Saatler geri alınacak mı, ne zaman alınıyor? Bu yıl Kış ve Yaz saati!

2018 yılı itibariyle vatandaşlar tarafından kış saati ve yaz saati uygulamalarına ilişkin araştırmalar online ortamında sıklıkla devam ettiriliyor. 7 Eylül 2016 tarihinden beridir devam eden yaz saati uygulamasının akabinde bu yıl saatler geri alınacak mı, ne zaman geri alınacak? Kış saati uygulamasına hangi tarihte geçilecek?

Saatler geri alınacak mı, ne zaman alınıyor? Bu yıl Kış ve Yaz saati!
Saatler geri alınacak mı, ne zaman alınıyor? Bu yıl Kış ve Yaz saati!
GİRİŞ 16.10.2018 10:10 GÜNCELLEME 16.10.2018 10:10
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Her yıl olduğu gibi bu yıl da gündemdeki gelişmeleri yakın takibe alan kamuoyu tarafından kış saati ve yaz saati uygulamaları hususunda detaylı bilgi alarak saatlerin geri veya ileri alınıp alınmayacağına yönelik ağırlıklı olarak sorgulamalar gerçekleştiriliyor. Bilindiği üzere 7 Eylül 2016 tarihi itibariyle Resmi Gazete aracılığıyla yayımlanan kararla birlikte gün ışığından daha çok faydalanabilmek maksadıyla yaz saati uygulamasının başlatılacağı açıklanmış ve bu uygulama kış aylarının akşam saatlerinde havanın erken kararması gerekçesiyle vatandaşlar tarafından eleştiri konusu haline gelmişti. Öte yandan Bakanlık tarafından, belirtilen tarihten itibaren yaz saati uygulamasının kalıcı olarak devam etmesi sayesinde 1.95 tasarruf elde edildiği açıklaması kaydedilmişti. Peki, kış saati uygulaması hayata geçirilmek üzere 2018 yılında saatler geri alınacak mı, saatler ne zaman geri alınacak? Konuya ilişkin yapılan açıklamalar ışığında kış saati uygulamasına hangi tarihte geçilecek?

e-Devlet şifresi nasıl alınır 2018? e-Devlet şifre değiştirme yenileme!

 

SAATLER GERİ ALINACAK MI? SAATLER NE ZAMAN GERİ ALINACAK?

7 Eylül 2016 tarihi itibariyle gün ışığından daha çok faydalanabilmek maksadıyla Resmi Gazete üzerinden ilan edilen karar neticesinde yaz saati uygulaması kalıcı olarak hayata geçirilmişti. Getirilen yaz saati uygulamasının sürekli olarak devam edilmesi, kış aylarının akşam saatlerinde havanın erken kararması gerekçesiyle kamuoyu tarafından eleştiri okları yöneltilmişti. Enerji Bakanlığı görevlilerinin açıkladığı bilgiler ışığında, yaz saati uygulamasının devamlı hale getirilmesi yüzde 1.95 tasarruf elde edildiğinin özellikle altı çizilmiş, 2017 tarihinde de yaz saati uygulamasının sürdürüleceği duyurulmuştu.

Resmi Gazete'de bulunan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak maksadıyla tüm yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının  (tüm yıl yaz saati, GMT 3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi. Alınan karar doğrultusunda, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve  2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı belirtildi. Söz konusu kararın yürürlüğe konulmasına, 697 sayılı "Günün Yirmi Dört  Saate Taksimine Dair Kanun"un 2'nci maddesi gereğince karar verildi. Kısaca, verilen kararla birlikte, saatlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

saatler geri alınacak mı

YAZ SAATİ NEDİR?

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

YORUMLAR 49
 • Recep 2 gün önce Şikayet Et
  Kisaca geri alinmayacak yazsan destan yazar gibi yazmissin
  Cevapla
 • Mehmet Kamuran PEKER 2 gün önce Şikayet Et
  Değişiklik olmasın. Böyle çok daha iyi. Tasarruf falan hikaye. En azından bir kaç hafta adaptasyon sıkıntısı yaşamıyoruz.
  Cevapla
 • doğrucu davut 4 gün önce Şikayet Et
  Yorumlara bakınca akılcı bir tek yorum yok sizin sabah saat 7 de okula giden çocukları olsa o miniklerin -15 derecede hasta olabileceklerinide düşünebilirdi boş işlerle değil daha akılcı işlerle uğraşmalıyız elektrik tasarufuymuş sabah 7 hava karanlık akşam 5 hava karanlık hangi tasarruf yanan doğalgazı ve diğer giderleri söylemiyorum daha
  Cevapla
 • zeynep 1 hafta önce Şikayet Et
  Saatlerin ileri geri alınması ilk defa amerikan başkanı tarafından yapılan bir uygulama
  Cevapla
 • öğretmen 2 hafta önce Şikayet Et
  En iyisi bir defa yarım saat geri alın, bir daha hiç ileri geri almayın bitsin bu iş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arabistan'dan ABD'ye 100 milyon dolarlık 'yardım'
İşte dünyanın en zor dikkat testi