YPG'de Menbiç paniği! Oraya çekilecekler

Zeytin Dalı Harekâtı’nda operasyonun 58’inci gününde Afrin ilçe merkezinin kontrol altına alınmasıyla ilk hedefe ulaşıldı. Ancak Afrin’de kontrolün sağlanması için kritik önemde olan Tel Rıfat bölgesinde operasyon sürüyor.

YPG'de Menbiç paniği! Oraya çekilecekler
YPG'de Menbiç paniği! Oraya çekilecekler
GİRİŞ 22.03.2018 10:06 GÜNCELLEME 22.03.2018 10:07
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

TSK ve ÖSO, Afrin’deki bombalı tuzakları temizlerken rejim güçlerinin de bulunduğu Tel Rıfat’a operasyona hazırlanıyor. Rus askerlerinin bölgeden çekildiği belirtilirken sonraki hedefin ise Menbiç olduğu kaydediliyor.

YPG'de Menbiç paniği

YPG’nin de Fırat’ın batısında direnemeyeceğini bildiği için nehrin doğusunda önlem almaya çalıştığı değerlendiriliyor.

Zeytin Dalı Harekâtı’nda operasyonun 58’inci gününde Afrin ilçe merkezinin kontrol altına alınmasıyla ilk hedefe ulaşıldı. Ancak Afrin’de kontrolün sağlanması için kritik önemde olan Tel Rıfat bölgesinde operasyon sürüyor. Güvenlik kaynakları, bir yandan ilçe merkezinin ve çevresinin gizlenmiş teröristler ile bombalı tuzaklarından temizlenmesi için arama tarama çalışmaları devam ederken Tel Rıfat bölgesinin kontrol altına alınması için operasyonların süreceğini vurguladı. Tel Rıfat bölgesindeki Rus askerlerinin bulundukları noktalardan çekildiğini ifade eden kaynaklar, şu anda rejim güçlerinin burada olduğunu bildirdi. Önceki gece rejim güçleri ile TSK ve ÖSO arasında küçük çaplı çatışmaların da yaşandığını dile getiren kaynaklar, TSK’nın bu bölgenin de tümüyle kontrol altına alınması için kararlı olduğunun altını çizdi. Tel Rıfat’ın alınmasıyla Zeytin Dalı ile Fırat Kalkanı tamamen birleştirilmiş olacak. Bu hattın güvenliği için Tel Rıfat’ın kontrolünün şart olduğunu belirten kaynaklar, masada ise Rusya ile sürekli görüşme yapıldığını belirtti. TSK’nın operasyonun tamamlanması için kararlılığa sahip olduğu vurgusu yapılırken krize neden olmadan rejim güçlerinin de bölgeden ayrılması isteniyor.

 

Kobani'ye çekilecekler

Stratejik önemdeki Tel Rıfat bölgesinde tam kontrol sağlanmasının ardından hedefin Menbiç olduğunu belirten kaynaklar, terör örgütü YPG/PKK’nın Afrin’den sonra Kobani’ye çekildiğine işaret etti. Teröristlerin Menbiç’te göstermelik bir direniş sergilemesinin öngörüldüğünü bildiren kaynaklar, TSK’nın çok kısa sürede burada kontrolü sağlayabileceğinin değerlendirildiğini ifade etti. Teröristlerin Afrin’den sonra büyük bir çöküş yaşadığını kaydedilirken, Fırat Nehri’nin batısında da uzun süre direnemeyeceklerini fark ettikleri belirtildi. Menbiç’in ABD ile anlaşma yapılsın ya da yapılmasın kısa sürede teröristlerden arındırılacağı öngörüsünü paylaşan kaynaklar, terör örgütünün Fırat’ın doğusuna çekilerek Kobani ve bölgesini savunma kararı aldığının değerlendirildiğini ifade etti.

KARAR

ETİKETLER
tel rifat
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • 3 aylar 6 ay önce Şikayet Et
  Ne zaman tvde tartışma programı izlesem Tel Rıfat'a giremeyeceğimizi ve rejime bırakılacağını duyuyorum.İnşallah bunu diyenler haklı çıkmaz.
  Cevapla
 • bursa 6 ay önce Şikayet Et
  Onu diyenler afrine de giremeyeceğimizi söylediler
  Cevapla
 • insanlık için 6 ay önce Şikayet Et
  pkklı katiller yok edilmeli
  Cevapla
 • serkan41 6 ay önce Şikayet Et
  kobani uydurma kürt ismidir..oranın gerçek ismi AYN-EL ARAB dır..
  Cevapla
 • 1453 6 ay önce Şikayet Et
  Kobani değil ayn el arap önce bunların lafını kullanmaktan vazgeçelim
  Cevapla
 • Mete TÜRK 6 ay önce Şikayet Et
  Aynen. Kobani diye bir şehir yok.
  Cevapla
 • celal 6 ay önce Şikayet Et
  Kürt arap acep kardeşlere zarar vermeden zalim pkk pyd hdp deaşı yok etmek gerek yoksa bütün islam aleminin durumu kötü olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail bunu konuşuyor! En büyük 'Rusya' korkusu
21 yıllık çalışma sona erdi! Mesafe...