FETÖ darbe planlarını 2015'te mi yaptı?

İtirafçı olmak isteyen FETÖ’cünün bylock kullanıcısı olması, yaptığı bylock yazışmaları ve darbe planlamalarını nasıl yaptıkları ifade tutunaklarına yansıdı.

FETÖ darbe planlarını 2015'te mi yaptı?
FETÖ darbe planlarını 2015'te mi yaptı?
GİRİŞ 13.02.2018 07:57 GÜNCELLEME 13.02.2018 15:56
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Mehmet Acet - Haber7

Önümde bir ifade tutanağı var.

 

 

FETÖ’nün askeriye yapılanmasında ‘doktor grup abisi’ olarak görev yapan İ.E.K. isimli bir FETÖ’cünün etkin pişmanlık hakkından yararlanma, yani itirafçı olma talebinden sonra Afyonkarahisar Emniyet’inde verdiği bir ifade.

İfadeyi önemli kılan üç temel nokta var.

1-İtirafçı olmak isteyen FETÖ’cünün bylock kullanıcısı olması ve yaptığı bylock yazışmalarında ordu içerisinde darbe hazırlıkları yapıldığından söz etmesi.

2-Bu yazışmalarda FETÖ’nün 2015 sonbaharında da bir darbe planlaması yaptığının kanıtlarının bulunması.

3-İtiraflarda geçen takvimin 1 Kasım 2015 seçimleri ile eşzamanlı bir döneme rastlamış olması.

Tutuklu yargılanan İ.E.K.’nın 278319 ID numaralı bylock hattının 30/31 Ekim 2015 tarihine ait mesajlarında, FETÖ’nün o tarihlerde darbe planlamaları yaptığı, 45 dakikada iktidarın el değiştireceği, darbe yapacak kadar adamınız var mı diye sorulan soruya, “Var” yanıtı verdiği, 1970 yılından itibaren orduya sağlam adımlarla adamlar yerleştirildiğini dile getirdiği tespit ediliyor.

Sürecin gidişatından zanlının çözülmesi, itirafçı olmayı kabul etmesi, bu yazışmaların tespit edilmesi üzerine gerçekleşiyor.

İfadesinde İ.E.K, bylock mesaj içeriğinde geçen, FETÖ’nün 2015 sonbaharında darbe planlamalar yaptığı yönündeki verileri kabul ediyor.

Ve şu itiraflarda bulunuyor:

“Bylock mesaj içeriğinde bahsettiğim 2015 yılındaki FETÖ yapılanmasının askeri darbe planlaması yaptığı doğrudur. Afyonkarahisar’da lise sorumluluğu ve doktor grup abisi olarak kendi aramızda Mehmet Fatih Balta, Mehmet Selim Çatıkkaş ve diğer doktor abileri ile yaptığımız istişare toplantılarında bize yapmamız gereken konular belirtildi.”

İ.E.K. ifadesinde 2015 sonbaharında bu tip toplantılarda darbe seçeneğinin açık açık konuşulduğunu anlatıyor.

Bu planlamaların, Ordu içindeki FETÖ’cü rütbeliler ile mahrem imamlar arasında yapılan ev toplantılarında konuşulduğunu itiraf ediyor.

O dönemde bu planların Pensilvanya’ya da taşındığını, ancak örgüt lideri Fetullah Gülen’in şartların oluşmadığı ya da Amerika’nın o günlerde buna izin vermediği gerekçesiyle darbe planlamalarının ertelendiğini anlatıyor.

Bylock yazışmalarıyla ortaya çıkan bir gerçek daha var karşımızda.

Takvime baktığımız zaman, İhsan Emre Kaya’nın “45 dakika içinde iktidar el değiştirecek” dediği günler, 1 Kasım seçimlerinin olduğu günlere rastlıyor.

Seçimden bir, iki gün önce bu yazışmaların bir bylock trafiğine girmiş olması, örgütün seçimlerden ümidini yitirdiği ve darbe dışında bir seçenek kalmadığı noktasına geldiği sonucu çıkıyor.

O günün şartlarında darbe planlamalarının ertelendiği itirafına gelince:

Bandı geriye sarıp baktığımızda 2015 Ekim sonu itibarıyla darbe kalkışmasını erteleme düşüncesinden daha çok, darbe için gerekli hazırlıkların yapılması fikrinin örgüt tarafından benimsendiğini düşünebiliriz.

Neden mi?

1 Kasım seçimlerinin sonuçları ve Ak Parti’nin aldığı net zafer, FETÖ’nün ‘geri dönüş’ umutlarını iyice yitirdiği bir takvim olarak karşımıza çıkıyor.

Örgüt içinde gelişen “Başka çare kalmadı” düşüncesi/korkusunu baz alacaksak, bunun miladı olarak da 1 Kasım’ı dikkate alabiliriz.

Yazışmaların 30/31 Ekim tarihlerine ait olması, FETÖ’nün birkaç gün kala seçimlerle ilgili bir beklentisinin kalmadığı biçiminde yorumlanabilir.

1 Kasım ile 15 Temmuz arasında geçen süreyi ise, darbe fikrinin örgüt içinde olgunlaşması, gerekli zihni ve fiziki hazırlıkların yapılması için geçirilen süre olarak değerlendirmek yanlış olmasa gerek.

Her durumda bu ifade/itiraflar, 15 Temmuz kalkışmasının arkasındaki FETÖ motivasyonuna dair yeni kanıtlar olarak FETÖ dosyalarındaki yerini almış durumda.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • serdar tunç 1 yıl önce Şikayet Et
  bu ifadeyi ele geçimek gazetecilik başarısıdır. FETÖ nün gerçek yüzü bu şekilde halka duyurulur. vatanın seven gazeteci örneği sergilenmiştir. sayğıyla teşekür ederim
  Cevapla
 • ali tunalı 1 yıl önce Şikayet Et
  arkataşlar gizli tanık yok... ifadede iyi bakın Şüphheli diyor. bence tam bir gazetecilik başarısı, herkes gerçekleri görsün.
  Cevapla
 • VATANDAŞ 1 yıl önce Şikayet Et
  Vay vatan hainleri vay.Bu hainlerde her türlü üç kağıtçılık var.yazıklar olsun.Ama cezanızı en ağır şekilde ödeyeceksiniz.Size acımak yok.
  Cevapla
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  By Lock yazışmalarında 2015 te darbe hazırlığından sözedilmesi , devletin ilgili kurumlarının bundan haberdar olmasını ( MİT-EMNİYET-ASKERİ İSTİHBARAT) gerektirmiyor mu ? Bu durumda ya darbe yapılacağı bilinmesi gerekir , ya da bunu bilemeyen İSTİHBARAT çıların görevine devam edememesi gerekir. BUrada çok büyük bir çelişki veya ihmal var. Devletin sonuçta herşeyden haberdar olup 1 vatandaşının bile burnunun kanamaması çabası içinde olduğu gerçeği ortadayken , tüm bunlar olabiliyorsa sorumlu kim?
  Cevapla
 • mem 1 yıl önce Şikayet Et
  Dosya, soruşturma aşamasındaysa soruşturma savcısını yok eğer mahkemede derdest bir dosya ise mahekeme başkanını göreve çağırıyoruz! Bu haberde Gizli tanığın adının ve iafedesinin açık bir şekilde paylaşılması suç oluşturmaktadır! Gerekli hukuki işlemlerin bir an önce yapılması ve millete durum hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir....
  Cevapla
 • Davut Uğurlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Gizli tanık mı? hangi isim?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 7.2 şiddetinde depremi atlattık! Ekonomiye cemre düştü
'Erdoğan, Müslüman ümmetin en cesur lideridir'