Bank Asya’ya para yatıran örgüt üyesidir

Yargıtay, 17/25 Aralık yargı darbesi sonrası Bank Asya’ya para yatırmanın tek başına FETÖ üyeliği suçu olduğuna karar verdi. FETÖ elebaşının “Para yatırın” talimatı verdiği 15 Ocak 2014 milat alındı.

Bank Asya’ya para yatıran örgüt üyesidir
Bank Asya’ya para yatıran örgüt üyesidir
GİRİŞ 11.02.2018 06:33 GÜNCELLEME 11.02.2018 10:35
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi, Bank Asya'ya terör örgütü elebaşının talimatından sonra para yatıran ve "Paramı bu bankaya faizsiz olduğu için yatırdım" gibi sözlerle kendilerini gizlemeye çalışan FETÖ'cülerin "kamuflaj"ını indirdi. Darbe ve diğer terör davalarında yargılanan sanıkları açığa düşürecek karar İzmir'den gelen ve öğretmenken örgüt ile bağlantısı nedeniyle atılan Ufuk Keskin'in dosyasının temyiz incelemesi sırasında alındı. Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten çıkarılan Keskin, 17/25 Aralık sürecinden sonra eşinin Bank Asya'daki hesabına 25 Eylül 2014 ve 13 Ekim 2014 tarihlerinde iki kez para yatırdı. Bir devlet ilkokulunda öğretmenlik yapan Keskin, FETÖ'nün dershanelerine gitmemiş, evlerinde kalmamış ve toplantılarına katıldığı tespit edilememişti. Keskin, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davasında "O dönemde Bank Asya'ya para yatırmak suç değildi" diyerek beraatini istedi. Mahkeme Keskin'in diğer terör örgütü mensupları gibi örgüt üyeliğinden cezalandırılmasına hükmetti. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi sanığın doğrudan örgüt üyeliği tespit edilemese de terör örgütüne, örgüt liderinin çağrısı sonrasında para yatırmasından dolayı "örgüte yardım" suçundan örgüt üyesi gibi cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Bank Asya'nın o dönem devlet kontrolünde olduğu tezimin çürütüldüğü kararda "Her ne surette olursa olsun örgütün hareketlerini kolaylaştıran ve yaşantısını sürdürmeye yönelik eylemler yardım kapsamında görülebilir. Yardım teşkil eden hareketin başlı başına suç teşkil etmesi gerekmez. Yardım teşkil eden faaliyetlerde devamlılık, çeşitlilik veya yoğunluk var ise sanığın hukuki durumunun örgüt üyeliği kapsamında değerlendirilmesi gerekebilir" denildi.

MİLAT 15 OCAK

Sanığın parayı eşinin adına var olan hesaba 25 Eylül 2014 ve 13 Ekim 2014 tarihlerinde yatırımı olması dikkate alınan kararda, sanık her ne kadar örgütün okullarından birinde öğretmenlik yapmıyor ve ByLock kullanmıyor olsa da bu tarihlerde örgüt liderinin talimatıyla para yatırmış olmasının terör örgütüne yardım suçu olduğu ifade edildi. Böylelikle kararda, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in "Bank Asya'ya para yatırın" talimatının kamuoyunda paylaşılmaya başlandığı 15 Ocak 2014 tarihi milat olarak alınmış oldu. Kararda, FETÖ'cülerin "O dönem bu yapı terör örgütü değildi, bu yönde kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmuyordu" savunmalarına karşı, süreç içinde örgütün gerçek yüzünün ortaya konulduğu operasyonların başladığı, üst düzey yetkililerce "Paralel Yapı" ve "terör örgütü" tespitlerinin açıklandığı, MGK'nın da aynı değerlendirmeleri paylaştığı kaydedildi.

 

 

Sabah

YAZDIR
YORUMLAR 58
 • he he 10 ay önce Şikayet Et
  Rabbim masumları korusun. onlara bu çetin imtihanda sabır versin. Hz. Ali diyorki : zulum eden daha da fazla azıyorsa allah onun sonunu hazırlıyordur. diyor. Masumların hakkını ödeyemeceğiniz gün Ahiret geldiğinde biz ne yapmışız diyecekler ama o gün çok geç olmuş olacak.
  Cevapla
 • hilal 10 ay önce Şikayet Et
  Yerinde bir karar.fetöcülerin okullarda ,kurumlarda yönetime sızması da engellenmeli..İkili ve sinsi hareket ediyorlar..Açığa alınıp geri dönenler neden aynı okuluna veriliyor anlamak güç..
  Cevapla
 • Merhaba 10 ay önce Şikayet Et
  Suçsuz çıkmış sa illa suçlusun denir mi?
  Cevapla
 • eski cem. çalışn. 10 ay önce Şikayet Et
  sohbette 2013 beddua seansına döndüğünde kaçmayanlar müslüman kardeşinin kuyusunu kazıp yezid soyundan geldi diye yöneticimize iftira atıyorlardı.islamda yapana bakılmaz yaptırana bakılırken bunlar şahıslara düşman kesildiler ülkeye düşmanlığa kadar gittiler.zorla koyun gibi chp-hdp ye oy verdiler bunlarla aynı safa gelenlerin babam olsa yüzüne bakılmaz
  Cevapla
 • eski cem. çalışn. 10 ay önce Şikayet Et
  o dönem cemaat üye ve çalışanlarını zorla evini sat arabanı sat islamın bankası kurtulsun zaman gazetesine sahip çıkalım islamın sesi diye lanse ettilet esnaf iş adamlarını hep dini terimleri kullanarak kandırdılar ancak çekirdek üyelerin yüzde 95 i yalana hala inanıyor çoğu yardım adı altında para desteği veriyor, sohbete gelenler ve sonradan hizmete girenlerin yüzde 90 ı kaçtı yardımda vermiyor.
  Cevapla
 • barış 10 ay önce Şikayet Et
  Fetö başının bu talimatından sonra hemen tüm ülkede bankanın kapısına kilit vurmayan sorumlular hakkında da bi işlem yapılsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MİT hedefte! Bilgileri ifşa ettiler
Erdoğan'ın açıklaması sonrası askeri hareketlilik!