ABD'nin derdi belli oldu!

Haber 7 yazarı Taha Dağlı, bugünkü köşesinde Venezuela'da yaşanan olaylarla ilgili kritik detayları kaleme aldı. Dağlı, Trump'ın Venezeula'yı hedef almasının en büyük nedeni olarak ülkedeki petrol yataklarını işaret etti.

ABD'nin derdi belli oldu!
ABD'nin derdi belli oldu!
GİRİŞ 24.01.2019 12:40 GÜNCELLEME 24.01.2019 14:52
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Haber 7 / Taha Dağlı

 

 

Venezuela'da açık bir darbe girişimi var. Aslında bu daha önce bir çok kez denendi. Ama askeri ve suikast yöntemleri başarısız olunca bu kez ‘oldu bitti’ şekliyle karşımıza çıktı.

TRUMP'IN DERDİ VENEZUELA'NIN PETROLÜ

Venezuela petrol zengini bir ülke. Ama açlıkla imtihan ediliyor. Bunun sebebi Amerikan ambargoları. ABD yönetimi ambargoyla açlığa mahkum ettiği Venezuela’da darbeyle yönetimi kontrolü altına almak peşinde. Sebep ucuz hatta bedava petrol, bunun yanı sıra enerjiyi yönetme politikası. Ortadoğu'da yapılanın aynısı Venezuela’da yapılıyor. Petrol zengini bir ülkenin enerji kaynaklarının Amerikan kontrolüne geçirilmesi isteniyor.

 

 

SUUDİ ARABİSTAN'A DA BENZERİNİ YAPMIŞLARDI

Trump başkan olmadan önce Suudi Arabistan’a “bize bedava petrol vermelisiniz çünkü sizi biz koruyoruz” diye twitler atmıştı. 2 Ekim’deki Kaşıkçı cinayetinden bir süre önce yine Suudi Arabistan’a tehditkar dille “petrol fiyatlarını indirin yoksa tahtta 15 gün bile oturamazsınız” diye seslenmişti. ABD politikaları enerjiyi direk tekeline alıp, kontrol altında tutmak üzerine kurulu, petrolün ya da doğalgazın fiyatını Amerika belirlemeli, politikaları bu yönde. Trump ise bu Amerikan politikasını daha da aceleci hale getirip, sadece petrolü kontrol altına almakla yetinmiyor aynı zamanda petrolü bedavaya getirmeyi de hesaplıyor.

2002’DEN BERİ BİR ÇOK DARBE GİRİŞİMİ OLDU

Venezuela'da Çavez döneminde de bir çok kez darbe girişimi olmuştu. Amerikan emperyalist politikalarına karşı duran Venezuela 2002’den bu yana darbe girişimlerine alışık. Çavez'in kansere yakalanıp, ölmesi de kafa karıştırmıştı. Çünkü aynı dönemde Brezilya Devlet Başkanı Lua Lua da kanser olmuştu. ABD politikalarına kafa tutan iki liderden biri yani Çavez öldü, diğeri ise görevini bırakmak zorunda kaldı ve şu an hapiste. Çavez sonrası Maduro dönemin de darbe girişimleri tekrarlandı. Ağustos ayında Maduro'ya drone ile suikast yapmayı denediler, daha birkaç gün önce yine ordu içerisindeki bir grup darbeye kalkıştı. Trump'ın bir buçuk yıl kadar önce Venezuela’ya yönelik askeri müdahale yaptığının ortaya çıktığını da hatırlamakta fayda var.

ABD BÖLGEYİ DİZAYN EDİYOR

Brezilya’da Lua Lua ve Rousef’in tasfiyesi sonrası ABD çizgisindeki Bolsorano devlet başkanı oldu. Arjantin’de de benzer tasfiyeler gerçekleştirildi ve Arjantin IMF’ye yeniden mahkum edildi. Trump’ın muhalif lideri “Venezuela devlet başkanı” olarak tanımasını bu ülkelerin yanı sıra bir çoğu kabul etti. Bölgede sadece Küba, Bolivya ve Meksika, Venezuela’nın yanında durma cesareti gösterebildi.

PETROL ZENGİNİ BİR ÜLKE NASIL BU HALE GELDİ

Çavez döneminde Venezuela Rusya ile nükleer enerji anlaşması imzalamıştı. Sonrasında 2011 Japonya depreminde Japonya’daki nükleer sızıntı gerekçe gösterilerek, Amerikan baskılarıyla bu proje durduruldu. Daha sonra kuraklık nedeniyle Venezuela’da elektrik kesintileri yaşandı. Amerikan ambargoları da eklenince ekonomik kriz baş gösterdi ve petrol zengini bir ülke açlık, fakirlik nedeniyle yağma olaylarının yaşandığı bir yer haline getirildi.

ASKERLE, SUİKASTLA YAPAMADILAR BU YOLU DENİYORLAR

Venezuela’da askeri ve suikast yöntemleriyle başarısız olunan darbe girişimleri bugün komik bir şekilde yapılıyor. Ulusal Meclis başkanı aynı zamanda muhalefet lideri bir meydanda çıkıp, kendi kendine başkanlık yemini ediyor ve Amerika bu adamı meşru devlet başkanı olarak tanıyor. Sonra da baskıyla diğer ülkeleri bunu tanımaya zorluyor. Oysa karşı tarafta Mayıs ayındaki seçimi yüzde 68 oyla kazanmış, seçilmiş ve meşru bir lider var.

BATI YİNE DEMOKRASİ SINAVINDA SINIFTA KALACAK GİBİ DURUYOR

Trump demokrasiyle ilgilenmiyor ama Amerika ve AB demokrasi nutuklarıyla ülkeleri dizayn etmeyi pek severler. 2013’te Mısır’da darbe olunca ABD ve AB hemen Kahire’ye koşup, darbeci Sisi’nin yanında durmuştu. Bugün Venezuela’daki darbe girişimi ABD tarafından başlatıldı şimdi top Avrupa’da. Demokrasiyi sadece kendi çıkarları için kullanan Avrupa, Venezuela’da seçilmiş lider yerine kendi kendine yemin eden bir adamı devlet başkanı olarak tanıyacak mı tanımayacak mı, şu an merak edilen bu. Gelen sinyaller ise tanıyacakları şeklinde. Bu aslında Avrupa için bir demokrasi sınavı ama gelinen nokta ve tecrübeler gösteriyor ki Avrupa demokrasiyi sadece kendi çıkarları uğruna kullanan yapısıyla bu sınavdan kalacak gibi duruyor.

ASKERİ MÜDAHALE OLUR MU?

Amerika diyor ki ''askeri müdahale seçeneği masada yok''. Böyle bir açıklama bile yersiz askeri müdahale neden olmalı, ortada kimyasal silah kullanan, nükleer silahla katliam yapan, terör örgütleri üreten birileri mi var da Amerika’nın o çok sık kullandığı kırmızı çizgileri aşılıyor da askeri müdahaleden bahsetme gereği hissediyorlar. ABD yalanlasa da daha önce Venezuela’ya askeri müdahale hazırlığı yapıldığı ortaya çıkmıştı. Bugün buna gerek duyulur mu orası belli olmaz ama şu da var ki Rusya 10 Aralık’ta olası bir dış müdahaleye karşı Venezuela’yı korumak amacıyla bu ülkeye 2 adet stratejik bombardıman uçağının da bulunduğu bir takım askeri araçlar konuşlandırdı. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
askeri darbe
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • Ömer Hattab 5 ay önce Şikayet Et
  ABD nin Venezuela daki derdi belli oldu doğrudur. ABD yandaşı olup olmayanlarda safını belli etti buda doğrudur. Ama ABD nin Suriyede ki derdi hala belli olmadı bazılarına göre ve hala Esad'a zalim deyip ABD nin safında olanlar var. ÖSO yu destekleyip Esad'ı tanımayanlar var. Müslüman uyanık olmalı oyuna gelmemelidir. ABD sadece çıkarını düşünen bir ilkedir. Böyle eşkıya bir ülkenin safında olmak hele hele kadim dost olmak müslümana yakışmaz. Bu böyle biline;;;;;;
  Cevapla
 • gnl 5 ay önce Şikayet Et
  Senaryo ,zihniyet,uygulama hep aynı o petrollerin içinde boğulursun inşaalh. Seninde parçalandığını, dağıldığını görürüz inşallah
  Cevapla
 • Ccc 5 ay önce Şikayet Et
  Bir düşünkü her yerinden petrol çıksın ama aç kal yeter artık türkiye sen git sahip çık petrolu biz işletelim zaten reis alltan bu işi çözüyordu ki şeytan atağa geçti kahrol ABD
  Cevapla
 • ihsan 5 ay önce Şikayet Et
  bu abd olsun ab olsun servetlerini, hep haksız sömürü ile elde etmişlerdir hırsız ve soyguncudurlar petrolü ele geçiecek abd ona çalışıyor rezil
  Cevapla
 • tora 5 ay önce Şikayet Et
  ab de biri mevcut yönetimi ret edip ab başkanlığı yemini ederse ben kişisel olarak tanıyacağım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beyaz Saray'da 70 dakikalık Türkiye toplantısı! 45 senatör katıldı!
Devrim gibi yenilik! Türkiye'de televizyonlarda yeni dönem başlıyor