Afrin'den sıcak görüntü! Böyle ilerliyorlar

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden arındırılan Burseya Dağı'nda örgüt mensuplarınca tuzaklanan patlayıcılar, uzman ekiplerce temizleniyor.

 • GİRİŞ14.02.2018 12:55
 • GÜNCELLEME14.02.2018 13:04
Burseya Dağı patlayıcılardan arındırılıyor

Terör örgütü PYD/PKK mensuplarının yaklaşık 4 yıl boyunca işgal ettiği beton blok ve tünellerle adeta kaleye dönüştürülen dağda, Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit İmha Timi (METİ), özel eğitimli köpeklerle aralıksız çalışıyor.

Aralarında anti tank mayınları ile cep telefonu ve telsiz gibi cihazlar yardımıyla uzaktan kontrol sağlanabilen el yapımı patlayıcıların da bulunduğu mühimmatı imha eden ekipler, arama tarama çalışmaları sırasında patlayıcı tespit dedektörleri ve sinyal kesici jammer da kullanıyor.

 

 

Dağın farklı noktalarına tuzaklandığı belirlenen patlayıcılar, bölge güvenliği sağlandıktan sonra kontrollü infilak ettiriliyor.

Özellikle askeri birliklerin geçiş güzergahlarına tuzaklanmış patlayıcıların imhası sürerken, bölgede bol miktarda yabancı menşeli anti tank mayını bulunması dikkati çekiyor.

- Mayın arama köpeği de kullanılıyor

METİ görevlilerinin çalışmalarına mayın arama köpeği 5 yaşındaki "Zati" de destek veriyor.

Özellikle mayınların bulunmasında başarılı olan "Zati", bugüne kadar onlarca mayının yerini tespit ederek, ekiplerin işini kolaylaştırdı.

Bölgede harekatı takip eden AA ekibi, Burseya Dağı'nda METİ'nin çalışmalarını kayda aldığı sırada teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının imhasını da görüntülendi.

Yaklaşık 4 kilogram ağırlığındaki el yapımı patlayıcının dedektörler yardımıyla yerinin tespit edilmesinin ardından bomba imha ekipleri bölge güvenliğini sağladı.

İncelemenin ardından el yapımı patlayıcının imhasına karar veren uzman ekip, bölgeyi boşalttıktan sonra zamanlamalı fitil kullanarak el yapımı patlayıcıyı kontrollü infilak ettirdi.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar5

 • Malatyali Selma 5 gün önce Şikayet Et
  Bebek katili ermeni teror örgütü pkk li teröristlerin inleri neden önceden perde bombardimanla toz ve kül haline getirilmiyor
  Cevapla
 • yüksel 6 gün önce Şikayet Et
  allah kaza göstermesin mehmetler
  Cevapla
 • misafir 6 gün önce Şikayet Et
  Şu patlayıcı tespit dedektörlerini aslında şöyle dağda bayırda giden küçük bir araç geliştirseler tespit dedektörüde araca ekleyip ve aracın üstünüde sinyal kesici jammer ekleseler olurmu acaba merak ettim
  Cevapla
 • Vatan 6 gün önce Şikayet Et
  Allah size yardim etsin insallah,bir an önce bütün askerimize yerli silahimizi vermeleri lazim.Allaha emanet olun
  Cevapla
 • yörük 07 6 gün önce Şikayet Et
  Hay Maşallah Askerimize , Allah tırnaklarına taş dokundurmasın......................
  Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat