Erdoğan: 2019'u 'Fuat Sezgin' yılı ilan edeceğiz!

Tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitiren dünyanın önde gelen tarihçilerinden hocaların hocası Prof. Dr. Fuat Sezgin için Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bir çok devlet adamı da katıldı.

GİRİŞ 01.07.2018 15:22 GÜNCELLEME 01.07.2018 15:23
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, öğretim üyeleri, akademisyenler ve yakınları katıldı. Tören öncesi aile üyeleri taziyeleri kabul etti.

 

 

"2019'U FUAT SEZGİN İSLAM BİLİM TARİHİ YILI İLAN EDECEĞİZ"

Cenaze töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2019 yılını inşallah Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı olarak ilan edeceğiz" dedi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Ben de şükranlarımı arz ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Tabi Fuat Sezgin hocamızı tanıdığım andan itibaren gerçekten ilim noktasında nasıl kararlı bir insan olduğunu gördüm.

Ve tanıştığım andan itibaren nasıl bir vatan sevdalısı olduğunu gördüm.

Ve Türkiye'ye sevdalı olmasının yanında tüm eserlerini Türkiye'ye nasıl getireceğinin de hep hesabı içerisinde oldu. Bunları kendisiyle konuştuk.

"Sen nereyi beğeniyorsan söyle biz orada bu merkezi oluşturalım" dedik. Ve hocamız da Gülhane Parkı'nın içerisindeki malum şu andaki müze olarak yaptığımız yeri beğendiğini söyledi.

Ve bizler belediyemizle birlikte orada bu çalışmayı yoğunlaştırdık. Ve şu andaki yere kavuştuk.

Tabi hocamızın hayatı boyunca pek çok eseri var. Gerek islam ilim düşünce fizik tıp astronomi ve diğer alanlarda kaleme aldığı bu eserleriyle beraber olayı şöyle cilt olarak raflara dizdiğimizde 1300 ciltlik bir eser ki bunun bir takımı da cumhurbaşkanlığı kütüphanesinde yerini almış vaziyette. Yurt dışındaki eserlerini de getirme çalışmalarımız sürüyor. 

Müzenin yanına da bugün defnini yapacağız. Öyle bir arzusu talebi olmuştu. Bu vesileyle attığımız bu adımda da buna bir ilave yapalım istedik. 2019 yılını inşallah Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı olarak ilan edeceğiz. Bunun da talimatını verdik. İnşallah bu da hem bilim tarihimiz için, hem ilim irfan tarihimiz için hayırlara vesile olur. Bu da bizim onun manevi noktadaki hayatı için bir izdüşümü olur diye düşünüyorum.

Ve diğer merhum kardeşlerime de Allah’tan rahmet diliyoruz, merhume kardeşimize de Allah’tan rahmet diliyoruz. Tüm ailesine baş sağlığı temennilerimizi tekrarlarken milletimizin de başı sağ olsun diyorum. 94 yıllık bir hayat, ama malum bu 60 yılında İstanbul Üniversitesi’ndeki malum olaylardan sonra ne yazık ki hocamız da adeta sürgün yiyen insanlardan bir tanesi olmuş ve Almanya’da çalışmalarını devam ettirmiş. Böyle bir insan… Rabbim cennetiyle müşerref kılsın."

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın başkan sizin değeriniz değer verdiğiniz kimselerden yani alimlerden belli.alimlere çok değer veriyorsun.gerçekten tam kral olacak adamsın ki başkan oldun.vesselam
  Cevapla
 • TEB 1 yıl önce Şikayet Et
  Her seviye için okullarda gerek Rahmetli Fuat hocamızın eserlerinden gerekse diğer bu husustaki muteber eserlerden faydalanılarak bilim tarihi dersleri okutulmalı. Ve mümkünse hocamızın binbir zorlukla kıymetli Müslüman Bilim Adamlarımızın icatlarının tasvirleri ve çalışma prensipleri anlatılmalı. Neslimizin zihinini asıl değerlerimizle donatmalıyız. Bu hususta yetkili makamların gerekli çalışmaları yapmasını rica ediyorum.
  Cevapla
 • fb 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  bir dağın omzunda dağ var gibi
  Cevapla
 • Gülbahar 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim gözümde çok büyük bir mücahid, onunla gurur duyuyoruz, Rabbim onun gibi bilim adamlarının sayısını arttırsın...Bizim görevimiz bu ulu çınarları gelecek nesillere tanıtmak...
  Cevapla
 • ankara 1 yıl önce Şikayet Et
  törende cehape 'li göremedik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da metroda öyle bir şey yaptı ki...
Milyonlarca kitapla dolu Millet Kütüphanesi'den ilk fotoğraflar