Sultan 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev'e ait mühür ilk kez sergilendi!

Antalya'da özel koleksiyoner Bahadır Kalaycı, üzerinde çift başlı kartal figürüyle dünyada ilk ve tek olduğunu belirttiği Selçuklu Sultanı 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev'e ait mühür ile bugüne kadar hiç sergilenmeyen Selçuklu dönemine ait 51 sikkeyi ilk defa ziyarete açtı.

Sultan 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev'e ait mühür ilk kez sergilendi!
Sultan 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev'e ait mühür ilk kez sergilendi!
GİRİŞ 02.03.2019 16:45 GÜNCELLEME 02.03.2019 16:45
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi iş birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da destekleriyle gerçekleştirilen Antalya'nın fethinin 812'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında, özel koleksiyoner Bahadır Kalaycı ve Bilhan Akçaşar'a ait sergi açıldı.

 

 

AKM Fuaye Alanı'nda 5 Mart'a kadar açık olacak 'Neşredilmemiş Anadolu Selçuklu Sikkeleri' adlı sergide, bugüne kadar hiçbir yerde sergilenmeyen 51 Selçuklu sikkesi ve çift başlı kartal figürü bulunan Selçuklu Sultanı 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev'e ait kurşun mühür ilk defa ziyarete açıldı.

Koleksiyonda 7 bin 455 sikke

 

 

Sergide; 1155'ten başlanarak Selçuklu sultanları 2'nci İzzeddin Kılıçarslan, Gıyaseddin Keyhüsrev, 2'nci Süleyman Şah, İzzeddin Keykavus, 1'inci Alaeddin Keykubad, 2'nci Gıyaseddin Mesud ve 3'üncü Alaeddin Keykubad'ın dönemlerine ait, Konya, Kayseri, Kastamonu, Antalya, Sivas ve Bayburt'un aralarında bulunduğu illerde ortaya çıkarılan ve ağırlıklı gümüş sikkeler bulunuyor. Bahadır Kalaycı, 2011 yılında Antalya Müzesi'ne kayıtlı başladığı koleksiyonunun, özellikle Anadolu'da darbedilmiş İslami ve gayri İslami toplam 7 bin 445 sikke ve 169 objeden oluştuğunu söyledi.

7 Selçuklu mühründen biri

51 sikkenin tamamının ilk defa görüldüğü sergide, en dikkat çekici eser ise Selçuklu Sultanı 2'nci Gıyaseddin Keyhüsrev'e ait, üzerinde çift başlı kartal figürü bulunan kurşun mühür oldu. Bu sergideki sikkelerin ilk defa gün yüzüne çıktığını belirten Kalaycı, "Bunların içinde 7 tane Antalya'da basılmış Selçuklu parası var. 51 tane sikkenin dışında bir tane de sultan mührü var. Dünya üzerinde şu anda bilinen 7 adet Selçuklu sultan mührü var ve bu da 7'ncisi. Üzerinde çift başlı kartalın görüldüğü ilk ve tek örnek. Anadolu Selçuklu Devleti ve Büyük Selçuklu Devleti'nde kullanılan çift başlı kartallı birçok eser var. Ancak bu çift başlı kartal örnekleri çiniler, cami duvarları, köprüler veya bir kısım paraların üstünde var. Ama bir devletin resmi yazışması olarak bu mühür ilk örnek. Ön tarafında çift başlı kartal var, arka tarafında da yazı var. Bu yazı, sultanın sarayından çıkan bir mühür olduğunu gösteriyor" dedi.

Mührün, sultanın en fazla 100 metre uzağında basılmış bir eser olduğunu dile getiren Kalaycı, şunları kaydetti: "Bu yüzden önem arz ediyor. Kamuoyuyla da ilk defa paylaştığımız ve ülkemize de böyle değerleri kazandırdığımız için çok mutluyuz. Darp yeri Konya. Konya'da, sarayda basılmış ve sultan bir yere mektup veya başka bir şey göndermiş. Mektup kapandığında bu mühürle mühürleniyor, gönderiliyor. Gittiği yerde o mühür ilk defa açıldığında mühür parçalanıyor. O yüzden bu mühürleri bulmak çok nadirdir. Buradaki şans; ipi, çift başlı kartalın olduğu yerin altına gelmemiş, kanadın kenarına gelmiş, açıldığında da tamamen parçalanmamış, sadece kanadı kaybolmuş. Çift başlı kartal çok net görünüyor. Bu kadar net çift başlı kartalın görüldüğü tek örnek. Arka tarafında ise Konya'da basıldığı, Keykubad'ın oğlu Keyhüsrev'e ait olduğu ve tarihi de yazılı ama alt kısımda kaldığı için tarih okunamıyor. Tam tarihini söyleyemiyoruz ama bu eser 1237 ile 1246 yılları arasında basılmış bir Selçuklu sultan mührüdür."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 11
 • Hasan Ali 8 ay önce Şikayet Et
  yasalarımıza göre sabıkası olmayan reşit her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, özel koleksiyonerlik belgesi için müze müdürlüklerine baş vurabilir. yetkili kişilerin uygun görmesi halinde şahısa bu belge verilir. belgeye kayıtlı olan her türlü tarihi eser, aynı zamanda müzenin de ilgili kayıt defterlerine işlenir. bu eserler devletin izni olmadan hiç bir şekilde el değiştiremez, satılamaz. devlet bu eserleri periyodik aralıklarla kontrol eder.
  Cevapla
 • Gurbetci 27 8 ay önce Şikayet Et
  Maşallah
  Cevapla
 • recai 8 ay önce Şikayet Et
  bu kadar tarıhı eserı nerden almıs da koleksıyon yapmıs acaba birileri acıklayabılır mı mıllet koleksıyon yapacaksa muzeler neden var bu ulkede
  Cevapla
 • mazlum 8 ay önce Şikayet Et
  fikirsiz akılsız yazan, sen çok akıllısın belli, avrupadan bu sikkeleri satın almak isteyen başka bi koleksiyoner sikkeleri satın alsa durum ne olacak peki.....
  Cevapla
 • fikirsiz akılsız 8 ay önce Şikayet Et
  adam eserleri toplamış koruma altına almış sen boş yorum yapmak için yazıyorsun
  Cevapla
 • nebi703 8 ay önce Şikayet Et
  HABERİN İÇERİĞİNDE VAR .Bahadır Kalaycı, 2011 yılında Antalya Müzesi'ne kayıtlı başladığı koleksiyonunun, özellikle Anadolu'da darbedilmiş İslami ve gayri İslami toplam 7 bin 445 sikke ve 169 objeden oluştuğunu söyledi.
  Cevapla
 • Adem 8 ay önce Şikayet Et
  Dedesinden mi miraz kalmiş beyefendiye. Bu eserleri kimse alıp satamaz elinde alıkoyamaz miletin malıdır.Satın dahi almiş olsa hırzsızdan almiştir...
  Cevapla
 • akılsız 8 ay önce Şikayet Et
  eserleri bu koleksiyoncu sahip çıkmasaydı nereden haberiniz olacaktı sizin zihniyet yanlış hatalı
  Cevapla
 • mert 8 ay önce Şikayet Et
  fakir yapınca tarihi eser kaçakçılığı oluyor çok ağır cezası var,zengin yapınca kolleksiyon oluyor,çoğu yasa dışı kazılardan çıkmış yasa dışı yollarla satın alınmış eserlerdir ama memleket zengine güzel,polis derhal el koymalıdır
  Cevapla
 • akılsız 8 ay önce Şikayet Et
  kolaksiyonerlik belgesi alan herkes bulduğu eserlerin koleksiyonunu yapabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
19 Kasım 2019 Günün Önemli Gelişmeleri
Son Dakika... Fransa'ya tehdit gibi uyarı: Uçaklarınızı indiririz