Ekim ayında askerlik düşer mi? Uzun dönem askerlik yapacaklar için...

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar çerçevesinde yeni askerlik sisteminin geleceği açıklanmıştı. 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açılıyor. Bu doğrultuda askerlik süresinin düşürülmesi için çalışmalar başlayacak. Yeni bir bedelliye ihtiyaç kalmadan gerçekleşecek sistem nasıl olacak? İşte tüm detaylar...

Ekim ayında askerlik düşer mi? Uzun dönem askerlik yapacaklar için...
Ekim ayında askerlik düşer mi? Uzun dönem askerlik yapacaklar için...
GİRİŞ 16.10.2018 11:06 GÜNCELLEME 16.10.2018 11:06
Bu Habere 119 Yorum Yapılmış

Askerlik düşüyor mu? Özellikle son dönemde askere gideceklerin merakla araştırdığı uzun dönem askerlik 9 ay mı olacak sorusu günün en çok arananlar listesine girdi. TBMM'nin 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle açılması sebebiyle gözler askerlik süresinin düşürülüp düşürülmeyeceğine çevrildi. Peki askerlik süresinin düşmesiyle ilgili bir düzenleme Meclis'e gelecek mi? 1 Ekim'de askerlik 9 aya düşecek mi? Bedelli askerliğin çıkmasının ardından gündeme gelen tek tip askerlik ve askerlik süresinin düşme tartışmaları 1 Ekim öncesi yeniden yoğunluk kazandı.

ASKERLİK 9 AYA DÜŞECEK Mİ?

 

Normal askerlik süresi 15 ay iken 1 Ocak 2014 tarihinden sonra askerlik süresi 12 aya olmuştu. Kısa dönem askerlik ise 6 ay yapılmaktaydı. Bedelli askerliğin çıkmasının ardından vatadaşlar normal askerlik süresinin de düşmesini istiyor. Yeni askerlik süresinin de 9 ay olması bekleniyor. Fakat bu konu hakkında henüz resmi bir karar yok.

1 EKİM'DE ASKERLİK DÜŞECEK Mİ?

1 Ekim'de TBMM açılıyor. Yeni yasama yılı öncesi gözler askerlik süresi ile ilgili yapılabilecek olası bir düzenlemede. Ancak askerlik süresinin düşmesi ile ilgili yani tek tip askerlik düzenlemesi ile ilgili herhangi bir düzenleme TBMM gündemine gelmedi. Yani şu an ki durum devam ederse 1 Ekim'de askerlik süresinin düşürmesi ile ilgili yasal düzenlemeye gidilmeyecek. Uzmanların ön görüsüne göre bedelli askerlik sürecinin tamamlanmasının ardından yeni askerlik sistemi dönemi başlayacak. 

Tek Tip Askerlik Nedir?

TEK TİP ASKERLİK NEDİR?

Yeni sisteme ilişkin kulislerde farklı seçenekler dillendiriliyor. Bu seçenekler arasında, uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi öne çıkıyor. Bu sistemde 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından 6 aylık süreye ilişkin ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği, isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden söz ediliyor. Bunun asgari ücret üzerinden belirleneceği bildirilirken, temel askerlik eğitimi sonrasına ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişkin, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılıyor.

"İSTENEN SİSTEM KULLANILSIN" FİKRİ

Ayrıca uzun ve kısa olan eski sistemin de kalması ve isteyenin istediği sisteme göre askerliğini yapması da düşünülüyor.

Önümüzdeki günlerde hem süre hem de ücret çalışması alternatifli olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak ve son karar verilecek. Ardından 2018 yılı itibariyle bedelli askerlik başvurularının bitimiyle yeni sistemin detayları belli olacak.

TARTIŞMALARI SONLANDIRACAK SİSTEM!

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, yeni sistemin amacını, ihtiyaçları karşılayıp tartışmaları sonlandıracak ve herkes için öngörülebilir olacak diye açıkladı. Bostancı, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı:

“Askerlik toplumun tümünü ilgilendiren önemli bir konu. Bu konuda yeni bir düzenlemeye giderken göz önünde bulundurduğumuz önemli hususlar var. Bu konudaki çalışmada da bütün bu hususlar dikkate alınıyor. Türkiye’nin milli ordu gerçeği, vatandaşla ordu arasındaki ilişki, yani aralarındaki gönül köprüsünün korunması, Türkiye’nin terörle mücadelesi ve bu çerçevedeki ihtiyaçlar, Türkiye’nin nüfus artış hızı ve gelecek perspektifi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kapasitesi ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir çalışma yürütülüyor. Bir başka gerçek de, askerliğin ordu dışında ilgilendirdiği alanların da bulunması. Ayrıca, yığılmaları eritmek için zaman zaman çıkarılan bedelli gibi düzenlemelerin yol açtığı tartışmalar da var. Bütün bunlar bu çalışma kapsamında değerlendiriliyor.

YORUMLAR 119
 • Asker annesi 1 gün önce Şikayet Et
  Oglum 6 aydır askerde parasi olanlar bastırdılar parayı göndermediler çocuklarını hiç değilse düşünüründe bizde çocuklarımıza kavuşalım çok özledim oglumu
  Cevapla
 • ANONİM 2 gün önce Şikayet Et
  Size güveniyoruz düşsün askerlik
  Cevapla
 • anne 3 gün önce Şikayet Et
  lütfen askerlik düşsun oğlumu çokkkk özledim bütün anneleri sevindirin ltfennnn
  Cevapla
 • gıyasebetin 1 gün önce Şikayet Et
  inşallaah anam inşallah
  Cevapla
 • Asker annesi 6 gün önce Şikayet Et
  Doğuda akerkik yapan evladını üzüntü ve dedirginlik içinde bekleyen anneleri sevindimenizi bekliyoruz sayın başkanım size olan güvenimizi inşallah boşa çıkartmazsınız. Sıkıntıdan kalp ve tansiyon hastası olduk.
  Cevapla
 • Asker 1 hafta önce Şikayet Et
  Tek tip askerlik mantıklı hükumetten bir an önce net karar bekliyoruz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan açıkladı! İki ülke arasında kritik anlaşma
Trump'tan skandal şemsiye hareketi