Türkiye ve ABD anlaştı! 40 günde 4 aşamalı çekilme

PKK ve Suriye kolu YPG’nin Münbiç’teki 9 bölgeden en geç 40 gün içinde 4 aşamalı çekilmesi planlanıyor. Örgüt, ağır silahları da bırakacak. Plana göre ABD’liler, kentteki 8 bin PKK/YPG’linin ayrıştırılması sürecine refakat edecek

Türkiye ve ABD anlaştı! 40 günde 4 aşamalı çekilme
Türkiye ve ABD anlaştı! 40 günde 4 aşamalı çekilme
GİRİŞ 31.05.2018 10:01 GÜNCELLEME 31.05.2018 10:02
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Ankara ve Washington arasındaki görüşmeler uyarınca terör örgütü PKK ve Suriye kolu YPG’nin Münbiç’teki 9 bölgeden en geç 40 gün içinde 4 aşamalı çekilmesi planlanıyor. Örgüt, ağır silahları da bırakacak. Plana göre ABD’liler, kentteki 8 bin PKK/YPG’linin ayrıştırılması sürecine refakat edecek, örgüt üyeleri bu süreçte Haseke kentine gönderilecek.

ABD FRANSA'YI İSTİYOR, TÜRKİYE SICAK BAKMIYOR

Plana göre, Münbiç’in boşaltılmasının ardından 15 Ağustos’ta kentin yönetimi sivil yönetime verilecek. Türkiye ve ABD ise kentte gözlemci statüsünde kalacak. Diplomasi kulislerinde ABD’nin Fransa’nın da Münbiç’de gözlemci statüsünde yer alması yönünde bir eğiliminin olduğu ancak Türkiye’nin buna sıcak bakmadığı kaydediliyor. Bu husus, 4 Haziran’da Çavuşoğlu-Popeo görüşmesinde netleşecek.

 

 

TİMLER İZLEYECEK

Gazete Haberturk'ten Çetiner Çetin'in haberine göre, terör örgütünün Münbiç’in en kritik 9 bölgesinden çekilmesi planlanırken bu çekilmenin 4 aşamalı olacağı ve sürecin gözlem timleri tarafından yakından takip edileceği belirtiliyor. Burada en önemli nokta Teşrin Barajı. Ankara-Washington görüşmelerinde bölgenin önemli enerji kaynaklarından Teşrin Barajı’nın kontrolünün PKK’dan alınacağı bildirildi.

8 BİNE YAKIN PKK'LI VAR

Halihazırda kent ve çevresinde 8 bine yakın PKK ve YPG’linin olduğu ve tamamının doğrudan ABD’nin kent merkezindeki 3 askeri irtibat noktası ile doğrudan çalıştığı ifade ediliyor. ABD’li kaynaklar, ABD’nin örgütün İran yanlısı kanadı ile YPG arasındaki bağları koparacak orta ve uzun vadeli bir plan üzerinde çalışıldığını, bu nedenle Münbiç’teki silahlı militanların PKK’nın en etkin olduğu bölgelere nakil edilmesi yerine Haseke bölgesine taşınmasının planlandığını belirtiyorlar. Yıl sonuna kadar bu bölgede kalmaları sağlanacak.

11 GÖZLEM NOKTASI OLUŞTURULACAK

Münbiç kent merkezinde 11 gözlem noktası oluşturulması planlanıyor. Planların tam anlamıyla uygulamaya geçilmesi ile birlikte su ve enerji kaynaklarının önemli kavşağı konumundaki şehrin asayişi de dahil güvenliğin sürdürülebilir olması için 5’inde Türklerin yer alacağı 11 gözlem noktası kurulacak. Bunun son şekli de 4 Haziran’da netleşecek.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ YERİNE DÖNÜYOR

Terör örgütü DAEŞ’in tehdidi nedeniyle 22 Şubat 2015’de büyük bir operasyon ile Süleyman Şah Türbesi Türkiye sınır hattındaki Yukarı Eşme Köyü’ne taşınmıştı. Münbiç’in temizlenmesinin ardından 20 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında türbenin eski yerine nakli süreci başlatılacak.

ETİKETLER
gei çekilme
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Gerçek 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd'nin zaman kazanma taktikleri.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD DEĞİL 40 GÜN, 40 SAAT HATTA, 40 DAKİKA SONRA vazcayarsa şaşırmam.
  Cevapla
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  pkk lılar it sürüsü oradan başka yere gönderirler.hain,abd uşakları.
  Cevapla
 • salih 1 yıl önce Şikayet Et
  Demekki Türkiye S 400 lerden vazgeçmiş.Eğer bu gerçekse abd bişey almadan bir adım atmaz.
  Cevapla
 • Sefer 1 yıl önce Şikayet Et
  bu kaçıncı anlaşma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ajanslar son dakika koduyla duyurdu: Erdoğan usta oldu
Dünyanın en iyi korunan gizemli yeri!