Partiler gözünü onlara çevirdi!Sayıları 1,5 milyon

YSK, 24 Haziran’da yapılması kararlaştırılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için kolları sıvadı. Taslak çalışmasına göre, takvim 30 Nisan’da başlayacak. 1 milyon 585 bin yeni seçmenin oy kullanacağı seçimlerde, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular 4 gün boyunca alınacak...

Partiler gözünü onlara çevirdi!Sayıları 1,5 milyon
Partiler gözünü onlara çevirdi!Sayıları 1,5 milyon
GİRİŞ 22.04.2018 05:56 GÜNCELLEME 22.04.2018 05:58
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin 24 Haziran’da yapılacağına dair karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Gözler, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) çevrildi. YSK, seçim genelgelerinin hazırlıklarına başladı. Seçim malzemelerinin kontrolü yapıldı, eksiklerin ivedi giderilmesi için personel talimatlandırıldı.

YSK, yeni teşkilat yasası kapsamında seçim müdürlerinin rotasyon (yer değiştirme) işlemlerini tamamladı. Görevdeki seçim müdürleri, nüfusa kayıtlı oldukları ilçelerde görev yapanlar ile bulundukları yerde 6 yıldan fazla görev yapanların yerleri değiştirildi. Bu isimlerin aynı ilde farklı bir ilçeye ya da farklı ilin yakın ilçelerine atamaları yapıldı.

 

TOPLAM 57 MİLYON

YSK, seçim takvimi çalışmalarında da sona geldi. 54 günü kapsayan taslak çalışmaya göre, seçim takvimi 30 Nisan’da başlayacak. Aynı gün Cumhurbaşkanlığı adaylığı başvuruları da alınmaya başlanacak. Başvurular için öngörülen süre 4 gün. 100 bin imzayla aday olacak kişi, YSK’ya bizzat başvuracak. Destekledikleri aday için imza atacak seçmenler de bizzat kayıtlı oldukları ilçe seçim kurullarına giderek işlemlerini yapacak. YSK, belgeleri inceleyecek, seçilme yeterliliğine bakacak. Seçilme yeterliliği söz konusu değilse başvuru reddedilecek. Aday, bu karara 2 gün içinde itiraz edebilecek. YSK, itirazı 3 gün içinde karara bağlayacak. İtiraz süreci tamamlanınca YSK, Cumhurbaşkanlığı adaylarını ilan edecek.

KATILMA YETERLİLİĞİ

2017 referandumundan bu yana ilk kez oy kullanacakların sayısı da belli oldu. Buna göre, 1 milyon 585 bin seçmen ilk kez sandık başına gidecek. Toplam seçmen sayısının 57 milyon (yurtiçi) olduğu ifade ediliyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini getiren 2017 referandumunda AK Parti-MHP ittifakı 25 milyon 157 bin (yüzde 51.4), “Hayır” bloku 23 milyon 779 bin (yüzde 48.6) oy almıştı. Yüzde 2.8’lik farkı yaratan 1 milyon 378 bin oydu. Bu nedenle sandığa ilk kez gidecek 1 milyon 585 bin genç, kritik önemde.

Taslakta, yurtdışı temsilciliklerde oy verme işleminin 5 Haziran’da başlaması da öngörülüyor. Öte yandan YSK, seçime katılma yeterliliğine sahip partileri kısa süre içinde açıklayacak. YSK, 24 Haziran seçimlerine katılacak partileri belirlemek için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan tüm siyasi partilerin teşkilat kütüğünü istedi. Başsavcılık, belgeleri gönderdi. YSK, bu belgeler üzerinden seçime katılma yeterliliğine sahip partileri tespit edecek. İYİ Parti’nin durumu bu kararla netleşecek.

HABERTÜRK

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • ABDULLAH 8 ay önce Şikayet Et
  Eyt eyt eyt artık bıktık beklemekten maç oynanırken kural değişmez eyt eyt
  Cevapla
 • suvari 8 ay önce Şikayet Et
  Emeklinin desteğini almak istiyorsanız,2000 sonrası intibak ve bayram ikramiyelerini verin.
  Cevapla
 • zafer gülten 8 ay önce Şikayet Et
  1,5 milyon emeklilerin ve onların aileleri yanında hiç kalır,ve bir gün herkes emekli olacak,işçisinden memuruna,askeri personeline,miletvekiline kadar,herkes,onun için emeklinin hakkını verin,bayram ikramiyesini verin,2000 sonrası intibakını verin. ve emekliyi küçümsemeyin.
  Cevapla
 • izmir-dobracı 8 ay önce Şikayet Et
  akıncı rumuzlu kardeşim hocaların camiler kendi çalıştığı mekanlardır camide temizlik yapmak ve yapabilmek herkese nasip olmaz ve herkes yapmaz siz böyle atandı iseniz ne mutlu size hocalık namazı kıldır hemen kaç değildir.millete imani meseleleri anlatmak marifetullah ve muhabbetullah sohbetleri vermektir.devlet çok acil sohbet başlatmalı öğle ikindi ve yatsı namazlarından sonra 1 saat bütün camilerde erkek ve kadınlara sohbet vermeli ülke elden gidiyor anne babasını kesen eşini doğrayanlar artıyor
  Cevapla
 • sawas 8 ay önce Şikayet Et
  her secım gıbı son 3 secımdır sandıga gıtmeme kararım degısmedı
  Cevapla
 • Furkan 8 ay önce Şikayet Et
  oyunu da al git
  Cevapla
 • Rasim 8 ay önce Şikayet Et
  Aferin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonları ilgilendiren haber! Meclisten geçti
Dev fuarın en iyisi belli oldu