıkın. Münbiç’e geleceğiz” mesajını vermişti. Erdoğan’ın mesajının ardından ABD’li üst düzey iki komutan Münbiç’i ziyaret etti. Suriye’de operasyon yapan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun en üst düzey komutanı Korgeneral Paul E. Funk ve özel operasyonlar komutanı Tümgeneral Jamie Jarrard, ABD basınını yanlarına alarak Münbiç’teki ABD askerleri ve Fırat Kalkanı güçlerinin karşısındaki YPG mevzilerini denetledi. Korgeneral Funk Münbiç’te ABD askerlerinin Türkiye’nin desteklediği Fırat Kalkanı’na bağlı ÖSO güçlerinin hemen karşısında yer alan mevzilerinde poz verdi.

‘Karşılık veririz’

 

Burada bir de basına demeç veren Funk, şunları söyledi: Kimse yapamazken onlar Rakka’yı geri aldı. Bence bu onlara masada bir sandalye kazandırdı. Biz DEAŞ’ın kalıcı yenilgisinin sürmesini sağlama alma amacıyla bu bölgedeyiz. Funk, ‘Türkiye’nin tehditlerinden çekinip çekinmediğine’ ilişkin soruyu da “Benim iş tanımımda endişelenmek yok. Benim işim savaşmak. Bizi vurursanız, agresif şekilde karşılık veririz. Kendimizi savunacağız” şeklinde yanıtladı.

PKK izi görmemiş!

ABD’li komutanla el sıkışan Münbiç Askeri Konseyi sözcüsü Şervan Derviş, ‘Biz tüm dünyanın düşmanı olan DEAŞ ile savaşıyoruz. Türkiye bize Afrin’de saldırıyor. Tabi ki DEAŞ’la savaşımızı minimize edip Afrin’de kendimizi savunmaya odaklandık’ dedi. ABD’li General Jamie Jarrard ise New York Times’a, ‘Onların PKK olduğunu söylüyorlar. Ama ben ilişkimiz süresince bunu gösterecek bir şey görmedim’ ifadesini kullandı. Gazetenin muhabiri ise Derviş’in odasında dev bir Abdullah Öcalan posteri olduğuna dikkat çekti.

HER YERDEN O ÇIKIYOR!

ABD’li komutanın elini sıkıp, “Ben PKK izi görmüyorum” dediği Derviş’in YPG bayrağı ve Öcalan posterlerinin altında çok sayıda fotoğrafı var. Örgütün sözcülüğünü yapan Derviş, YPG ve PKK’ya yakın kanallara Suriye’nin farklı yerlerinden bağlanarak katılıyor. Batılı gazetecilerin ‘etkili’ bir sözcü dediği Derviş, örgütün birçok noktada kullandığı ‘joker’ isimler arasında yer alıyor. YPG’nin Derviş’i basının önüne çıkardığı ilk görev 2015’te getirildiği Burkan El Fırat (Fırat Volkanı) Güçleri’nin sözcülüğü oldu. Daha sonra ABD’nin Türkiye’den gelen tepkileri göğüslemek için YPG’ye isim değiştirerek kurdurduğu DSG’nin (Demokratik Suriye Güçleri) sözcülüğüne getirildi. Derviş son olarak terör örgütünün Münbiç’te kurduğu Münbiç Askeri Meclisi’nin sözcüsü yapıldı.

ETİKETLER
PYD
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Hamidiye süvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Alayını imha edeceksin bu farelerin.
  Cevapla
 • oflu 1 yıl önce Şikayet Et
  golge etmesinler ihsan istemiyoruz.....
  Cevapla
 • ülküm 1 yıl önce Şikayet Et
  bence abd içeriden bölünüp parçalanacak,Türkiye bu bölünmeye öncülük edecek,1453 de dünyaya çağ değiştiren Türkoğlu bunuda elbette başaracak,abd dağılmanın eşiğinde.
  Cevapla
 • Türk ceddi 1 yıl önce Şikayet Et
  İşi savaşmakmış, bizim ceddimizin tamamının işini bir araştırsında bizim işimizide öğrensin, atıp sallamakla olmaz bu işler
  Cevapla
 • adems 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlara sahada yerel güçleri kullanarak operasyon yapılmalı ki rahat olmasınlar o günler de gelecek inşAllah 70 yıldır arap coğrafyasına sırtımız dönüktü bağlarımız kopuktu adamlar okyanus ötesinden gelip dizayn etmelerine fırsat veriyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'dan buraya kadar!
Yüzlerce gemi İstanbul Boğazı'nda bekliyor!