GAP havaalanı nihayet açıldı/ Video

Ak Parti İl başkanı Mehmet Ekinci'nin 30 Haziranda, Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan'ın ise 10 Temmuz'da açılacak dediği GAP havaalanı nihayet bugün sessiz sedasız açıldı.

GAP havaalanı nihayet açıldı/ Video
GAP havaalanı nihayet açıldı/ Video
GİRİŞ 16.07.2007 17:40 GÜNCELLEME 16.07.2007 17:40
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış
Muhammet Taşçılar'ın haberi

     Henüz tamamlanmamış olan havaalanı bir çok eksikle hizmete girdi.
     1994-1995 yılları arasında 10 ay gibi kısa sürede yapılması planlanan ancak 25 Kasım 1997'de bir ihale duyurusu yapılan GAP Uluslar arası Şanlıurfa Hava Limanı, bazı eksikliklerine rağmen hizmete açıldı. Şanlıurfa GAP Hava Limanına ilk olarak 150 yolcu kapasiteli Boeing 737 Bergama uçağı 137 uçağıyla indi. Resmi açılış ise, eksikliklerin tamamlanmasından sonra ileriki tarihlerde yapılacağı öğrenildi.

     Şanlıurfa'nın yaklaşık 30 km. kuzeyindeki Taşdağı mevkiinde yapılan ve GAP İdaresi tarafından yer seçimi, ön projeleri ve fizibiliteleri tamamlandıktan sonra başlatılan çalışmalar için GAP Uluslararası Havalimanının, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce (DHMİ), 25 Kasım 1997'de bir ihale duyurusu yapmıştı. Sulamalarla birlikte başlayan tarımsal ürün artışının ve bunların işlenmesiyle elde edilecek sanayi ürünlerinin ihracında, önemli ölçüde artacak olan havayolu taşıma talebini karşılayacak uluslar arası nitelikteki GAP Uluslararası Havalimanı için 1997 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 6 trilyon TL'lık harcama yapılması öngörülmüştü.

      Bu gün saat 14.30 sıralarında GAP Hava Limanına inen Bergama uçağındaki yolculardan Osman Alptekin, “Çok güzel bir hava alanı olmuş. Şanlıurfalı çok daha güzel şeylere layıktır” derken, bazı yolcularda, “Bir an evvel eksikleri tamamlanırsa artık Hacca giderken de komşu illere gitmek zorunda kalmayız. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dediler.

      THY Acentesi İşletmecisi Cihat Gürüz ise, GAP Uluslararası Hava Limanının ödenek sıkıntısı nedeniyle bazı eksiklerine rağmen GAP Hava Alanı olarak hizmete açıldığını belirterek, “Bu gün ilk defa Boeing 737 Bergama uçağı 137 yolcusuyla indi. Zamanla bazı eksiklikler de tamamlanacak. Şu an talep oldukça diğer hatlar ve dış hatlar da hizmet vermeye başlayacaktır. Hava Limanımız çok güzel bir tesis oldu. Dileriz eksiklikler de bir an önce tamamlanır” diye konuştu.

     Her pisti 5 Km uzunluğunda olan ve 8 bin KM karelik alan üzerinde inşa edilmiş olan GAP Uluslararası Hava Limanına her 5 dakikada bir uçak inip kalkabilecek.


YAZDIR
YORUMLAR 2
  • İbrahim SARIYAPRAK 11 yıl önce Şikayet Et
    YAKIŞIR GÜZELİM URFAMA...... YAKIŞIR GÜZELİM URFAMA...... Tüm Türkiyeye Hayırlı olmasını diliyorum. Güneydoğunun Başkenti olan güzelim memleketime yakışır. Başta Başbakanımıza, Belediye Başkanımız Ahmet Fakıbabaya ve Emeği geçen herkese Teşekkürler.
    Cevapla
  • ali aslan 11 yıl önce Şikayet Et
    durmak yok yola devam. işte akparti farkı diğerlerinin temelinin atmakla bırakıp akpartinin bitirdiği bi proje daha halamı göremiyosunuz bunları arkadaşlar yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İbrahim Kalın'dan Fetullah Gülen açıklaması!
Pence ve Merkel arasında sert atışma