Aselsan'dan Türk tanklarına özel sistem

ASELSAN'ın ürettiği LİAS sistemi, tanka gönderilen güdümlü füzeyi fark edip mürettebatı uyararak erken manevra kabiliyeti sağlıyor.

 • GİRİŞ14.02.2018 13:56
 • GÜNCELLEME14.02.2018 20:14
Afrin'e tank sevkiyatı

​Lazer İkaz Alıcı Sistemi (LİAS), takıldığı hava platformlarına yönlendirilmiş olan lazer tehditlerini kısa tepki süresi içinde ve yüksek hassasiyetle algılayıp tespit ve teşhis etme, karşı tedbir sistemlerini harekete geçirme kabiliyetlerini kazandıran bir sistemdir.

 

Sistem çalıştığı farklı optik bantlarda yer alan Lazer Mesafe Ölçer (LRF), Lazer Hedef İşaretleyici (LD) ve Laser Beam Rider (LBR) tehditlerine karşı algılama yapma kabiliyetine sahiptir.

LİAS 1 adet İşlemci Birimi ve platform üzerine yerleştirilen ve her biri 90º yatay eksen görüş açısı, ±40º düşey eksen görüş açısına sahip en az 4 adet Sensör Birimleri’nden oluşur. Platform boyutuna bağlı olarak Sensör Birimi sayısı 8 adede kadar artırılabilir.

Sensör Birimi farklı optik bantlarda algılama yapmaya yönelik olarak içerisinde dedektör ve dedektör arkası elektroniğini barındıran birimdir. Sensör Birimi lazer tehditlerinden gelen sinyalleri algılayarak, bu sinyallere ait parametreleri İşlemci Birimi’ne aktarır.

İşlemci Birimi Sensör Birimleri’nden gelen tehditlere ait bilgileri değerlendirip, tehdidin tespitini, sınıflandırmasını, kimliklendirmesini gerçekleştirerek Elektronik Harp Ana Bilgisayarı’na aktaran birimdir. Ayrıca İşlemci Birimi, platform üzerinde mevcut Karşı Tedbir Sistemleri’ni harekete geçirme kabiliyetine sahiptir.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar54

 • Ben. 3 gün önce Şikayet Et
  Güzel ama... Bir RPG 7 roketinin ortalama hızı saniyede 300 metre! Vakit çok dar. Başka şeyler yapmak lazım.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • çalışan 3 gün önce Şikayet Et
  aselsan çalışanları teknisyen sınıfının maaşlarının iyileştirilmesini istiyoruz böyle büyük bir savunma sanayi olan kuruma personeline verdiği maaş hiç yakışmıyor.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • oben 3 gün önce Şikayet Et
  siz iyi yapın bizim maaş da sizin olsun
 • Hakan 4 gün önce Şikayet Et
  Allah,devletimizi vatanımızı milletimizi,askeri,savunma sanayi ve ekonomik zaferlerle donatsın İnşallah.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • reiss rte 4 gün önce Şikayet Et
  askerde sistem boyledir yasanmadan kesinlikle tedbir alinmaz
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Alperen 4 gün önce Şikayet Et
  o degil de bizim bir an once atalay tanklarjni faal yapmamiz lazim motor uretmemiz lazim bu is 2019 a sarkmamali
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat