Türkiye'den Irak'a 5 milyar dolar kredi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden imarı için Türkiye'nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıkladı.

 • GİRİŞ14.02.2018 13:19
 • GÜNCELLEME14.02.2018 15:31
Türkiye'den Irak'a 5 milyar dolar kredi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak'ın yeniden imarı için Türkiye'nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Çavuşoğlu, Kandil'e Afrin benzeri operasyon yapılacak mı şeklinde gelen bir soruya, 'Olmalı' şeklinde yanıt verdi.

Çavuşoğlu'nun sözlerinden satırbaşları:

 

"Firmalarımızın yüklendiği ve tamamladığı projelerin değeri ise 25 milyar dolar değerinde.

5 milyar dolar bir kredi vaadinde bulunduk. Aynı şekilde 50 milyar dolarlık insani ve kalkınma projeleri için kredi vaadinde bulunduk.

Firmalarımızı hem projeleri üstlenmeye, hem yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Irak ve Suriye'nin istikrarı bizim için çok önemli. Buranın imari bizim ekonomimiz için de çok önemli.

Irak'ın PKK'dan YPG'den ve diğer terör örgütlerinden temizlenmesi de çok önemli. Bu konuda ilkesel bir anlaşmamız var. Bunları inşallah Irak'tan temizleyeceğiz. Kandil'in yanısıra Kerkük, Süleymaniye, Sincar da var.

Kandil operasyonu olmalı. Bu Irak için de bizim için de çok önemli. Teröristler neredeyse temizlenmeli. Onların olduğu yerde huzur olmaz. Biz nasıl kendi dağlarımız şehirlerimizin de teröristleri temizlediysek Irak'tan da temizleyeceğiz.

Suriye'nin yeniden imarı konusunda biz varız. Ancak bizimle işbirliği yapmak isteyenler Suriye'yi bölmek isteyen terör örgütlerine desteği bitirmesi lazım."

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar8

 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  kızacaklar olacaktır lakin bir ülkede sözün geçsin istiyorsan parayı kullanırsın. ülke yönetmek komşuya kızmaya benzemez.
  Cevapla
 • halil 1 hafta önce Şikayet Et
  bu nasıl bir saçmalık ya türkiye ye o kadar tehdit savuran kendi halkını amerikan uçaklarıyla katleden bush un iktidara getirdiği haşdi şabii devletine yardım etmek zulme ortak olmaktır
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Zbu 1 hafta önce Şikayet Et
  hey gidi günler hey 5 milyar dolar için ne taklalar atardık imf ye onuda bölük pörçük verirlerdi şartlar koşarlardı
  Cevapla
 • yildirim kuvvetler 1 hafta önce Şikayet Et
  para o kadar cokki nereye verecegimize sasirdik
  Cevapla
 • en alt tabaka 1 hafta önce Şikayet Et
  nedense içimden şöyle geçiyor; Pişman olacağız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat