28 gün şartı için gözler Erdoğan'da!

Yarın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi beklenen bedelli askerlikte, 28 günlük eğitimin maliyeti 1 milyar, beklenen gelir 6 milyar lira olarak hesaplanırken son karar için gözler Başkan Erdoğan'a çevrildi.

28 gün şartı için gözler Erdoğan'da!
28 gün şartı için gözler Erdoğan'da!
GİRİŞ 22.07.2018 07:03 GÜNCELLEME 22.07.2018 07:24
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

Bedelli askerlik düzenlemesinde yer alan 28 günlük temel askerlik eğitimi şartıyla ilgili tartışmada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki günkü Twitter paylaşımlarının ardından gözler AK Parti’ye çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli savunma Bakanı Hulusi Akar’ın belirleyici olacağı konuya ilişkin MHP’deki beklenti pazartesi komisyon aşamasında 28 günlük askerlik şartının önerge ile teklif metninden çıkarılması.

AK PARTİLİ VEKİLLERİN TELEFONLARI KİLİTLENDİ

Teklifin iki maddesiyle bedelli ve dövizli askerlik düzenlendi. Bu çerçevede, 31 Aralık 1993 tarihi ve öncesinde doğanlara, yürürlük tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurmak, 15 bin TL veya karşılığı dövizi defaten ödemek ve 28 gün temel askerlik eğitimi alma şartıyla bedelli imkanı getirildi. Geçmiş bedelli düzenlemelerinden farklı olarak bu kez yurtiçindeki bedelliler için 28 günlük kışla eğitimi, yurt dışında dövizli askerlik yapacaklar için de uzaktan eğitim şartı öngörülmesi tartışma yarattı. Teklife çalışanların bedelli süresince, “ücretsiz izinli sayılmasına” yönelik hüküm konulmasına rağmen, başta sosyal medya platformları olmak üzere temel eğitim şartına tepkiler yağdı. Kapsama giren ancak eğitim şartına itiraz edenler nedeniyle AK Partili yönetici ile milletvekillerinin telefon ve mail adresleri de kilitlendi. 

TOPLAM GELİR 6 MİLYAR,KİŞİ BAŞI 2.500 TL MALİYET

AK Parti, 25 yaşın üstünde bedelliden 15 bin lira ödeyerek yararlanacakların sayısını 1 milyon 324 bin olarak açıklamıştı. Bunlardan 400 bininin bedelli için başvuracağı hesaplanıyor. Beklenti gerçekleşirse, 15 bin lira olarak belirlenen bedelliden devlet, 6 milyar liralık gelir elde edecek. 400 bin genci, 28 gün temel eğitime tabi tutmanın maliyetinin ise kulislerde, kişi başı aylık olarak 2-2 bin 500 lira olarak dillendiriliyor. Bu durumda, temel eğitim için yaklaşık 1 milyar lira harcamak gerekecek.

SON KARAR ERDOĞAN’IN

AK Parti kurmayları, ortaya atılan önerileri son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la değerlendirdikten sonra önergelerle yapacakları değişikliklere karar verecekler. Partide, 28 günlük temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde görüş oluşmaya başladı. Yapılan maliyet hesaplarının bunda büyük etkisinin olduğu belirtiliyor. 

BAHÇELİ’DEN DESTEK

İktidara destek veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün Twitter hesabından duyurduğu “Bedelli askerliğin çıkmasını olumlu görüyor, gereğinin yapılmasını arzu ediyorum. Ancak 28 günlük teorik eğitim de nedir? Bedelliden istifade edecek kardeşlerimiz 28 günde deyim yerindeyse ‘yaylalar yaylalar’ türküsünü bile öğrenemeyeceklerdir” sözleri de, bu konuda oluşan havayı destekledi.

YAZDIR
YORUMLAR 137
 • Furkan 9 ay önce Şikayet Et
  28 gün şartı çok büyük bir saçmalıktır. İnsanlar zaten askere gidip hayatlarının en verimli dönemini orada geçirmemek için bedelli askelik istedi, şimdi hem "bedelini" ödeyip hem askere gideceker. Sebebi de güya vatana hizmetmiş. Şunu anlayın artık bu vatana hizmet sadece silah tutarak olmaz.
  Cevapla
 • naz 9 ay önce Şikayet Et
  Bence gençlere kısa bir eğitim verilmesi yerinde olur,sivil savunma gibi bir eğitim hiç verilmiyor bu ülkede;ayrıca neden yurt dışında çalışanlar daha az bedelli parası ödüyor,oralarda zaten daha iyi kazanıyor,adil değil.
  Cevapla
 • Bedelli34 9 ay önce Şikayet Et
  28 gün kalkmazsa 1 milyar tl boşa masraf yapılacak katılım da düşecek oradan da 2 milyar zarar 1 ay iş bırakacak esnaf,vergi,prim derken 2 milyar da oradan. 5 Milyar Tl zarara ne gerek var yol yakından dönülsün 28 yanlışından
  Cevapla
 • vizyon2023 9 ay önce Şikayet Et
  Sayın Berat Albayrak da Bedelliden yararlandı şimdi ülkemize hizmet ediyor. Ülkemize hizmet etmek için illa askerlik yapmaya gerek yok ki
  Cevapla
 • ŞEHZADE. 9 ay önce Şikayet Et
  28 güne hiç gerek yok.Sadece mesleğine göre sefer görev emri verilsin yeter.Zaten Askerimiz maaşlı ve profosyonelliğe geçiyor.Fuzuli uygulamalara ve külfete gerek yok.Her Türk asker doğar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tam 30 ton ve sınıfında en iyisi!
Dünya futbolu şokta! Hayatını kaybetti