Test tamam! Türkiye'de ilk kez uygulandı

Kocaeli Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında geliştirilen "İkaz ve Alarm Sistemlerinin Merkezi Ezan Sistemine Entegre Edilmesi" projesi, kentteki camilerden test edildi.

Test tamam! Türkiye'de ilk kez uygulandı
Test tamam! Türkiye'de ilk kez uygulandı
GİRİŞ 13.03.2019 01:49 GÜNCELLEME 13.03.2019 01:50
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kocaeli AFAD Müdürlüğü ile Kocaeli Müftülüğü arasında imzalanan protokol kapsamında geliştirilen projeyle siren sisteminin merkezi ezan sistemi üzerinden yayın yapılması, önce kentteki camilerden yapılan anonslarla vatandaşlara duyuruldu, ardından hoparlörlerden sirenler çalındı.

 

 

Başarıyla gerçekleştirilen test çalışmalarının yarın 11.00'de devam edeceği belirtildi.

Bu arada ikaz ve alarm işaretleri ile ilgili detay bilgilere AFAD Başkanlığının "https://www.afad.gov.tr/tr/3518/Ikaz-Alarm-Isaretleri" adresinden ulaşabileceği kaydedildi.

 

 

Türkiye'de ilk defa Kocaeli'de uygulanacak ve kentin tümüne hizmet vermek üzere tasarlanan proje kapsamında üretilen yazılımın 10 bölge aktarıcısına monte edilmesiyle camilerden ikaz ve anons yapabilme imkanı sağlanacak.

"ÇOK GÜZEL BİR UYGULAMA"

Tarihi Fevziye Camisi'nin yanında esnaflık yapan Mahmut Caymazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamayı çok olumlu bulduğunu söyledi. 

Tüm camilere bu sistemin entegre edilmesinin çok güzel olduğunu düşündüğünü aktaran Caymazoğlu, "Cami hoparlörleri halka ulaşım açısından en kolay araçlardan birisi. Mesela uzak beldelere uyarı sistemlerinin ulaştırılması mümkün olmayabilir. Ancak bu vesileyle hızlı bir şekilde uzak beldelere de uyarılar gönderilebilir. İyi bir uygulama." diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • şemsi 7 ay önce Şikayet Et
  chp liler fıttıracak .cami ezan düşmanları .
  Cevapla
 • mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Eski fıkıh kitaplarında tehlike anlarında savaş/bölgesel saldırı v.s durumlarda minarelerden acil ezan okunur/ namaz vakitleri dışında okunan ezan tehlike alametidir.Yöre halkı bildiği için hemen tedbir cihetine gider.15 temmuz da ki sala okunması o geceye has icad edilmiştir.Camilerin güncel hayatın dışında olamamsı güzel bir durumdur.
  Cevapla
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  güzel düşünülmüş.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Rezalet! Stadı PKK renkleriyle donattılar
Feyzioğlu: En güzel cevabı sahada verdik