Sultan 2. Abdülhamid Gine’de anıldı

İDDEF, Sultan 2. Abdülhamid’i vefatının 101. yılında Gine ve diğer ülkelerde düzenlediği çeşitli programlarla andı.

Sultan 2. Abdülhamid Gine’de anıldı
Sultan 2. Abdülhamid Gine’de anıldı
GİRİŞ 11.02.2019 17:20 GÜNCELLEME 11.02.2019 17:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu'nundan (İDDEF) yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Afrika ülkesi Gine'nin başkenti Konakri'deki Sultan 2. Abdülhamid Han Camisi anlamlı bir anmaya ev sahipliği yaptı. 2. Abdülhamid, adına yaptırılan camide vefatının 101. yılında düzenlenen programda yâd edildi.

İDDEF’in Konakri’de inşa ettirdiği Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi’nin bünyesinde yer alan İslami İlimler İhtisas Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler Sultan 2. Abdülhamid için Kur’an-ı Kerim okudu. Ülkenin en büyük camisi olan ve külliye içinde bulunan Sultan II. Abdülhamid Han Camisi’nde düzenlenen programa Türkiye’den İDDEF yetkilileri ile Gineli Müslümanlar katıldı.

Sultan 2. Abdülhamid hatim ve dualarla yâd edilirken program sonunda şerbet ikram edildi.

Öte yandan Sultan 2. Abdülhamid için İDDEF’in Afrika, Asya ve Balkanlar’da hizmet veren medreselerinde de çeşitli programlar gerçekleştirildi.

Sultan II. Abdülhamid Han Camisi hakkında

İDDEF, Sultan 2. Abdülhamid Han adına yaptırdığı camiyi 2017 yılında ibadete açtı. Mahmud Ustaosmanoğlu Külliyesi'nin ana bölümünü 2. Abdülhamit Han Camisi oluştururken, camide tüm yıl Gineli çocuklar için Kur’an kursu düzenleniyor. Sarı kubbesi Kudüs’teki Mescid-i Aksa'nın mimarisinden esinlenerek inşa edilen 2. Abdülhamit Han Camisi'nde 7 bin kişi aynı anda namaz kılabiliyor. Eser, Gine’nin en büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Saka 8 ay önce Şikayet Et
    Ne alaka gine, Abdulhamiti anarsa ancak Türk milleti anar, bu afrikalılar değil mi çanakkalede dedelerimize karşı savaşmış nice askerimizi şehit etmiş belgelere bakılsın kim getirmişse getirmiş sonuçta afrikalılar
    Cevapla
  • Akıl küpü 7 ay önce Şikayet Et
    Irkçılık sonu cehehnnem dir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ve tarih verildi, denetim başlıyor! Bakan Soylu uyardı: Çok ağır bedel ödersiniz
Ruhani'ye ayrı parantez açtı! Erdoğan'dan İran'a çok sert tepki