Bakanlık'tan 'hileli kıyma' açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan 'hileli kıyma' iddiaları üzerine haberlere konu edilen satış noktalarındaki ürünlerde inceleme başlattığını bildirildi.

Bakanlık'tan 'hileli kıyma' açıklaması
Bakanlık'tan 'hileli kıyma' açıklaması
GİRİŞ 07.01.2019 22:22 GÜNCELLEME 07.01.2019 22:22
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, gerek sosyal medyada gerekse  bazı basın yayın organlarında yer alan "hileli kıyma" iddiaları üzerine Gıda ve  Kontrol Genel Müdürlüğü ekiplerince harekete geçildiği belirtildi.

NUMUNE ALINDI

Haberlere konu edilen satış noktalarında bahsi geçen ürün grubu ile ilgili numune alma işleminin gerçekleştirildiğinin ifade edildiği açıklamada, şu  bilgilere yer verildi:

İNCELEME BAŞLATILDI

"Rutin olarak yapılmakta olan gıda kontrol ve denetim çalışmalarına ek  olarak toplanan numuneler, Bakanlığımız laboratuvarlarında analiz için işleme  alınmıştır. İlk analiz sonucuna göre, 'kıymada boya kullanıldığı' bulgusuna  rastlanılmamıştır. Ayrıca 9 ilde kıyma ve kuşbaşı üretimi yapan 10 et parçalama  tesisinden ve Türkiye genelinde 33 ildeki satış noktalarından numune alınmış olup  analiz için laboratuvarlara gönderilmiştir. Çıkacak olan detaylı laboratuvar  analiz sonuçları da kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır."

Açıklamada, laboratuvar analizlerinde, kıymada yağ oranı, cinsiyet  tayini, boya, protein oranı gibi detayların incelendiği aktarılarak, halk sağlığı  ve gıda güvenliğini ilgilendiren her türlü bilgi, belge ve iddianın Tarım ve  Orman Bakanlığınca hassasiyetle ve titizlikle dikkate alındığının altı  çizildi.

VATANDAŞLARA UYARI

Bakanlık tarafından yürütülen rutin gıda kontrol ve denetim  faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması için vatandaşların da sürece dahil  olmasının son derece önemli olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Tüketicilerimizin alışveriş yaparken, satın aldıkları ürünlerin ambalaj  bütünlüğünün bozulmamış olmasına, etiket üzerindeki son tüketim tarihine, işletme  onay numarasına, ürünün etikette belirtilen muhafaza şartlarını taşıyıp  taşımadıkları gibi kriterlere dikkat etmeleri gerekmektedir.  Şüpheli bir durumda  Alo 174 gıda hattına veya en yakın il/ilçe müdürlüklerimize bildirmeleri, ihbarda  bulunmaları hassasiyetle rica olunur." değerlendirmesinde bulunuldu.

YORUMLAR 16
 • Diyetisyen 1 yıl önce Şikayet Et
  Kırmızı eti hayatımdan çıkardım, hem bir çok kansere karşı sizi koruyor hem şeker hastalığını önlüyor, kırmızı etin faydasından çok zararı var, balığa ve tavuğa yönelmelisiniz.
  Cevapla
 • canan 1 yıl önce Şikayet Et
  ben daha önce ALO174 arayıp bir firmayı şikayet ettim. yetkili arkadaş gelip yolun karşısından marketin dış cephesine bakarak firma hakkında "TEMİZ" raporu yazdı. içeri girip bakmaya bile tenezzül etmedi. depoda fareler cirit atıyordu oysaki. kime güveneceğimiz konusunda ciddi problem var.
  Cevapla
 • Ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazık
  Cevapla
 • Asabi fırtına61 1 yıl önce Şikayet Et
  Vallahi de devletin ithal edip bazı marketlerde satışa sunduğu et ve kıymalardan ilk günden beri alıyorum ve çok ta memnunum hiçbir şikayet ve olumsuz bir duruma rastlamadım ve şunu da eklemek isterim ki çok ta lezzetli buluyorum inşallah devamlı satış uzun yıllar da devam eder.
  Cevapla
 • khk lılar 1 yıl önce Şikayet Et
  Ucuz etin yahnisi yenmezzzz kardeşim. Almayın ucuzdie
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Devasa altın keşfi! Değeri 700 kentilyon dolar
Naci Ünüvar'dan tarihe geçen penaltı!