Türk izciler Bakü'de buluştu

Türkiye İzcilik Federasyonu, Kafkas İslam Ordusu'nun teşkili ve Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle anma kampı düzenledi.

Türk izciler Bakü'de buluştu
Türk izciler Bakü'de buluştu
GİRİŞ 15.09.2018 11:52 GÜNCELLEME 15.09.2018 11:52

Kardeş Azerbaycan devletinin izcilerinin ev sahipliğinde düzenlenen ''Kafkas İslam Ordusu'nun Bakü'ye Girişinin 100. Yılı Anma Kampı'' kapsamında Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı ile birlikte Türkiye’nin çeşitli illerinden 40 izci lideri Azerbaycan'a geldi. 

Azerbaycanlı izcilerle birlikte Gence şehrinden başlayarak 100 yıl önce Kafkas İslam Ordusunun geçtiği yollar ve rotaları takip eden Türkiye izcileri, uzun bir yürüyüş sonrası o günkü koşul ve şartları canlandırarak Bakü’ye ulaştı. 

Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun 15 Eylül 1918’de Bakü’ye girdiği ve düşman işgalinden kurtardığı tarihin yıldönümünde kente giren olan Türkiye İzcileri, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı anma etkinliklerinde yer aldı. 

Gence’den başlayan anma yürüyüşü kapsamında Kafkas İslam Ordusu’nun 100 yıl önce izlediği rota üzerinden yol alan izciler, güzergâh üzerindeki çok sayıdaki şehitliği ziyaret ederek, yürüyüşlerini 15 Eylül’de Bakü’deki Türk Şehitliği’nde sona erdirdi.

TÜRKİYE İZCİLERİ KAFKAS İSLAM ORDUSU'NUN ZAFER YOLUNDA

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı, anma kampına ilişkin yaptığı açıklamada kardeş iki ülke izcilerinin tarihi bir kampta buluştuklarını belirterek, Kafkas İslam Ordusu’nun zafer yolunda adım adım ilerlediklerini kaydetti. 

Türkiye ve Azerbaycan’ın tarih boyunca ‘iki devlet, tek millet’ anlayışı ile hep bir olduğunu vurgulayan Subaşı, şunları söyledi:

''Türk milletinin en zor günlerinde teşkil edilen bu mübarek ve muzaffer ordu, tam 100 yıl önce Anadolu ve Azerbaycan Türklerinin kardeşliğini dosta düşmana göstermekle kalmamış, bir araya gelindiğinde nelere muktedir olunacağını tüm dünyaya göstermiştir. Kafkas İslam Ordusu’nun tarihe geçen bu hizmetini anmak bizler için milli bir vazifedir. Bu vesileyle, 100 yıl önce Azerbaycan topraklarına gelip şehadet şerbetini içen fedakârca ve cesaretle çarpışan askerlerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz.'' 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İşte vahşi doğadaki inanılmaz o anlar...
Son Dakika... Dünya gündemine bomba gibi düştü: Rusya vurup düşürdü