Silinen düğün videosuna tazminat

Gaziantep'te düğün videolarını alamadıkları için stüdyo firmasını dava eden çifte, 7 bin 500 lira tazminat ödenmesine karar verildi.

Silinen düğün videosuna tazminat
Silinen düğün videosuna tazminat
GİRİŞ 09.02.2018 16:21 GÜNCELLEME 09.02.2018 16:21
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Gaziantep 1. Tüketici Mahkemesi, düğün çekimleri için anlaştığı firmadan videoları alamayan Hatice ile Mehmet Akif Tükenmez çiftinin 20 bin lira manevi ve video çekim bedeli için de 500 lira maddi tazminat taleplerini değerlendirdi.

Çiftin hayatlarında bir defa yaşayabileceği ve hayatlarının en önemli günlerinden biri olan düğün gününe ilişkin video kaydının bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten mahkeme, firmanın videoları çifte ulaşıp ulaşmadığını netleştirmeden sildiğin için kusurlu olduğuna hükmetti.

Bu gerekçeyle mahkeme, söz konusu firmanın, çifte 3 bin 500'er lira manevi tazminat ve 500 lira maddi tazminat ödemesine karar verdi. 
Mehmet Akif Tükenmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fotoğraf ve video çekimlerinin iyi olması için organizasyon şirketiyle anlaştıkları söyledi.

Düğünden 2-3 ay sonrası için teslim tarihi verildiğini belirten Tükenmez, şunları kaydetti:

"O tarihte görüştüğümüzde fotoğrafların hazır olduğunu ancak videoların hazır olmadığını söylediler. Bu sırada organizasyon firmasının fotoğrafçısının değiştiğini öğrendik ve fotoğrafçıyla görüştüğümüzde yaklaşık 30 çiftin düğün videolarının bulunduğu hard diskin yandığını söyledi. Ben de organizasyon firmasının sahibini aradım, bana videoları teslim ettiklerini ve sildiklerini söyledi."

Bunun üzerine hukuki süreci başlattıklarını aktaran Tükenmez, "İzmir'de örnek bir davada çifte 10'ar bin lira tazminata hükmedilmişti. Biz de bu rakamda tazminat davası açtık. Mahkeme bizi haklı buldu ancak 7 bin lira manevi, 500 lira da maddi tazminata karar verdi. Bu tabii ki karşılığı değil. Videoyu alamadığımız için evliliğimde problemler yaşadım. Eşime ve ailesine mahcup oldum. Sonuçta ömürde bir defa oluyor. Karşılığı değil ama en azından mahkemeyi kazandık. Bu bile bizim için önemli. İşlerini ciddi yapmayan firmaya ders olmuştur umarım." diye konuştu.

Çiftin avukatı Mustafa Çetin de düğün videolarının yeri doldurulamayacak bir değere sahip olduğunu ifade ederek, "Çiftin haklarını aramak için dava açtık ve mahkeme bizi haklı gördü. Çifte, toplam 7 bin 500 lira ödenmesine karar verildi. Faiziyle birlikte yaklaşık 10 bin lira oluyor. Ancak hükmedilen tazminat müvekkillerimin uğradığı manevi zararı gidermekten oldukça uzak. Bu nedenle bir üst mahkemeye gideceğiz." diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Cep telefonuyla çeken onlarca kişi vardır zaten.
  Cevapla
 • yazık 1 yıl önce Şikayet Et
  Az bile istemişsiniz en az 100 bin lira isteyecektiniz üst mahkemeye gidin oda olmaz ise cumhurbaşkanlığına gidin alın o parayı nasılsa elinize bir fırsat geçmiş iliklerine kadar emin aldık dan sonra HELAL HELAL yersiniz artık
  Cevapla
 • Deli Dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  7 bin lirası avukata, 500 dosya masrafı :))
  Cevapla
 • sevim 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence çok az bir miktar en az 100 bin tl olmalıydıkı birdaha böyle olmasın.Hem insan hayatında birkere duvak giyer olurmu boyle sorumsuzluk.
  Cevapla
 • aslına bakarsan 1 yıl önce Şikayet Et
  100 bin kolay bir paramı yahu belkide insani bir hatadan oldu silindi belkide senin 100bin olsun dediğin rakam belkide firmayı batıracak ve bir aile yok olacak biraz manevi düşünün yahu
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hangi ülkede benzin ne kadar?
Diyanet'in sigara kararını vatandaşa sorduk!