Savaş Kırbaş'a 15 yıla kadar hapis istemi

FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen "Balyoz Planı" davası savcılarından Savaş Kırbaş'ın, üç kez ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada sanık Kırbaş'ın ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Savaş Kırbaş'a 15 yıla kadar hapis istemi
Savaş Kırbaş'a 15 yıla kadar hapis istemi
GİRİŞ 21.09.2018 12:48 GÜNCELLEME 21.09.2018 12:48

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık  Savaş Kırbaş ve avukatı katıldı.

Duruşmada söz alan sanık Kırbaş, bazı taleplerde bulunacağını  belirterek, duruşmanın SEGBİS ile kayıt altına alınmasını, aralarında hakim-savcı  ve 2 valinin de bulunduğu 10 kişinin tanık olarak dinlenilmesini ve örgütün  şifreli haberleşme uygulaması "ByLock" kullandığına ilişkin bilirkişi raporu  alınmasını talep etti. Kırbaş, Adli Tıp Kurumu'nda sağlıkdurumuna ilişkin de  henüz rapor alınmadığını söyledi.

 

 

 Taleplerin ardından görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanığın  taleplerinin reddine karar verilmesini isteyerek, davaya ilişkin mütalaasının  hazır olduğunu ve mahkemeye sunacağını söyledi.

  Mütalaasının sonuç kısmını okuyan cumhuriyet savcısı, sanık Kırbaş'ın  "ByLock" kullanıcısı olduğunu, yine örgüt tarafından kumpas kurularak sahte  deliller ile kurgulanan Balyoz davasının savcısı olarak görev yaptığını,  dosyadaki tanık beyanları ve örgüte iltisakı nedeniyle HSK tarafından meslekten  çıkarılması nedeniyle sanığın örgüte üye olduğunun sabit olduğunu belirtti.

Cumhuriyet savcısı, sanık Kırbaş'ın ''silahlı terör örgütüne üye  olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı beyanı sorulan sanık Kırbaş, savunma için süre  talebinde bulunarak, savcının "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs",  "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini  yapmasını engellemeye teşebbüs" suçları bakımından herhangi bir görüş  belirtmediğini söyledi.

 Sanık Savaş Kırbaş, yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunduğunu, hakkında  sadece "ByLock" ve Balyoz davasının savcısı olmak dışında başka bir delilinin  bulunmadığını öne sürerek, tahliyesini istedi.

  Mahkeme heyeti, sanık ve avukatına mütalaaya karşı beyanda bulunmak  üzere süre verilmesine, Adli Tıp Kurumu'na yazı yazılarak sanığın sağlık durumuna  ilişkin raporun sorulmasına karar verdi. "ByLock" kullanımına ilişkin bilirkişi  raporu ile dinlenilmesi istenen tanıkların davaya bu aşamada bir yenilik  katmayacağı gerekçesiyle bu taleplerin reddine hükmeden heyet, sanık Kırbaş'ın  tutukluluk halinin devamını kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

 İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, FETÖ  üyesi olduğu iddiasıyla 20 Ağustos'ta tutuklanan ve 24 Ağustos 2016'da da  meslekten ihraç edilen Kırbaş'ın, kamuoyunda "Balyoz Planı'' davası olarak  bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli rütbeli askerlerin yargılandığı  davanın duruşma savcılarından olduğu anlatılıyor.

  İddianamede Kırbaş'ın, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs",  "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini  yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından üç kez ağırlaştırılmış müebbet ile  "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapisle  cezalandırılması talep ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bu çocuğu tanıdınız mı? Şimdi katilin teki
HAK-İŞ ile hükümet anlaştı! İşte zam oranı