Bakanlık düğmeye bastı! Genel emir talimatı

İçişleri Bakanlığı, kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan, fazla ücret almak için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili artan vatandaş şikayetleri üzerine, düğmeye bastı.

Bakanlık düğmeye bastı! Genel emir talimatı
Bakanlık düğmeye bastı! Genel emir talimatı
GİRİŞ 12.10.2018 10:13 GÜNCELLEME 12.10.2018 13:43
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Bakanlık,  5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine göre vatandaşı mağdur eden taksiciler için, valiliklere “genel emir”  çıkarma konusunda talimat verdi. Genel emre uymayanlar hakkında, gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanması istendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 İl valiliğine gönderilen genelgede, ticari taksilerde seyahat eden yolcuların güvenilir hizmet almalarını sağlamak ve yaşanabilecek sorunları en aza indirmek için gerekli tedbirlerin alınması istendi.

ŞİKAYETLER ARTTI

Genelgede özellikle son dönemde vatandaşlardan, bazı ticari taksi şoförleri ile ilgili olarak;  kısa ve  çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkardığı,  yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelenlerin gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmaktan imtina ettiği, araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halinde iken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, araç içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğunu yönünde şikayet ve talepler geldiği belirtildi. 


GENEL EMİR TALİMATI

 

 

Gelen bu şikayetler üzerine Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde yer alan  “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmüne istinaden, valiliklere  “genel emir” çıkarma talimatı verdi.  

HAVA KOŞULLARI, MESAFE  BAHANE EDİLMEYECEK

Valiliklerce çıkarılacak “genel emirde”, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin  uymaları gereken kurallar şu şekilde sıralanacak:
 
Kısa ya da çok uzun mesafe ile olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almaktan kaçınılmayacak.  Ödeme konusunda  bozuk para vb. sebeplerden dolayı sorun çıkarılmayacak. Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşları gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmeyecek.

SEYİR HALİNDEYKEN CEP TELEFONU KULLANILMAYACAK

Araçlar bakımsız ve /veya kirli olmayacak.  Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek. Araç içerisinde sigara içilmeyecek. Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulmayacak.  Araçta pazarlık usulü yolcu tașınmayacak. Alkollü iken araç kullanılmayacak. 

Bu kurallara uymayan şoförlerin tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacak ve  gerekli idari para cezası uygulanacak.

YAZDIR
YORUMLAR 66
 • Yerli uber 10 ay önce Şikayet Et
  Yerli uber sistemleri kurulmasına izin verilsin. Plaka rantçılığı kaldırılsın. Tüketicinin şu zor zamanında daha ucuza taksicilik yapılsın. Rekabete açılsın.
  Cevapla
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  1kg zeytin eşittir 1 kg et olmuş. Buna kim dur diyecek. Zeytin fırsatçılığını görmek için daha ne kadar yazmam lazım.
  Cevapla
 • zafer gülten 10 ay önce Şikayet Et
  taksicilerin yol bilmiyorum ayağına yatmamaları için ,yol gösterme cihazı bütün taksicilere mecbur kılınsın.taksiye biniyorsun,kırk yıllık şöför saf ayaklarına yatıp,epey gittikten sonra,yalancıktan sağa sola adres sormaya başlayıp,yolu uzatmaya çalışıyor. mesala bir hastanenin yerini bir taksi şöförünün bilmesi lazım,ama bilmiyorum deyip,yol uzasın diye adres sorma numarası yapıyorlar.
  Cevapla
 • zafer gülten 10 ay önce Şikayet Et
  bilhaasa İstanbul-İkitelli-Erana Park önünde bkleyen taksiciler sıkı denetlenmeli,kimisi kısa mesafeye yolcu almıyor,kimide kaç yıllık usta şöför olduğu halde arabasına binince acemi ayaklarına yatıp,arabayı arkaşımdan aldım,buranın yabancısıyım ,yolu tarif et ayaklarına yatıp yolu uzatmaya çalışıyor.
  Cevapla
 • UBER ci 10 ay önce Şikayet Et
  UBER kullanıyorum. Kafam rahat.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlık fotoğraf yayınladı: Güvenli Bölge'de ilk uçuş
Bakan Akar duyurdu: Faaliyetlere başladık