Köyün içme suyuna motor yağı karıştırdılar!

TOKAT'ın Erbaa ilçesine bağlı Koçak köyünde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin yayladan gelen su borularını kırıp, içine mazot ve kullanılmış motor yağı olduğu değerlendirilen madde karıştırdığı ortaya çıktı.

Köyün içme suyuna motor yağı karıştırdılar!
Köyün içme suyuna motor yağı karıştırdılar!
GİRİŞ 06.12.2018 14:03 GÜNCELLEME 06.12.2018 14:05
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Olay, Pazartesi günü ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktaki 850 nüfuslu Koçak köyünde meydana geldi. Yaz aylarında içme suyunun yetersiz kalması nedeni ile Ağustos ayı içinde 21 kilometre uzaklıktaki Boğalı Yaylası'ndan borularla takviye su getirildi. Yayladan depoya gelen suyun taşındığı borular bilinmeyen bir sebeple, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kırıldı. Ardından suya mazot ve kullanılmış motor yağı olduğu değerlendirilen madde karıştırıldı.

Su 300 tonluk depodan evlere ulaşınca, köylüler durumu fark edip muhtara bildirdi. Muhtar ve vatandaşlar su deposunda yoğun bir mazot kokusuyla karşılaşınca vanaları kapatarak durumu Jandarmaya bildirildi. Olay yerine gelen Jandarma ekipleri depoda ve yayladaki kaynaktan gelen su borularında inceleme yaptı. Yapılan incelemelerde Boğalı Yaylası'na yakın bir noktada kırılmış boru ve tenekeler bulundu. İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ise laboratuvarda incelenmek üzere su numuneleri aldı. Jandarma ve Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının ardından köylüler, evlere yeniden su verilebilmesi için depo içerisinde temizlik çalışması başlattı. Temizlik çalışmalarının ardından köye yeniden su verilmeye başlanacağı belirtildi.

'SUYUN ÜZERİNDE MAZOT VE YAKIT YAĞI BİRİKMİŞ'

Köy Muhtarı Nedim Hıdıroğlu, ''2 gün önce özellikle Yukarı Mahalle'den gelen şikâyetler üzerine su deposuna geldik. Baktık ki depodaki suyun üzerinde mazot ve yakıt yağı birikmiş. Su numunelerini aldık. İl Sağlık Müdürlüğüne, İlçe Sağlık Müdürlüğüne haber verdik. Numuneleri götürdük. Sonra Kaymakam beye haber verdik. Karakol komutanımıza ulaştık. Şu anda çevre köylerde araştırma yapılıyor. Biz şu veya bu köy diye bir suç isnat edemeyiz. Deliller toplandı. Delillerle sonuca ulaşılmaya çalışılıyor. Ancak ulaşıldıktan sonra kesin bir neticeye varmış olacağız'' dedi.

Herhangi bir köyle su konusunda itilafları olmadığını ifade eden Hıdıroğlu, ''Önceden yayla itilafı olan köylerimiz vardı ama şimdi isim vererek onları zan altında bırakmak istemiyorum. Çünkü hiçbir şey kanıtlanmadığı sürece herkes suçsuzdur. Delillere ulaşmadan suç isnat etmek hakkaniyete uygun değildir. Bu araştırmalarımız devam ediyor. Yapanlar öyle bir şey yapmışlar ki bir kişi iki kişi değil adeta toplu katliam gibi. Köyümüzde şu anda 1000- 1200 kişi yaşamakta. Ayrıca 4 köyden de taşımalı eğitimle gelen öğrencilerimiz var. Pansiyonumuz var. Burada kalan öğrenciler var'' diye konuştu.
Jandarmanın olayla ilgili soruşturması devam ediyor.

 

 

ETİKETLER
Tokat
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • KBRNP.Uzmanı 5 ay önce Şikayet Et
  AFAD'ın elinde mobil kimyasal dedektörler olmalı. Yüzlerce kimyasal madde 1-2 dakikada tanınabiliyor. Ege Müdürlüğünde, radyoaktif maddeleri ayırdedebilen bir tane bile RID radyasyon dedektörü yok.Allah rızası için yayınlayın ki tedbir alınsın. İstanbul'da Allah'tan siyanürden zehirlenen olmadı. Olsaydı, onun tedavisinde kullanılan hidroksikobalamin ilacı da ülkemizde yok. Devlet kurumları her tedbiri almıştır sanılıyor ama öyle değil. YERLİ UZMANLAR bu MEMURLARI takipten vazgeçmemeli.
  Cevapla
 • Gemlikli 5 ay önce Şikayet Et
  Arkadaslar bu olayin faili pkk cikacak kanaatimce.
  Cevapla
 • Ömer 5 ay önce Şikayet Et
  Onu yapanları susuz bırakacak ki devletimiz o zaman suyun kıymetini bilir .elimde olsa onlara zülm ederdim
  Cevapla
 • zafer gülten 5 ay önce Şikayet Et
  olayın en makul açıklaması şu olabilir....birileri köylüleri susuz bırakıp,hasta edip,bazı köylüler bu yüzden toprağını ucuza satar alırız düşüncesiyle bu işi yapmış olabilir.yada köyde içme suyu satanlar varsa,sularımız satılsın diyede yapmış olabilirler.
  Cevapla
 • Cesur 5 ay önce Şikayet Et
  Allah böyle yaratıklara fırsat vermesin, bunlar insan olamaz 1200 insan, ayrıca başka köylerden gelen öğrenciler, bir o kadar küçükbaş ve büyükbaş hayvan var. Kafir dahi bu kadar canilik yapmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin 'Şelaleli camisi'
Fenerbahçe'den UEFA ve men açıklaması!