OHAL sonrası terörle mücadelede yeni sistem!

OHAL 17 Temmuz’da kalkacak. Bunun yerine sadece büyük terör olaylarının yaşandığı noktalarda bölgesel kriz yönetimi kurulacak. İlgili yasa Meclis tatile girmeden çıkarılacak

OHAL sonrası terörle mücadelede yeni sistem!
OHAL sonrası terörle mücadelede yeni sistem!
GİRİŞ 12.07.2018 06:31 GÜNCELLEME 12.07.2018 06:33
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran seçim meydanlarında "OHAL kalkabilir" demişti. Daha sonra gerekli düzenlemelerin yapılması için bir süre daha devam edebileceği konuşulmuştu. Ancak Erdoğan'ın kurmayları ile yaptığı toplantıda buna son nokta konuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda OHAL'in kaldırılması konusunda bir değerlendirme yapıldı. AK Partili kurmayların bir bölümü "henüz gerekli çalışmalar yapılmadı. Böyle bir dönemde OHAL'ın kaldırılması doğru olmaz. Bir süre daha devam etsin" görüşünü dile getirdi. Bir grup ise buna karşı çıkıp, "Seçim meydanlarında OHAL'in kaldırılacağını dile getirdik. Bunun tam tersi bir tavır sergilemek doğru olmaz" dediler.

YASA İLE YAPALIM

Toplantıda değerlendirilen bir konu ise OHAL kalktığında boşluk oluşmaması için yapılması planlanan yasal düzenlemelerin KHK mı yoksa yasa ile mi yapılacağı oldu. Toplantıda, değişikliklerin Meclis'ten geçirilmesinin daha doğru olacağı sonucuna varıldı.

100 MADDELİK TEKLİF

 

 

AK Parti, içinde olağanüstü hal önlemlerine ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı yaklaşık 100 maddelik bir yasa teklifi hazırlıyor. Teklifin, TBMM Başkanlığı seçiminden sonra gündeme getirilip Meclis tatile girmeden yasalaştırılması planlanıyor.

Teklif kapsamında siteme "kısmi, bölgesel OHAL" uygulamasının girmesi benimsendi. Ancak OHAL için Meclis onayı da gerektiği için uygulama "bölgesel kriz yönetimi, güvenli bölge" gibi isimlendirilecek.

Yargı ve güvenlik birimlerinin hızlı bir şekilde olaya el koyup failleri yakalayacak ev ve araç arama, gözaltı, teknik takip, telefonların dinlenmesi gibi konularda yetki aktarımı yapılacak. Bu yetkiler sadece kısmi bölgesel kriz yönetimi (kısmi OHAL) ilan edilen yerlerde geçerli olacak.

VALİ VE GÜVENLİK BİRİMLERİNE YETKİ

Yasal değişiklikler CMK ve ilgili yasalarda yapılacak. Vali ve güvenlik güçlerine yetki aktarılacak. Bu yetkiler arasında güvenli bölge oluşturma, geçici sokağa çıkma yasağı getirme, kentlerde düzenlenecek gösteri yürüyüşü veya etkinlikleri iptal etme, terör propagandası yapan yerleri kapatma da yer alacak.

NE ZAMAN UYGULANACAK?

Büyük terör olayları karşısında (örneğin Suruç, gar, Reyna saldırısı gibi" olayın bulunduğu il, ilçe, belde ya da alanda bölgesel OHAL ilan edilecek. Bu uygulama son yaşanan tren kazası gibi büyük kazalar, doğal afetlerde de yapılabilecek.

SORUN BİTİNCE OHAL BİTECEK

Belli bölge ve belli bir süreyi kapsayan bu uygulama gereksinim ortadan kalktığında sona erecek.

Avrupa da Fransa başta olmak üzere bazı ülkelerde "bölgesel güvenli bölge" gibi isimler altında kısmi OHAL uygulamasına gidiliyor.

Sabah

ETİKETLER
sistem
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • feritcan 8 ay önce Şikayet Et
  bence ohal kalkmasın kalkarsa cok kötü olur budurumda bazı firmalar bunu bekliyor iflas verip mileti madur edecekler o hal varken bunları yapamazlar vermşler piyasaya çekleri ohal kalktığı anda piyasa altüst olur lütfen kaldırmayın enazında yıl sonuna kadar
  Cevapla
 • Hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Ohal kesinlikle kalkmamalı bence hükümete dış güçler ve içerideki uzantıları rahat kötü işler yapamıyoruz diye kalksın istiyorlar Türk ün düşmanı eksik olmaz sakın ohalin kalkması demek gevşemek demek çok yanlış birşey Ohal devam etsin Allah rızası için bir gram Allah sevginiz varsa ohalin 5 sene daha sürdürün lütfen ak parti hükümeti lütfen kaldırmayın ohali
  Cevapla
 • garip 8 ay önce Şikayet Et
  çok uygun bir karar ohal ihtiyaç halinde lokal olmalı ve tehlike bertaraf edilince bitmeli buna kimse itiraz edemez demokrasi de yara almaz .
  Cevapla
 • VVV 8 ay önce Şikayet Et
  Bölge halkını yeniden kazanma amaçlı çok güçlü propaganda hazırlığı yapılmalı. Bölgeyi kaşıyacak her girişime karşı acımasız tutum takınılmalı ancak bölge halkını kazandıracak projeler geliştiren ekipler titizlikle çalışmalar yapmalı. Kavramsal mücadele, güçlü propaganda diye terörü azdıran eski dönem abd-ab yöntemlerinden kaçınılmalı. Tuzaklara, kriptolara dikkat
  Cevapla
 • KatadeTalha 8 ay önce Şikayet Et
  Bakın terörde olduğu gibi ekonomide de ülkemiz tatil kabul edecek konumda değil. Hatta bırakın tatili, normalden çok daha fazla çalışmamız gerekiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan çarpıcı Ayasofya açıklaması!
 İstanbul'daki yangın 11 saat sonra kontrol altına alındı