İşsizlik Maaşı koşulları esnetiliyor! 120 gün sürekli çalışma şartı...

2018 yılı itibariyle işsizlik maaşından yararlanacak kişileri yakından ilgilendirecek bir düzenleme getirilerek 120 gün boyunca devamlı çalışma şartı esnetileceği kararı alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu 100 günlük eylem planına göre, işsizlik maaşında gün şartının değişeceğinin bilgisine ulaşıldı.

İşsizlik Maaşı koşulları esnetiliyor! 120 gün sürekli çalışma şartı...
İşsizlik Maaşı koşulları esnetiliyor! 120 gün sürekli çalışma şartı...
GİRİŞ 24.10.2018 12:57 GÜNCELLEME 24.10.2018 12:57
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı ve Başkan Recep Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığı 100 günlük eylem planı kapsamında, İşsizlik Maaşı alacak yaklaşık 12 bin 500 civarında mağdur vatandaşın yüzünü güldürecek gelişmeler aktarıldı. Açıklanan 100 günlük eylem planı doğrultusunda, pek çok koşulları da içerisinde barındıran işsizlik maaşı hususuna ilişkin yepyeni düzenlemeler getirilerek gün şartının değiştirilmesi kararı alındığı öğrenildi. Konuya açıklık getirilecek olursa, işsizlik maaşından yararlanabilmek için 120 gün boyunca devamlı sürekli şartının esnetilerek, devamlı çalışma engeline takılıp 1-2 günlük boşluğu bulunan kişilerin bile yaşadığı bu mağduriyetin önüne geçilmesi hedefleniyor. İşte, işsizlik maaşında 120 gün şartının esnetilmesi hakkında gündemde sıklıkla sorgulamaya alınan tüm gelişmeler...

e-Devlet uçuş bilgileri nasıl öğrenilir? Uçuş yeri sorgulama (2018)!

 

Normal şartlar altında işsizlik maaşından yararlanabilmek için, ‘’İşsizlik maaşı alabilmek için son üç yılda en az 600 gün sigortalı olmak ve son 120 gün sürekli çalışmak gerekiyor. şartlarını taşımak gerekmektedir. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planına göre işsizlik maaşında gün şartının değiştirilerek 120 gün sürekli çalışma koşulunun esnetileceği kaydedildi. Yapılan açıklamalar ışığında, 100 günlük eylem planında işsizlik maaşı için “Hak kazanma şartlarını esneterek ilave 12.500 kişinin daha işsizlik

ödeneğinden faydalandırılması” şeklinde ifadelere yer verildi.

Emekli Aylık Hesaplaması değişecek mi? Emekli maaşları artacak mı?

İŞSİZLİK MAAŞI

120 GÜN SÜREKLİ ÇALIŞMA KOŞULU MAĞDURİYETLERE SEBEP OLABİLİYOR!

Çalışırken alınan son 4 aylık ortalama ücretin yüzde 40'ı üzerinden ödeniyor. Asgari ücretli işçiler 2018 yılında 805.60 lira işsizlik maaşı alabiliyor. Bu rakam, en düşük işsizlik maaşını oluşturuyor. En yüksek işsizlik maaşı ise bin 611.30 lirayı aşamıyor. Son dört aylık brüt maaşı 3 bin lira olan kişiye, damga vergisi düşüldükten sonra bin 191 lira işsizlik maaşı ödeniyor.

SGK Eksik Gün Bildirimi nedir? SGK eksik gün hususuyla ilgili detaylar!

Son dört aylık brüt maaşı 4 bin lira olanlar net bin 587.86 lira alıyor. Brüt maaşı 5 bin lira olanlar ise bin 611.30 lira alabiliyor. İşsizlik maaşı ödenebilmesi için işten ayrılmadan önceki son 120 gün “sürekli” çalışmak gerekiyor. Bu durum uygulamada mağduriyetlere yol açabiliyor. Örneğin, bir işten ayrılıp yeni işe başlarken arada 1-2 günlük boşluk bulunanlar haktan yararlanamıyor. Halen 12 bin 500 kişi bu nedenle işsizlik maaşı alamıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    Ne zaman??? Herhalde 6ay sonra yaparlar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sürenin dolmasına 2 gün kala görüntüler geldi! MSB'den açıklama!
Tüm memurları ilgilendiriyor! Yeni ücretler belli oldu