2018 Fitre kaç TL? Diyanet en az ne kadar verileceğini belirledi...

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılı itibariyle fitre miktarı belli oldu. Peki oruç fitresi olarak da adlandırılan Ramazan fitresi bu sene kaç TL oldu?

2018 Fitre kaç TL? Diyanet en az ne kadar verileceğini belirledi...
2018 Fitre kaç TL? Diyanet en az ne kadar verileceğini belirledi...
GİRİŞ 24.05.2018 10:59 GÜNCELLEME 24.05.2018 10:59

Ramazan ayına çok az bir zaman kala Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesi üzerinden 2018 Fitre miktarının en az kaç TL olduğunu açıkladı.

Her sene olduğu gibi bu senede oruç fitresi en az ne kadar kaç TL olacak sorusu en çok merak edilen konu olurken Diyanet soru işaretlerini kaldırdı.

Ramazan ayı imsakiyesi indir! 2018 sahur ve iftar vakitleri - Diyanet...

 

2018 FİTRE MİKTARI KAÇ TL?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki Fitre'yi belirlerken bir kişinin asgari geçim tutarını hesapladı. Buna göre 2018 yılı Fitre tutarı 19 TL olarak belirlendi.

Belirlenen bu miktarın, "asgari miktar" olduğu, fıtır sadakasında verilecek miktar konusunda bir üst sınır bulunmadığı ifade edildi.

FİTRE NEDİR? 

Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip ve durumu iyi olan oruç tutamayacak durumda olan insanların Müslümanların ramazan ayında fakirlere verdikleri yardıma fıtır sadakası denir. Buna fitre de denilmektedir.

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

fitre-kimlere-verilir1

Fitre kimlere verilir ve verilmez?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı yoksul müslümanlara verilir. Fıtır sadakası ve oruç fidyesini vermek durumunda olan kimsenin bunlardan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması esastır. Zekât için de aynı kural geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

ETİKETLER
fitre kaç tl
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Efraim Çimen 6 gün önce Şikayet Et
  Kardeşler bu nasıl bir tutum sağlığımız yerinde olup her gün kalkıp işe gidebiliyorsak günlük nafakamızı kazanıyorsak Allaha şükretmeliyiz.. iki üç paket sigara parası eder bir iki gün sigara içmeyiverin saçma sapan yorumlarada son verin edep ya hu
  Cevapla
 • ABDULLAH KUL 1 hafta önce Şikayet Et
  FİTRE NEDİR? Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip ve durumu iyi olan oruç tutamayacak durumda olan insanların Müslümanların ramazan ayında fakirlere verdikleri yardıma fıtır sadakası denir. Buna fitre de denilmektediR. BU CÜMLEYİ DÜZELTİNİZ.FİTREYİ ORUÇ TUTAMAYACAK OLANLAR DEĞİL ZEKAT VEREBİLCEK DURUMDA OLAN TÜM MÜSLÜMANLARIN VERMESİ GEREKİR.
  Cevapla
 • hakikat 10 saat önce Şikayet Et
  kardeş sen fidye ile karıştırıyorsun. önce sen araştır
  Cevapla
 • ABDULLAH KUL MALATYA 3 gün önce Şikayet Et
  ZEKAT VEREBİLCEK DURUMDA OLAN TÜM MÜSLÜMANLARIN VERMESİ GEREKİR. ANCAK!!! HASTALIK GİBİ HERHANGİ BİR SEBEPTEN DOLAYI ORUÇ TUTAMAYANLAR TUTMADIKLARI GÜN SAYISINCA FİTRE VERİRLER. lüfen konuyu araştıralım.
  Cevapla
 • Muslim 2 hafta önce Şikayet Et
  Burda bir hata var galiba: FİTRE NEDİR? Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip ve durumu iyi olan oruç tutamayacak durumda olan insanların Müslümanların ramazan ayında fakirlere verdikleri yardıma fıtır sadakası denir. Fitreyi sadece oruç tutamayacak olanlar degil, durumu olan her musulman ödemesi gerekyor!?
  Cevapla
 • Garib 1 hafta önce Şikayet Et
  Hatta o da eksik. Veren el olabilmeyi öğrenebilmek için fitreyi herkesin vermesi gerekir. Yoksa hep alan tarafta yer almak bir müddet sonra tembelliğe ve suistimale yol açar. (Adamın yok ki ne versin diyecekler için, kendine gelenlerden versin, gelen de olmamış derseniz o da bizim günahımız olur zaten.)
  Cevapla
 • Ape 3 hafta önce Şikayet Et
  Fitreyi hesapların bravo..Bir de normal koşullar için bir çalışanın ne kadar kazanması gerektiğini de söyleyin de bir işe yarasın..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan 146 projeyi açıkladı
ABD: Savaş çıkarsa S-400 bizi indirir