Deniz Feneri, 15 yıllık hayali gerçekleştirdi

Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde, gün yüzüne hasret yaşayan doğuştan ortopedik engelli 15 yaşındaki Humaira Jannat Nadia, Türkiye'den getirilen akülü tekerlekli sandalye ile hayata ilk adımını attı.

Deniz Feneri, 15 yıllık hayali gerçekleştirdi
Deniz Feneri, 15 yıllık hayali gerçekleştirdi
GİRİŞ 18.01.2019 11:56 GÜNCELLEME 18.01.2019 11:58

Bangladeş'in Cox's Bazar'da 4 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan doğuştan ortopedik engelli 15 yaşındaki Humaira Jannat Nadia, doğduğu günden bu güne ömrünün büyük bir bölümünü odasında geçirdi. 

 

 

Küçük yaşlarda birkaç kez anne ve babasının kucağında evin bahçesine çıkan Nadia, yaşının ilerlemesi ve bedeninin ağırlaşmasıyla adeta odasına hapsoldu.

Günlerini odasında televizyon izleyerek geçiren Nadia'nın sessiz yardım çığlığına, Arakanlı Müslüman mültecilere yardım faaliyetleri kapsamında Türkiye'den bölgeye giden Deniz Feneri Derneği kulak verdi. 

 

 

Dernek yönetimi, evden dışarı çıkamadığı için birçok hayalini gerçekleştiremeyen Nadia'ya akülü tekerlekli sandalye gönderme kararı aldı. Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt ve beraberindekiler, Nadia'yı evinde ziyaret ederek, montajı yapılan akülü aracı teslim etti.

Akülü aracını ilk defa evinin bahçesinde kullanan Nadia'ya, Hamit Kunt yardımcı oldu. Araç düzeneği ve çalışma sistemleri hakkında Nadia'ya ve ailesine bilgi veren Kunt, ilk kez tekerlekli sandalyeye binen Nadia'nın heyecan ve mutluluğunu paylaştı. 

''TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM''

Akülü aracı getirmeden önce aileden evlerinin bahçesine beton dökerek düzleştirmelerini istediklerini belirten Kunt, "Nadia ile önce beraber gezdik ve bundan sonra Nadia da, Deniz Feneri'nin verdiği araba vesilesiyle sürekli güneşte, gün yüzünde olacak. Allah ona sağlıklı uzun ömürler versin. Ailesiyle huzurlu bir hayat yaşamasını temenni ediyorum." dedi. 

Baba Abdul Hoque de Nadia'nın iyileşmesi için ülke içi ve dışında birkaç hastaneye gittiklerini ancak sonuç alamadıklarını ifade ederek, "Sadece evde kalıyor, televizyon izliyor, bizimle sohbet ediyor, evden dışarı çıkamıyordu. Gelen arabayla birlikte inşallah kızım evden çıkıp dolaşabilecek. Bunun için Türkiye'ye ve Deniz Feneri Derneği'ne teşekkür ediyorum." diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ünlü sanatçı Kürşat'dan gündeme dair önemli açıklamalar
Macron'dan küstah sözler: 'Sorumlusu Türkiye'dir!'