TBMM Başkanı KKTC'de: Kıbrıs Türkü azınlık olamaz!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, "Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak gören Rum halkının zihniyeti değişmeden adada siyasi eşitliğe dayalı bir ortaklık kurulmasının mümkün olmayacağını" söyledi. İlk yurtdışı ziyareti çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) resmi ziyaret gerçekleştiren Şentop, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı ziyaret etti.

GİRİŞ 05.03.2019 15:38 GÜNCELLEME 05.03.2019 16:57
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ziyarette konuşan TBMM Başkanı Şentop, "Kıbrıs Türkü, adanın ortak sahibidir. Bir Rum devletinde azınlık haline getirilmesi kabul edilmeyecek" dedi. "Gelinen aşamada Kıbrıs’ta çözüm için faklı modellere ve yeni fikirlere ihtiyaç var" diye devam eden Şentop, "Taraflar arasında ortak bir vizyon bulunmadığı takdirde müzakerelere tekrar başlanmasının anlamlı olmadığını düşünüyoruz” dedi.

 

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop

RUM TARAFI BİR OYUN İÇİNDE

 

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da,  “Rum tarafı bir oyun içindedir ve bu oyunu statükonun sürmesi yönünde kullanmaktadır“ diye konuştu. Kıbrıs Türk halkının azınlık haklarını hiçbir zaman kabul etmediğini ve etmeyeceğini söyleyen Akıncı şöyle devam etti.

“Şu yanlışa düşmememiz lazım. Belirttiğiniz için söylüyorum. Yeni fikir diye eskiden pişirilmiş kotarılmış fikirleri yeniden masaya getirip de bunlarla gidilmediği gibi yeniden gidilmemesini bir kez daha görmemize gerek yok. Bunlar denenmiş şeylerdir. Bu bizi, bir takım çıkmazlara ve suçlu konumuna oturtur, bu konularda çok dikkatli olmamız, attığımız her adımı dikkatli hesaplamamız lazım. Bazen kulağa hoş gelen şeyler söylenebilir ama altını eşeleyince ortaya başka şeyler çıkar. Rum tarafı bir oyun içindedir ve bu oyunu statükonun sürmesi yönünde kullanmaktadır. Ben bu tehlikeye hep işaret ettim, bundan sonra da edeceğim bu görevimdir.” 

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Hakan Sönmez 5 ay önce Şikayet Et
  Emeklilere kredi vern, gidip orada yaşasınlar. Oturuma kapalı olan yerleri de açın. Nasıl olsa Rumlar gaz araması konusunda bugünlerde çizgiyi aştı, onlar umursamazken bizin o anlaşmalarla kendimizi sınırlamanın gereği yok.
  Cevapla
 • Eninde Sonunda 5 ay önce Şikayet Et
  Tam tersine Rumlar azınlık. Bu bir İngiliz oyunu Rumlar tarihte olduğu gibi hep figüran.
  Cevapla
 • nurettin derik 5 ay önce Şikayet Et
  kıbrısta şu anki sınır yanlış. yeni sınır 35. paralel olmalı .
  Cevapla
 • vatan evladı 5 ay önce Şikayet Et
  Mustafa Şentop beyefendi KKTC tine yaptığınız ziyareti vermiş olduğunuz desteği canî gönülden destekliyoruz
  Cevapla
 • güven 5 ay önce Şikayet Et
  Ben bu Kıbrıs cumhurbaşkanına güvenmiyorum, sanki Rumlarla bir olup bizi satacakmış gibime geliyor...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MHP lideri Bahçeli: Bu tablo rezil ve utanç vericidir'
İşte dünyanın konuştuğu Türk tatlısı