Afrin'de sıcak saatler! Önce onlar kaçtı

Zeytin Dalı harekâtında Afrin şehir merkezinin kuşatılmasıyla terör örgütü PKK’nın Kandil’den bölgeye gönderdiği üst düzey yöneticilerinin, kuşatmadan hemen önce kenti terk ettikleri öne sürülüyor.

GİRİŞ 14.03.2018 14:49 GÜNCELLEME 14.03.2018 15:42
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetleri zırhlı birlikleri ve özel kuvvetleri Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütlerinden arındırılması hedeflenen Suriye’nin Afrin kentini gören hakim tepelerde oluşturulan üslere mevzilendi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Suriye Afrin'e biraz daha yaklaştığını belirterek, kent merkezinin kuşatma
çemberinin akşama kadar tamamlanmış olacağını söyledi. Harekat kapsamında Kilis ve Hatay sınırından Suriye’ye geçen TSK birlikleri, Özgür Suriye Ordusu güçleri ile birlikte birbiri ardına Afrin kırsalındaki köyleri terör örgütlerinden arındırdı. Harekatın 50‘nci gününde ise TSK ve ÖSO güçleri 200’ü aşkın köy ve stratejik noktayı terörden temizledikten sonra hedeflenen Afrin’i gören hakim noktalara ulaştı.

ELİ TETİKTE BEKLİYORLAR

Kuzey, batı ve güneyden olmak üzere 3 ayrı noktadan ilerleyen TSK güçleri, Afrin’i gören hakim tepelere ulaştıktan sonra burada üslenmeye başladı. Çevresindeki köyleri de terörden arındıran TSK birlikleri, Afrin’i gören hakim noktalara zırhlı birlikleri ile üs kurdu. İş makineleri ile yapılan düzenlemenin ardından buraya konuşlandırılan tank ve obüslerin namluları Afrin’e çevrildi. Afrin’i gören tepelerdeki siperlere yerleştirilen zırhlı birliklerin yanı sıra TSK’nın özel kuvvetleri ile meskun mahal operasyonuna katılacak birliklerin özel kuvvetleri de aynı bölgede konuşlandı. Afrin’i havadan ve karadan saniye saniye izleyen TSK birlikleri, olası saldırı girişimine karşı da bölgede eli tetikte görev yapıyor.

PKK İKİ SÖZDE KOMUTANINI İNFAZ ETTİ

TSK’nın, ÖSO ile yürüttüğü Zeytin Dalı harekâtında Afrin şehir merkezinin kuşatılması terör örgütü PYD/YPG/PKK’da çözülmeleri de beraberinde getirdi. Kandil’in harekât başlamadan önce Afrin’e gönderdiği üst düzey PKK’lı yöneticilerin Afrin’in kuşatılmaya başlamasıyla kenti terk ettikleri kaydedildi. İstihbarat birimlerinin, yerel kaynaklar ve yakalanan örgüt mensuplarının ifadelerinden elde ettiği bilgilerde, “Terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinin Afrin’i terk eden sivillerin arasına karışarak kentten ayrıldığı ancak geride kalanlara ise Afrin’i terk etmemeleri, direnmeleri talimatı verdikleri” belirtildi.

 

İddiaya göre, stratejik öneme sahip ve en büyük askeri kampın bulunduğu Kefer Cenne ile Şiran bölgesinin sözde ‘komutanları’ A.Z. ve T.K., Mehmetçik karşısında direnemedi. Bölgesini terk eden iki elebaşını, Kandil’in talimatıyla askeri kanat sorumlusu olarak Afrin’e gönderilen Heval Baz sorguladı. Sorgulamaların ardından A.Z. ve T.K., Heval Baz’ın korumaları tarafından öldürüldü. 

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • Hamidiye Süvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Alayını imha edeceksin bütün teroristlerin.Aleme ibret olsun diye.
  Cevapla
 • İkra! 1 yıl önce Şikayet Et
  Geriye ayak takimini birakip kendileri yol almış.Hangi Avrupa ulkesindeler kim bilir ?yeni itler kazanmak icin.
  Cevapla
 • asalet 1 yıl önce Şikayet Et
  kacanlari arazide vurun asla kandile geri kacirmayin munbice gecmeden imha edin
  Cevapla
 • H.B.V 1 yıl önce Şikayet Et
  farketmez kandile kaçsınlar ,afrinden sonra münbiç ,den sonra Kandilde hepsini geberteceğiz.!..ya gerecekler yada sınırlarımızdan defolup gidecekler! ..,,çaresi yok!!
  Cevapla
 • Sedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Terörist işte, asker olsa,sivilleri bırakır sonuna kadar savaşır, eğer vatanı ise. .yada askeri kurallara göre teslim olur.
  Cevapla
 • hesap zamanı 1 yıl önce Şikayet Et
  yiyin birbirinizi,hepiniz yokolacaksınız,buharlaşacaksınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan: Onun böyle bir şey yazması mümkün değil!
Bakan Soylu açıkladı: İran ile birlikte başladık!