İlber Ortaylı: Kara buğday türü terk edilmemeliydi

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, kara buğdayın, Anadolu buğdayının son derece eski, dayanıklı bir tür olduğunu belirterek, 'Dejenere olmamış bir ırktır. Bunun farkında olunmadı, çok hazin bir şey. Sapı kısa, taneleri küçük diye bu türün terk edilmesi çok yanlış oldu.' dedi.

 • GİRİŞ09.03.2018 20:44
 • GÜNCELLEME10.03.2018 09:33
İlber Ortaylı: Kara buğday türü terk edilmemeliydi

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından, Antalya Belek'teki Kaya Palazzo Golf Resort'te düzenlenen "TUSAF 14. Uluslararası Kongre ve Sergisi" oturumlarla devam ediyor.

"Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un" temasıyla düzenlenen kongrede, tarihçi-yazar Prof. Dr. Ortaylı, "Buğday, Ekmek ve Un" konulu konferans verdi.

 

"TÜRKİYE'DEKİ EN BÜYÜK KUMAR HAZİNECİLİKTİR"

Ortaylı, Türkiye'deki en büyük kumarın hazinecilik olduğunu, tarihi eserlerin köstebek yuvası gibi kazıldığını, insanların yüksek paralar harcayarak hazine peşine düştüğünü dile getirdi.

"KARA BUĞDAY TÜRÜ TERK EDİLMEMELİYDİ"

Çocukluğunda yediği ekmeğin lezzetinin damağında olduğunu vurgulayan Ortaylı, "Kara buğday, Anadolu buğdayı son derece eski, dayanıklı bir türdür. Dejenere olmamış bir ırktır. Bunun farkında olunmadı, çok hazin bir şey. Sapı kısa, taneleri küçük diye bu türün terk edilmesi çok yanlış oldu. Bereketli değil kanaati yanlış. Bu buğday türü 1960'ların sonunda 70'erde bırakıldı." diye konuştu.

"TARİHTE DE ŞEKER KULLANILMIŞTIR"

1970'lerin, Türkiye coğrafyasının gelir kaynaklarının görgüsüzce değiştirildiği bir dönem olduğunu ifade eden Ortaylı, yurt dışında eğitim alıp gelen uzmanlar yüzünden Anadolu'nun bugün buğday ithal eden ülkelerin başında geldiğini savundu.

Hedefleri değiştirmek gerektiğini anlatan Ortaylı, buğdayın Türk halkının kullanımında önemli yer tuttuğunu, herkesin ekmek tükettiğini kaydetti. 

Ortaylı, şöyle konuştu:

"'Tarihte şeker kullanılmaz' diyorlar. Tabipler tarihe girdikleri zaman maalesef çuvallıyorlar. Tarihte şeker kullanılmaz tamamen boş bir laftır. Mısır, şeker kamışının memleketidir. Bir sürü yerde vardır, şeker kamışları orada boşuna yetişmiyor. Bunların şekeri bir şekilde yeniyor. Kamışın kendisi de kullanılıyor. Pancar kamışın olmadığı bölgelerde kullanılan bir şey. Bunun üzerine raporlar var. Şeker yemek zararlı olabilir ama yerine daha beter bir şey, nişasta kökenli mısır şerbeti diye ifade edilen bir dalı sokuyorsunuz. Aynı firma dışarıdaki yatırımlarında ve sahalarında şekeri kullanıyor, burada mısır şerbetini kullanıyor. İnsanların buna dikkat etmesi gerekiyor."

KAYNAKAA

Etiketler

Yorumlar26

 • hakan er 1 hafta önce Şikayet Et
  30 yıl sonrasını düşünemiyorum bile
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 hafta önce Şikayet Et
  Aslında Dava büyük! ; Türkiyede Şeker Fabrikaları özelleştirilerek Yahudi W. W. Cargill,in 1960 yılından bu yana Türkiyedeki hakimiyetine son verilecek.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • HalitBinVelit 1 hafta önce Şikayet Et
  Buğdayın Şeker pancarının tohumunu Osmanlı kendi üretiyordu ..Cumhuriyet Tarihinde Bir çok ürünün tohumu Dışardan gelmeye başladı!? Haçlı ,Yahudi; Türk insanını hastalıklarla yok etmeye çalışıyor!..Erdoğan bu yüzden artık kendi tohumlarımızı kullanacağız diyor!..Sayın ortaylı? ..Bir Yahudi israil ,haçlı projesi olan ithal tohumları savunmayın!!?.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • alivelideli 1 hafta önce Şikayet Et
  ''1970'lerin, Türkiye coğrafyasının gelir kaynaklarının görgüsüzce değiştirildiği bir dönem olduğunu ifade eden Ortaylı, yurt dışında eğitim alıp gelen uzmanlar yüzünden Anadolu'nun bugün buğday ithal eden ülkelerin başında geldiğini savundu.'' Sn. İlber Ortaylı bunu diyor. Sen ne anlıyorsun? İthal tohumu savunmuyor! İyi oku, okuduğunu anla...
  Toplam 3 beğeni
 • HalitBinVelit 1 hafta önce Şikayet Et
  Eski siyasiler Bu tohumları Türkiyeye sokarak Haçlının yahudinin Müslümanları ,Türkleri yok etme projesine destek olmuşlardır..1980 yılından sonra Türkiyede Kanser,Kalp Damar ve Şeker hastalıklarının artmasının asıl sebebi budur.bunu uyanan Eski siyasileride(özal gibi) yok etmişlerdir. Erdoğana sahip çıkalım?..Çünkü Erdoğan bu projeye direniyor ve kendi tohumlarımızı kullanmanın startınıda vermiştir..Erdoğanı istememeleride,baskıda bu yüzden.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • kadir 1 hafta önce Şikayet Et
  kimse sana zorla bir şey yaptıramaz bizim açgözlülük...avanta huyumuz her şeyin temelinde...Japonya, Almanya 16-20 sene işgal altındaydılar...bak nerelere vardılar.
  Toplam 1 beğeni
 • f.b. 1 hafta önce Şikayet Et
  hoca haklı
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • HalitBinVelit 1 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyede Şeker Fabrikaları Devletin gözüküyor ama 1960 yılından bu yana Şeker pancarı tohumu ve ürünleri Yahudi W. W. Cargill,in himayesinde.. bu nasıl oluyor???.. Şeker pancarını istediği gibi yönlendirip üretim için Yahudiye bu hakkı kim vermiş??.
  Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat