Şehitler Köprüsü davasında karar

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Şehitler Köprüsü'nde terör estiren 72 FETÖ'cüye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

GİRİŞ 12.07.2018 11:05 GÜNCELLEME 12.07.2018 12:31
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

DARBE girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 34 kişinin şehit olduğu olaylara ilişkin 133'ü tutuklu, 143 asker hakkında açılan davada 9 ay sonra karar çıktı. Mahkeme heyeti, “Anayasayı ihlal" suçundan 72 sanığı ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

SANIKLAR DURUŞMAYA KATILDI

 

 

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu 133 sanık hazır bulundu. Öte yandan çok sayıda müşteki ve izleyici de duruşmaya katıldı.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

Saat 10.45 'de kararını açıklayan mahkeme heyeti, Türk Ceza Kanunu'n 309. Maddesinde yer alan “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs" suçundan 72  sanığı ayrı ayrı ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.  Abdullah Tayyip Olçok'un şehit edilmesine ilişkin 12 sanık da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

BAZI SANIKLAR “ANAYASAYI İHLAL  SUÇUNA YARDIM" SUÇUNDAN CEZA ALDI

Bazı sanıklar da “Anayasayı ihlal suçuna yardım" suçundan 17 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı, bazı sanıklar da 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, hükmü okumaya devam ediyor.

HÜKÜMETTEN KARARLA İLGİLİ İLK YORUM

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası kararı ile ilgili açıklamasında “Bugünkü cezalar hukuki ama 15 Temmuz darbesine kalkışan kökü dışarıda terör örgütü, vicdanımızda sonsuza kadar mahkum oldu" dedi.     

34 ŞEHİT İÇİN 34 TÜRK BAYRAĞI SALONA GETİRİLDİ

Mahkemeye 34 şehidi temsilen 34 Türk bayrağı müşteki kısmındaki masalara getirildi. Salon karakalem çalışmasıyla resmedildi.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Ahmet Selim 7 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu, mehdiniz kurtaramadı mı? İçeride bol bol düşünürler artık bir haini başa getirmek için vatandaşa silah sıkmayı.
  Cevapla
 • erdi 7 ay önce Şikayet Et
  elerinde sadece türk bayrağı taşıyan bu ülkenin vatandaşına kurşun sıkan bizim askerimiz değildir sadece haindir
  Cevapla
 • ADALET 7 ay önce Şikayet Et
  umarim adildir cezalar hak eden almistir masumlar alamamıştır mahkemelerin verdigi hic bi karara guvenmiyorum
  Cevapla
 • O KADAR 7 ay önce Şikayet Et
  Ne müebbeti idam edin gitsin.ACIMAYIN.
  Cevapla
 • Arif 7 ay önce Şikayet Et
  Müebbet değil idam verilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: Açık ve net söylüyorum...
Fiyatı sürekli yükseliyordu! Hükümet o ürün için de harekete geçti