Çankaya’nın sırları gün yüzüne çıkıyor

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Dairesi Başkanlığı, Atatürk ve sonraki cumhurbaşkanları dönemine ait bilgi, belge, eşya, fotoğraf ve benzeri kaynakları arşivleyerek yayımlama ve araştırmacıların hizmetine sunmakla görevlendirdi. Özellikle Çankaya Köşkü’nün arşivinde yapılacak çalışmalar ile yakın döneme ışık tutucu önemli belgelerin gün yüzüne çıkarılması bekleniyor.

Çankaya’nın sırları gün yüzüne çıkıyor
Çankaya’nın sırları gün yüzüne çıkıyor
GİRİŞ 18.07.2018 06:09 GÜNCELLEME 18.07.2018 06:11
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

11 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Arşivleri Başkanlığı’na dönüştürüldü. Daha önce Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve MİT, arşiv belgelerini devretme kapsamı dışında tutuluyordu. Kararnamede, TBMM ve MİT dışındaki bütün kurum ve kuruluşların arşiv niteliğindeki belgeleri Devlet Arşivleri Başkanlığı’na devretme zorunluluğu getirildi.

YAKIN TARİHE IŞIK

 

 

Başkanlığın bünyesi içinde Cumhurbaşkanlığı Arşivi Dairesi Başkanlığı oluşturuldu. Böylece Cumhurbaşkanlığı Arşiv ve Yayın Şube Müdürlüğü, daire başkanlığı seviyesine çıkarıldı. Bu daire, Atatürk ve diğer bütün cumhurbaşkanları dönemlerine ait bilgi, belge, eşya, fotoğraf ve benzeri kaynakları derleyip arşivlemekle görevlendirildi. Bunların içinden gerekli görülenler yayımlanarak, araştırmacıların hizmetine sunulacak. Böylece özellikle Atatürk, İnönü ve Celal Bayar’ın Cumhurbaşkanlığı dönemine ait tarihi önemdeki belgeler üzerinde araştırmacılar daha rahat çalışma imkanına kavuşabilecek. Bu dönemlerle ilgili belgeler üzerinde yapılacak çalışmaların, yakın tarihe ışık tutucu olması bekleniyor.

SATIN ALMA YETKİSİ

Devlet Arşivleri Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı ve genel bütçeye tabi olacak. Kararname ile başkanlığın görevleri de belirlendi. Buna göre, başkanlık, kamu, özel ve yurt dışı arşivlerinde bulunan devlet, millet hayatını ilgilendiren belgeleri tespit ve tescil edecek, sertifikalandıracak, gerektiğinde ise satın alarak devlet arşivlerine kazandıracak. Başkanlık, arşiv belgelerinin tahribini önleyecek tedbirleri alacak, arşiv laboratuvarı kuracak veya laboratuvar hizmeti satın alacak; bunların tamir, konservasyon ve restorasyonunu yapacak. Düzenlemeye göre başkan, cumhurbaşkanına karşı sorumlu olacak ve cumhurbaşkanı tarafından belirlenen amaç, politika ve stratejilere uygun olarak Başkanlığı yönetecek.

Başkanlığın bünyesinde Dış İlişkiler ve Tanıtım Dairesi Başkanlığı da oluşturuldu. Bu birime, Türkiye’yi ilgilendiren yurt dışındaki arşiv belgelerini tespit etmek bunları kazandırmak görevi de verildi. Böylece aynı tarihi eserlerde olduğu gibi yurt dışında bulunan değerli arşiv belgeleri izleme altına alınacak.

ETİKETLER
çankaya
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • ECZ. 10 ay önce Şikayet Et
  Reisten 5816 sayılı kanunu kaldırmasını ve CHPnin elinden iş bankasını alıp hazineye devretmesini bekliyorum. Bu aşamadan sonraki şahsi beklentim budur. Reis bunu yaparsa şimdiye kadar yaptıklarının toplamından daha büyük bir iş yapmış olur.
  Cevapla
 • abdullah 10 ay önce Şikayet Et
  Merkez bankasının %50 si devletin gerisi de ismi açıklanmayan kişilerin ve bir kısmı da iş bankasınınmış merkez bankasına söz geçirilememesinin sebeplerinden biri de budur. millileşmeli
  Cevapla
 • birkissadanbinhisse 10 ay önce Şikayet Et
  Guzel bir yorum bencede yapmali yuregine saglik is bankasi Pakistan halkinin paralariyla kuruldu kurtulus savasinda bize para gonderdiler pakistan halki degerli esyalarini altinlarini satip ama sonra ne yapildi banka acti ozamanki hukumet sorumlulari sonuc ortada pakistan halkinin parasi geri verilmeli
  Cevapla
 • Mustafa Çoban 10 ay önce Şikayet Et
  İs bankasi su anda yasageregi chp de degil 8 milyar liranin kârı tdk ve ttk ya gidiyor. Siyasi partiler.ticari faaliyette bulunamaz diyor.yasa da bu yuzden ama.yine de el altindan aliyorlardir birşeyler.
  Cevapla
 • Enteresan 10 ay önce Şikayet Et
  Çan Kaya
  Cevapla
 • wwww wwww 10 ay önce Şikayet Et
  çıksınki ne dolaplar ve reziliklerin döndüğünü millet de görsün
  Cevapla
 • Murteza 10 ay önce Şikayet Et
  Bir bilgin var da söylemiyorsun sanki. Bilirmiş gibi yapma haydi söyle.
  Cevapla
 • SeLin ce 35 10 ay önce Şikayet Et
  5816 nolu kanun kalksın o zaman göreceğiz milletçe gercekleri!
  Cevapla
 • SeLin ce 35 10 ay önce Şikayet Et
  Senden iyi bildiğim için yazdım o yorumu zaten. 5816 nolu kanunu çok çok iyi bilirim!
  Cevapla
 • Cüneyt 10 ay önce Şikayet Et
  O kanunu bir zahmet edip okur musun.Bakalım orada ne yazıyor
  Cevapla
 • Burhan 10 ay önce Şikayet Et
  Çok iyi haber CHP'nin tonu 3 kuruşa Avrupa'ya sattığı Osmanlı arşivleri de tekrar ülkemize kazandırılır inşallah.
  Cevapla
 • birkissadanbinhisse 10 ay önce Şikayet Et
  umarim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DAEŞ'in canlı bomba talimatı ortaya çıktı
Avrupa’da Müslüman düşmanlığı sistemleşti