Yargıtay'dan aktarılan sürpriz gelişme! O kişilere de emeklilik geliyor

Yargıtay bünyesinde alınan emsal karar doğrultusunda, işveren tarafından primleri ödenmeyen çalışanlar emeklilik imkanı sağlayabilecekler. Bu sayede Yargıtay'ın onayladığı kararla birlikte kayıt dışı çalıştırılmakta olan 7 milyon vatandaşın yaşadığı mağduriyetin önüne geçilecek. İşte, emeklilik hususuyla ilgili tüm detaylar!

Yargıtay'dan aktarılan sürpriz gelişme! O kişilere de emeklilik geliyor
Yargıtay'dan aktarılan sürpriz gelişme! O kişilere de emeklilik geliyor
GİRİŞ 15.12.2018 13:05 GÜNCELLEME 15.12.2018 13:05
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yargıtay 21'inci Hukuk Dairesi tarafından, işverenin sigortasız yani kayıt dışı çalıştırdığı kişilere yönelik emsal karar alındı. Buna göre verilen karar neticesinde; emeklilik haklarının önünde büyük bir engel olarak görülen kayıt dışı çalıştırılan yaklaşık 7 milyon vatandaşın yaşadığı mağduriyetin önüne geçilecek. Kısacası, işveren sahibinin primlerini ödemediği kişiler de emeklilik fırsatından yararlanabilecek.

e-Devlet uçuş bilgileri nasıl öğrenilir? Uçuş yeri sorgulama (2018)!

Özellikle inşaat, tarım, tekstil veya mevsimlik işlerde çalışan vatandaşları sayıca fazla olduğu tespit edildiği bu uygulama doğrultusunda; sigortasız bir şekilde çalıştıkları süre zarfında işveren tarafından SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)'na ''İşe Giriş Bildirgesi'' vermemişlerse ''Hizmet Tespit Davası'' açılabilme imkanı bulunuyor. Ancak, çalışan işçilerin işten ayrıldıkları tarihten itibaren 5 yıl içerisinde SGK'ya verilmemiş ve emeklilik fırsatının doğmasına engel olan İşe Giriş Bildirgesi için ''Hizmet Tespit Davası'' açmaları gerekmektedir. İşte, kayıt dışı yani sigortasız çalışan kişilerde emeklilik konusuyla ilgili merak edilen ayrıntılar...

İŞKUR açılış ve kapanış saatleri! Çalışma ve Mesai saatleri nelerdir?

 

KAYIT DIŞI YANİ SİGORTASIZ ÇALIŞMAK EMEKLİLİĞE ENGEL DEĞİL…

'Yargıtay 21'inci Hukuk Dairesi' işçileri sevindirecek bir karara imza attı. İzmir'de çalışan 68 yaşındaki işçi, gün sayısını ve yaşını doldurmasına rağmen aylık alamıyordu. Çalışan, Karşıyaka 2. İş Mahkemesi'nde açtığı davayla, 6 bin 74 gün çalışması olduğunun tespitini istedi. Ancak mahkeme, bu kişinin SGK'ya bildirilmeyen 4 bin 964 gün sigortalı çalışması olduğunu belirledi ve tespit kararı Yargıtay tarafından onandı. Bunun üzerine işçi SGK'ya yaşlılık aylığı bağlanması için başvurdu. SGK işveren tarafından prim ödenmediği ve kurumun da tahsilat yapmadığı, bu nedenle 5 bin günlük prim ödeme koşulu oluşmadığı gerekçesiyle talebi reddetti.

EMEKLİLİK

Daha sonra İzmir 8. İş Mahkemesi'ne dava açan işçi, Karşıyaka 2.İş Mahkemesi'nin kararının kesinleşme tarihinden itibaren yaşlılık aylığı bağlanmasına karar verilmesini istedi. Mahkeme, davayı reddetti ve işçi temyiz için Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 21. Hukuk Dairesi ise ödenmeyen primlerin işverenden tahsil etme görevinin SGK'ya ait olduğunu belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu ve dava sonucunda işçiye emekli aylığı bağlandı.

EMEKLİLİK

TAZMİNAT HAKKI VAR!

Çalıştığı işyerinde sigortasız olduğunu iddia ederek SGK'ya başvuran işçileri, işveren çoğunlukla çıkarıyor. Eğer işyerinde 30'un altında işçi varsa, SGK'ya şikayeti sebebiyle kişi işten çıkarıldığında işveren 'kötü niyetli' sayılacak ve ihbar tazminatının 3 katı tutarında 'kötü niyet tazminatı' ödeyecek. Eğer kişi 30 ve üzeri işçinin olduğu bir yerde çalışıyor ve sigortasız çalıştırıldığını SGK'ya bildirdi diye işten çıkarılıyor ise 'iş güvencesi kapsamında' işe iade davasını kazandığında işveren işe iade etmezse o işçiye en az 4 en çok 8 aylık ücreti tutarında 'iş güvencesi tazminatı' ödemek zorunda kalır.

EMEKLİLİK

 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Mehmet Gök 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletimizin emperyalistler tarafından saldırıya uğradığı şu günlerde yapılacak olan böyle bir çalışma devletimize bir getiri sağlayacaktır. Ve öyle tahmin ediyorum ki oralarda çalışmış olan bütün kardeşlerimiz bunu devletimize seve seve bağışlayacaktır. Saygılar sunuyorum. Mehmet Gök
  Cevapla
 • Mehmet Gök 1 yıl önce Şikayet Et
  Sevgili kardeşlerim, bakınız ben Arap ülkelerinde çalışmış olduğum günlerin tespitini derken kesinlikle kendi devletimden talep etme amaçlı değildir. Benim öğrenmek istediğim bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim ve onlardan hakkımı nasıl alabilirim. Orada benim gibi on binlerce insanımız çalışmaktadır. Devletimiz buna bir çözüm bulursa yemin ediyorum alacağım tazminatı veya parayı devletime bağışlıyacağım. Ben param olmadığı için yurtdışı borçlanması yapıp emekli olamadım. Allahıma şükür çalışma gücüm var. 11 yıl daha çalışıp emekli olacağım inşallah. Saygılarımla Mehmet Gök
  Cevapla
 • Mehmet Gök 1 yıl önce Şikayet Et
  Önceki yazmış olduğum yazının sonuna eklemek istiyorum. Saygılarımla Mehmet Gök.
  Cevapla
 • Mehmet Gök 1 yıl önce Şikayet Et
  Selamünaleyküm. Hayırlı sabahlar dileğiyle başlamak istiyorum. Ben 18 yıl Suudi Arabistanda, 6 yıl Ürdünde çalıştım. İkameli ve çalışma izinli olarak. Çalıştığım firma Arap firması olduğu için sigorta yapılmadı. Ama ben Konsolosluğumuz aracılığıyla orda işçi olarak çalıştığıma dair belgeleri getirttim. Ben de tespit davası açabilirmiyim. Veya başka bir şekilde onları dava edebilirmiyim. Amerikaya peşkeş çekeceklerine bizlerin alın teri olan hakkımızı alabilmek için ne yapabilirim. YÜCE DEVLETİMİZ buna da bir çare bulabilir mi.
  Cevapla
 • Güneş 1 yıl önce Şikayet Et
  Yargitay 21hukuk dairesi bazı davalarda aladaetli olduğu gibi bazı davalarda adaletli karar vermiyo bizim borçlanma dahi 1160gunumuz var mahkemeyi 2defa kazandığımız helde yargitây bizim maaşınızı kesilmesiniin kararını verdi bize yargitây adaletli karar vermedi ve annem mağdur bakanı yok bizim gibi ölüm hak maaşını mahkemeden kaybeden yargıya dan kazanıyor ama bu kararı Yargıtay bize adaletli olmadi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Pentagon'da Türkiye brifingi! YPG/PKK diyaloğu damga vurdu!
Rum lider Nikos Anastasiadis haddini aştı! Türkiye'ye küstah sözler!