Bu uçaklar düşmanı kör edecek!

Türkiye’nin HAVA SOJ projesine entegre edeceği iki adet Bombardier Global 6000 tipi uçak Türkiye’ye geldi. Uçaklara sistemin yüklenmesiyle düşman haberleşme sistemleri ile radarları kör edilecek.

Bu uçaklar düşmanı kör edecek!
Bu uçaklar düşmanı kör edecek!
GİRİŞ 16.03.2019 06:39 GÜNCELLEME 16.03.2019 06:39
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

HAVA SOJ projesi ile ilgili önemli bir adım atıldı. Sanayii Başkanlığı tarafından elektronik harp özel görev uçakları geliştirilmesi amacıyla başlatılan Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti Projesi (HAVA SOJ) hızlandı. HAVA SOJ sisteminin entegre edileceği Kanadalı Bombardier Global 6000 tipi iki adet uçak Türkiye’ye getirildi. Bombardier uçaklarına HAVA SOJ entegrasyonunun tamamlanmasıyla Türkiye, 2023’te elektronik harp özel görev uçaklarına ve havadan elektronik harp kabiliyetine sahip olacak.

4 UÇAK 2023’TE HİZMET VERECEK

Elektronik harp özel görev uçakları geliştirilmesi amacıyla, Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında HAVA SOJ Projesi imzalanmış, sözleşme daha sonra ASELSAN-TUSAŞ İş Ortaklığı’na devredilmişti. Proje kapsamında yapılacak 4 adet HAVA SOJ sistemi 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmeye başlanacak. Türkiye’nin hava savunma ihtiyacının karşılanması kapsamında önemli bir açığı kapatması düşünülen sistemle; düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması, aldatılması ve köreltilmesi hedefleniyor. Böylece Türk savaş uçaklarının operasyon güvenliği arttırılacak.

HARP GÖREV SİSTEMLERİ MİLLİ ÜRETİM

HAVA SOJ, KORAL adıyla bilinen Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (KARA SOJ) sisteminden daha üstün teknolojik özelliklere sahip olacak. Bombardier uçakları üzerinde pek çok elektronik harp kabiliyetini bir araya getirerek kullanacak. HAVA SOJ sistemlerine entegre edilecek elektronik harp görev sistemlerinin tamamı yurt içinde milli olarak üretilecek. Sözleşme kapsamında alınan ticari uçakların modifikasyon ve sertifikasyon işlemlerinin, tüm milli imkânlar değerlendirilerek Türkiye’de yapılması hedefleniyor.

ÜST LİGE TAŞIYACAK

Bu kabiliyette dünyada bilinen başka bir sistem bulunmuyor. Dünyada savunma sanayii ve elektronik harp alanında söz sahibi sadece birkaç firma tarafından gerçekleştirilebilecek zorlukta bir proje olan HAVA SOJ, milli savunma sanayini bir üst lige taşıyacak. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Yapacağımız sistemlerin, dünyada çeşitli ülkelerde kullanılan sistemlere göre çok daha ileri unsurlar taşımasını planlıyoruz” dedi.

YENİŞAFAK

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Üretelim 5 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun yerli milli savunma sanayimizde daima üretelim daima ARGE'ler yapalım.
  Cevapla
 • Fatih 5 ay önce Şikayet Et
  Ucak ne mali arkadaş. Ukrayna antonovuberaber yapam diyo rus su 57 yi beraber yapam diyo teknoloji payladam dio senin bu ucak nerden gelio .hic bisey yapamiyosan ucagini kagittan yap en azindan senin olur
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 5 ay önce Şikayet Et
  Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak..Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın,Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk’ın,Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın.Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı,Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı, Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı..Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal! Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal. Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal. Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal
  Cevapla
 • TR - SAKARYA 5 ay önce Şikayet Et
  çag kapatan , çag açan fedahkar kahraman "Milletim" sana Selâm olsun ! Yeni Türkiye' Perspektifi vizyonu,Entelektüel ve tercübe kapasitesi, Mühendis birikimimize güveniyor üstün basarilar diliyorum.. => %100 yerli kaliteli Milli Türbo Jet ve Süpersonik MOTOR üretmekle kalmayip, uzay teknolijisinde de çag açacak buluslar yakindir... Gecesini gündüzüne katan, kendilerini bu iddiali çalismalara adamis Fedahkar "%100 Yerli ve Milli mühendislerimize" Selâm olsun.. !!!
  Cevapla
 • mert 5 ay önce Şikayet Et
  Rabbim daha güzel işler yapmayı nasip etsin aziz milletimizin yar ve yardımcısı olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yusuf Yazıcı: Kalbim acıyor!
Dünyanın en ilginç ülke sınırları!