Dünyada 700 tane kaldı! Kuşadası'nda ortaya çıktı

Nesli tükenmekte olan ve dünyada 700 adet kaldığı tahmin edilen Akdeniz foku 15 ay aradan sonra Kuşadası Marinası’nda yeniden ortaya çıktı.

Dünyada 700 tane kaldı! Kuşadası'nda ortaya çıktı
Dünyada 700 tane kaldı! Kuşadası'nda ortaya çıktı
GİRİŞ 15.03.2019 02:59 GÜNCELLEME 15.03.2019 03:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünyanın en nadir 12 memeli türü arasında gösterilen Akdeniz fok balığı, Kuşadası'nda 15 ay aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Kuşadası Setur Marina içerisinde vatandaşlar tarafından fotoğraflanan Akdeniz foku için çevreciler harekete geçti. Nesli tükenmekte olan ve dünyada sadece 700, Türkiye’de ise 100 tane kalan Akdeniz fokunun fark edilmesiyle çevreciler, Akdeniz fokunu izlenmesi için çalışma başlattı. 

 

 

Bir süre daha marina içerisinde dolaşan ve büyük ilgi gören Akdeniz foku daha sonra Botanik Parkı’ndan bulunduğu kıyı mağaralara doğru gitti ve yeniden açıklara döndü. Akdeniz foku 18 Ekim 2016 tarihinde ve ardından en son 5 Aralık 2017 tarihinde yine Kuşadası Körfezi'nde ortaya çıkmıştı. Soğuk ve ılıman denizlerin kıyılarında yaşayan fokların, sıcak denizlerde çok az türleri bulunduğunu belirten uzmanlar az görünen ve Türkiye'de rastlanılabilen tek türün Akdeniz foku olduğunu söyledi. 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • zafergülten 2 ay önce Şikayet Et
    hayvancağız çıkacak yeri bulmuş,son zamanlarda hayvanlara yapılan işkence ve öldürmelerin haddi hesabı yok.dilerim başına birşey gelmez.
    Cevapla
  • Yavuz 2 ay önce Şikayet Et
    Bu hayvanların neslinin artması için devamlı takip edecek ekip kurulmalı yoksa akibeti diğerleri gibi olur. Ülkemizde ki bu güzellikleri korumak devletinde milletinde görevidir. Geleceğe miras bırakmak ülkeye vatana sahip çıkıp değerleri korumakla olur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin otomobilinin menzili belli oldu
Erdoğan sitem etti: Bu tutumları bizi çok çok üzmüştür