Erdoğan, 28 Şubat'ta yaşadıklarını anlattı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat sürecinde haksızlıklara uğrayan ve çeşitli nedenlerle gurbet hayatı yaşamak zorunda bırakılanların yaşadıklarının konu alındığı "Gurbet Kuşları" belgeselinde, o dönem yaşadıklarını anlattı.

Erdoğan, 28 Şubat'ta yaşadıklarını anlattı!
Erdoğan, 28 Şubat'ta yaşadıklarını anlattı!
GİRİŞ 13.03.2018 14:02 GÜNCELLEME 13.03.2018 14:02
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

TRT'den yapılan açıklamaya göre, dün akşam Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 28 Şubat darbe sürecini konu edinen "Gurbet Kuşları" belgeselinin galası yapıldı.

"Öz Vatanında Garip ve Parya Kılınanların Hikayesi" temasıyla hazırlanan "Gurbet Kuşları" belgeselinde, 28 Şubat postmodern darbe sürecinin yaşandığı dönemlerde, başta başörtüsü olmak üzere fikirleri ve inançları nedeniyle ayrımcılıkla karşı karşıya kalanların yaşadıkları ele alındı.

 

 

Konusu ve katılımcıları itibarıyla alanında ilk olma niteliği taşıyan belgeselde yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Şubat dönemindeki antidemokratik uygulamaları anlatarak, yaşanan mağduriyetlere ailesinden örnekler verdi.

- "Hep hüzün içinde adeta bir ömür geçirdiler"

Haksızlıklara uğrayan ve çeşitli nedenlerle gurbet hayatı yaşamak zorunda bırakılanların yaşadıklarının konu alındığı belgeselde başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere o dönemin tanık ve mağdurları anlatımlarıyla yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan belgeselde, bir baba olarak o dönem duyduğu evlat özleminden söz ederken şu ifadeleri kullandı:

"Benim gibi, eşim gibi birçok aile bu hasreti çektiler. Gönderenler dönüşlerini beklediler. Gönderemeyenler yavruları üniversitede okuyamadığı için onlar da hep dertliydiler ve bunun için de hep hüzün içinde adeta bir ömür geçirdiler. Haksızlıklara son verilmesi hamd olsun milletimizin de rahatlamasını sağladı."

Belgeselde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, şu görüşlerine yer verildi:

"Başı örtülü olduğu için nice kızımız üniversite tahsili göremedi. Polis copları ile dövüldükleri günleri bilirim. Başlarından başörtülerinin sökülüp alınarak okula sokuldukları günleri bilirim. Bana ülkelerin hükümet başkanları, cumhurbaşkanları, 'Sizin kızlarınız, sizin oğlunuz niye Amerika'da okuyor?' bu soruyu sordular. Dedim ki (kızlarımın kendi ülkemde ne yazık ki inandığı gibi okuma hakkı yok)." 

- 22 saatlik röportaj ve çekimlerle tamamlandı

Bir buçuk yıl süren çalışmayla hazırlanan 80 dakikalık "Gurbet Kuşları" belgeseli, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere dönemin 20 sembol ismiyle 22 saatlik röportaj ve çekimlerle tamamlandı.

Yazar ve senarist Servet Aydemir'in yazıp yönettiği ve yakın bir tarihte TRT ekranlarında yayınlanacak belgeselin, yurt içinde ve dışında pek çok mecrada gösterimlerinin yapılması ve festivallere gönderilmesi planlandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • nurcan 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah bir daha ogünleri milletimize yaşatmasın inşallah devletimiz adil ve tarafsız olur
  Cevapla
 • Mehmet SİVRİOĞLU 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece konuya başörtüsü mağduriyetinden bakılıyor. Sanki başka mağdur olanlar yok. Ben bu ülkeye üç yıl giremedim. Hayatımın tam 13 yılı çalındı. Hadi buyurun geçmişe dönük olarak haklarımızı tazmin edin. İslam ülkelerinde okuyanların neden hakları halen daha tazmin edilmiyor. Hayatlarımız mahvedildi. Bir çok arkadaşımız psikolojik yıkıma uğradı. Elçiliklere bile sokulmuyorduk. Bizler halen daha tırnaklarımızla kazarak yol almaya çalışıyoruz. Gerçek mağdurlarla mağduriyetten geçinenler iyi belirlenip gerçek anlamda mağdur olanların hakları geri tazmin edilmeli vesselam.
  Cevapla
 • cunku 1 yıl önce Şikayet Et
  senin mağduriyetin oy çıkarmaz. ama baş örtüsü deyince müthiş bir oy potansiyeli var.
  Cevapla
 • Ramo 1 yıl önce Şikayet Et
  28 şubat kara şubat zulmünü unutmadık, unutturmayacağız inşaAllah. Bu gün yalandan demokrasi ve özgürlük nutukları çeken doğan gurubu medyası, şeytanın sözcüsü gazete ve çamuriyet gazetesi faşist, darbeci sözde asker olan Millet düşmanlarına alkış tutuyordu.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak
Bakan Pekcan açıkladı: Marketlerde zorunlu olacak