Erdoğan'dan çok sert 'S.Arabistan' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa ziyareti öncesinde gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile ikili görüşme yapabileceklerini söylerken cinayete kurban giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili çok net açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 10.11.2018 14:24 GÜNCELLEME 10.11.2018 14:55
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Erdoğan'ın açıklamalarında satır başları;

 

Biraz sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un daveti üzerine Fransa'ya bir seyahat gerçekleştireceğiz. Bundan bir asır önce insanlık tarihinin en kanlı savaşlarından birinin sona ermesi münasebetiyle düzenlenen bu törenlerin bütün ülkelere bir mesaj vermesini özellikle diliyorum.

Suriye'den Yemen'e kadar bölgemizin kan gölüne döndüğü bir dönemde yapılan merasimlerin, bu ülkelerdeki çatışmaların sonlandırılması noktasında çok önemi haiz olduğuna inanıyorum.

Maalesef ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya, birinci cihan harbi sırasında yaşananların çok daha ileri derecede hatırlatan acı manzaralara, oyunlara ve zulümlere şahit oluyor. Günümüzde bölgemizde, çıkar ve menfaat kavgaları yaşanıyor. Bunun bedelini de mazlum ve mağdurlar ödüyor. Bugün Suriye'de her ne kadar gizlense de ölenlerin sayısı 1 milyonu bulmuş durumda. 

Biz birinci cihan harbi sırasında sadece Çanakkale cephesinde on binlerce evladını toprağa vermiş bir milletiz. Kafkasya'dan Kanal'a Irak Filistin Makedonya'da özellikle bu bölgelerde vatanını korumak için can vermiş bir ecdadın torunlarıyız. Türk milleti olarak barışın ve bağımsızlığın kıymetini çok iyi biliyoruz. 

Ben sayın Macron'un daveti üzerine icra ettiğim bu ziyaretin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Vatanımız için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

'TRUMP İLE İKİLİ GÖRÜŞME YAPABİLİRİZ'

Fransa'da çok yoğun bir program bekliyor sizi. ABD Başkanı Trump ile baş başa yüz yüze bir görüşme planlanıyor mu?

Sayın Trump ile kısa bir süre önce telefon görüşmesi yaptık. Fransa'da da fırsat bulabilirsek inşallah görüşme imkanını yakalarız dedik. Şimdi Paris'e gidince arkadaşlarımız karşılıklı olarak görüşecekler. Fırsat tesis etmeye çalışacağız. Bu fırsat çerçevesinde ikili bir görüşmeyi de yapacağız. 

'KESİNLİKLE FAİLİ VE CESEDİN NEREYE GÖTÜRÜLDÜĞÜNÜ BİLİYORLAR'

Cemal Kaşıkçı soruşturmasında gelinen son aşamada bir bilgi söz konusu mudur? Cesedin nerede olduğu konusunda bir bilgi var mı?

Merhum Kaşıkçı ile ilgili olarak şu an itibariyle elimizde herhangi bir belge, bulgu yok. Ama bilgi var. Bilgi nedir? Baştan itibaren söyledim. Buraya gelen bu 15 kişi ve artı 3 ile tutuklu 18. Bir defa bu 18 veya daha kısa olarak 15 kişi kesinlikle hem faili biliyorlar, hem de bu cesedin nereye götürüldüğünü biliyorlar. 

Yerel işbirlikçileri açıklamanız lazım dedim. Bu 15 kişi, katil veya katiller bunlar bunu çok iyi biliyor.

Biz tapeleri verdik. Suudi Arabistan'a da verdik, Amerikalılara da, Almanlara, İngilizlere hepsine verdik. Bu konuşmaları onlar da dinlediler, biliyorlar. Bunu sağa sola çarpıtmaya gerek yok. Kesinlikle bu 15'in içerisinde bunun katili veya katilleri kimdir? Bunu onlar biliyor.

Ve Suudi Arabistan yönetimi bu 15'i konuşturtmak suretiyle bunu meydana çıkarmasını başarır. Gelen başsavcı ipe un sermek için geldi. Sen bizim başsavcımızı oraya çağırıp da ne yapacaksın? Olayın işlendiği yer burası. Burada ne görüşeceksen görüşürsün. Konsolosluğa da gittin. Ama ipe un sermeye gerek yok. 

Ben hukukçu değilim. Bir ekonomistim ama 40 yıllık siyasetçiyim. Bu işin başka izahı olamaz. Bu 15 kişi niçin geldi? Burada ne işleri var? Bu 15 kişi ayrı programla ayrı grup, Pazartesi akşamı Salı günü ayrı bir program, plan ve bu arada operasyon. 

Suudi Arabistan bizim bu iyi niyetimize karşı kendileri de adaletli davranmak suretiyle bu şaibeden kurtulmaları lazım. 

HAKKARİ'DEKİ PATLAMA

Milli Savunma Bakanım, Kuvvet komutanlarım hemen oraya gittiler. Tabi gece ciddi bir faaliyet mümkün değildi. Patlamalar devam ediyordu. Bütün gece işi takip ettikleri gibi oradaki generalimiz, generallerimiz ve bütün bu çalışmalarla birlikte devamlı irtibat halinde olduk. Bir defa mühimmatın miadının dolması gibi bir şeyin olmadığını Savunma Bakanım bana bildirdi.

Burada sadece top ile alakalı şu anda teknik ekip orada, onların bir çalışması var. O ekip, topla ilgili olarak olumsuz şu veya bu şekilde ne açıklayacak onu bilemiyoruz. Zaten açıkladıkları zaman biz de kamuoyu ile paylaşacağız. Net olarak 'şundandır' deme durumunda değiliz. Çok ciddi şekilde takip ediyoruz, izliyoruz.  

YORUMLAR 9
 • Ozgur.sen30 1 yıl önce Şikayet Et
  Macron piramit fransa yaser arafat .bunlar arastirilmasi Lazim pek guvenmiyorum fransaya
  Cevapla
 • Ali Amir 1 yıl önce Şikayet Et
  Esedi (babasını) Surye'de oturtan Fransaydi. Suriye toprakların çogu tapu Fransa'da. Ha bir de islami bölmek ve karıştırmak için alevilik ideolojı ilk Surye'de yayınlanan Fransaydi.
  Cevapla
 • birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  madem çok önemli bir zat idi. bu ülkeye ayak bastığında yanında güvenlik olmalıydı. hatta şahsi işlerinin yürütülmesi için yardımcı olunmalıydı. sonuçta başkan ile bir programı olacak kişiydi ve artık yaşamıyor.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 yıl önce Şikayet Et
  evet bu bölgeye müdahaleyi cahil batılılar sağolsun bize altın tepside sundular... şimdi elimizi kolumuzu sallayarak müdahele etmezsek yarın bir bahane ile elimizi kolumuzu bağlar sesimizi dahi çıkarttırmazlar! Mevlama sonsuz şükürler olsunki ordaki kardeşlerimize nefes aldırabiliyoruz bu sayede...
  Cevapla
 • saydemir 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlardan birşey beklemiyoruz,Rabbim görüşmelerinizi hayr eylesin,milletimiz adına gerekenleri yapacağınızdan Emin’im.
  Cevapla
 • Veli Ensar 1 yıl önce Şikayet Et
  Suudi yönetimin üzerine yapışmış olan bir şaibe var. Bundan tek bir şekilde kurtulabilirler. Bu cinayeti işleyen veya işleyenleri ve bu cinayete kimin veya kimlerin azmettirdiğini çok açık ve ikna edici bir şekilde Dünya kamuoyuna izah etmedikçe bu cinayet üzerlerinde kalacak. Bunun sonrası ise kapanmayan bir kangren olur. Ta ki emniyet hissi kaybolan Mekke ve Medine (HARAMEYN) bin idaresi bunların denetiminden uzaklaşıncaya kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Senatosu'ndan skandal karar! Türkiye'den peş peşe sert tepkiler
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu