Menbiç’e özel Türk-ABD birliği

Türkiye ve ABD arasındaki yol haritasının detaylarına göre Gaziantep’teki eğitimlere 3 Tabur Türk askeri ve 1 tabur ABD askeri katılacak. Ortak tatbikatlarla dost ateşini önlemek için hazırlık yapılacak. Eğitim sonrası Menbiç’te özel Türk-ABD birliği oluşturulacak

Menbiç’e özel Türk-ABD birliği
Menbiç’e özel Türk-ABD birliği
GİRİŞ 22.07.2018 08:08 GÜNCELLEME 22.07.2018 08:08
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Menbiç'te yapılacak ortak devriyeler için Türk ve ABD askerlerinin eğitimlerinin yakında başlayacağını açıkladı. Sabah'ın elde ettiği bilgilere göre Gaziantep'te gerçekleşecek ortak eğitime Türkiye 3 tabur, ABD ise 1 tabur askerle katılacak. Eğitimle etkili koordinasyonun yanı sıra dost ateşine mahal verilmemesi hedefleniyor. Türkiye ve ABD arasında anlaşmaya varılan Menbiç Yol Haritası'nda yeni bir safhaya geçiliyor. Türk ve ABD askerleri birbiriyle koordineli ancak bağımsız olarak sürdürdükleri devriye görevleri sonrasında "ortak devriye" görevlerine başlayacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son açıklamasında "artık Menbiç'in içine girme vakti geldi" demişti. Dışişleri Bakanlığı da önceki gün Türk askerinin devriye yaptığı noktalardan PKK/PYD-YPG terör örgütünün çekildiğini açıklamıştı.

EĞİTİM ALACAKLAR

Menbiç'le ilgili dikkat çeken son açıklama Orgeneral Votel'den geldi. Votel, "Türk ve ABD askerinin ortak devriyeler yapmak üzere eğitimlerinin yakında başlayacağını" belirtti. Menbiç'in iç bölgelerinde gerçekleştirilecek ortak devriye görevinin çok hassas olması nedeniyle hazırlık yapılması gerekiyor. Menbiç için yol haritası oluşturulurken, ABD tarafının askerlerin ortak eğitim alması konusunu gündeme getirdiği ve bunu bir teklif olarak Türk heyetine sunduğu öğrenildi. Ankara'nın da kabul ettiği bu teklife göre Türk ve ABD askerlerinin, Menbiç'in iç kısımlarında yürütülecek ortak devriyelerde sorun yaşanmaması için eğitim ve tatbikatlardan geçirilmesi öneriliyordu.

ÖZEL BİRLİK KURULACAK

Gaziantep'te yapılması planlanan eğitimin yanı sıra tatbikatlar da yapılacak. Eğitimlerle Menbiç'te özel Türk-Amerikan birliği oluşturulacağına dikkat çekiliyor. Türk ve ABD askerleri, birbirlerinin harekât tarzını daha yakından tanıyarak koordinasyon kabiliyetlerini artıracak. Sahada yaşanabilecek belirli kriz anlarında nasıl hareket edileceği belirlenecek. Böylece iki ülke askerlerine yönelik herhangi bir saldırı olduğunda veya herhangi bir olumsuzluk yaşandığında koordineli şekilde hareket edilmesi sağlanacak.

İŞBİRLİĞİ ARTARAK DEVAM EDECEK

Üst düzey ABD'li bir yetkili, Türkiye ile ABD'nin Suriye'nin Menbiç yol haritasına ilişkin olumlu açıklamalarda bulundu. Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin doğru yolda ilerlediğini belirten yetkili, "Menbiç yol haritası planladığımız gibi ilerliyor. Ortak devriye ve anlaştığımız diğer tedbirler üzerine hazırlıklarımız devam ediyor" dedi. ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ikili ilişkilerin yeniden inşa edilmesi konusunda taahhütleri olduğunu hatırlatan yetkili, "Kısa vadedeki sorunlarımızı çözersek güvenlik, terörle mücadele ve insani işlerin yanı sıra ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğimizi güçlendirmek için oldukça fazla fırsat olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. ABD'li senatörlerin Türkiye'nin uluslararası mali kuruluşlardan borç almasını sınırlayan bir yasa tasarısı sunduğunu belirten yetkili, "Hedefimiz, bu potansiyel yaptırımlar ve kısıtlamaların uygulanmamasıdır" dedi.

KAYNAK: SABAH
ETİKETLER
münbiç abdi türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • dokuzuncu köy 9 ay önce Şikayet Et
  Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez. Mâide Suresi 51. Ayet
  Cevapla
 • Bağımsız 9 ay önce Şikayet Et
  ABD nin kurduğu özel kuvvetler gibi olmasın bu da....
  Cevapla
 • isminiz 9 ay önce Şikayet Et
  Abd başka türlü kontrol altına alamazdı zaten. Emperyalist harami abd dünyanın başına çöreklendi yer altı kaynaklarını sömürdükçe sömürüyor. Defol git kendi ülkende petrol çıkart. Müslüman düşmanları
  Cevapla
 • Birdost 9 ay önce Şikayet Et
  Rusya söz ver digi yerlerden gitti, ABD neden çekip gitmiyor? Çeksin gitsinki, sözüne güvenilsin ! Sözünün eri olsun! Önce güven lazım! Gölge etme başka ihsan istemez! Uzatmanın anlamı yok! Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol ! Başka söze gerek yok; Yolunuz açık olsun !
  Cevapla
 • Xye 9 ay önce Şikayet Et
  Biri bana lütfen anlatabilirmi neye,ne icin neden nenbicte kime devriye atiliyor?!?!?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte geleceğin en kötü meslekleri!
Süper Lig'de şampiyon Galatasaray!