İşte Çanakkale'de en çok şehit veren il

Çanakkale, Birinci Dünya Savaşı'nda tarihin en kanlı mücadelelerinden birine sahne olurken, cephede en çok şehit veren şehrin 4 bini aşkın asker ile Bursa, ilçenin ise bin 34 kişi ile Orhaneli olduğu ortaya çıktı.

İşte Çanakkale'de en çok şehit veren il
İşte Çanakkale'de en çok şehit veren il
GİRİŞ 18.03.2019 15:16 GÜNCELLEME 18.03.2019 15:23
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Çanakkale savaşında yaşanan kayıplar, her iki taraf adına ürkütücü boyutlara ulaşırken, savaşın bilançosunu tam olarak hesaplamak mümkün olmadı.

 

 

Genelkurmay Başkanlığının kayıtlarına göre, Türk tarafının zayiatının 8,5 aylık zaman zarfında 566 subay, 54 bin 141 er olmak üzere toplam 54 bin 707 şehit olduğunu ifade eden Düzce Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Cumhuriyet Tarihi Uzmanı Yrd. Doç Dr. Celil Bozkurt, 957 subay, 88 bin 839 er olmak üzere 89 bin 796 yaralı, kayıp, esir, hastanede ölen, hava değişimi alanlar ile birlikte bu sayının 181 bin 184'e ulaştığını söyledi.

Bozkurt, "5. Ordu Komutanlığı'nın Başkomutanlık vekâletine sunduğu zayiat raporlarına göre ise Türklerin zayiatı toplam 213 bin 882 olarak açıklanmıştı. Çanakkale şehitlerinin tespiti için Milli Savunma Bakanlığı’nın 1998’te yayımladığı 5 ciltlik ‘Şehitlerimiz’ adlı eser en muteber kaynak durumuna gelirken, bu eserin içerisinde şehitlerin adı soyadı, doğum ve ölüm yılları, memleketleri ve hangi cephelerde öldüğü tespit edilebilmektedir. Fakat, binlerce vatandaşın savaşa gönüllü olarak katıldığı ve savaşta şehit kayıtlarının düzenli olarak tutulamadığı göz önüne alınırsa Çanakkale’deki şehit sayısı çok daha fazla olduğu muhakkaktır" diye konuştu.

 

 

Milli Savunma Bakanlığının kayıtlarında Çanakkale'de en çok şehit veren ilin 4 bin 92 şehitle Bursa olduğunu ifade eden Bozkurt, "Balıkesir 2 bin 718, Konya 2 bin 488, Kastamonu 2 bin 425, Denizli 2 bin 195 kişi şehit ile izlemiştir. Türkiye genelinde ise ilçeler arasında Bursa’nın Orhaneli ilçesi bin 34 kişi ile Çanakkale’de en çok şehit veren ilçe olmuştur. Orhaneli ilk sırayı alırken, Mustafakemalpaşa 690, İnegöl 534, Karacabey 397 ve Yenişehir 229 kişi şehit vermiştir. Orhaneli, 1915 yılının idari taksimatında günümüzdeki Keles, Harmancık ve Büyükorhan ilçelerini de kapsamaktaydı. Dolayısıyla bu ilçelerin şehitleri de ilave edildiğinde Orhaneli, toplamda bin 34 şehit vermiştir. Orhaneli’nin Gümüşpınar ve Söğüt ile Harmancık’ın Çakmak köyleri ise 17’şer resmi kayıtla en çok şehit veren köyler durumundadır" dedi.

Savaşın getirdiği yıkımın, hem savaş sırasında hem de savaş sonrasında bariz olarak hissedildiğini aktaran Bozkurt, "Köylerdeki kadınlar, aile hayatını devam ettirebilmek için oldukça ağır işler yapmak zorunda kalmıştır. Köylerdeki tarım ve hayvancılık işleri kadınlara kalırken, cenazeler ve definleri de kadınlar tarafından kaldırılmış. Mezar çukurları bizzat kadınlar tarafından kazılırken, erkek nüfus eridiği için uzun yıllar köylerde muhtarlık da yapmıştır. Zamanla köylerde "kadın ağa" kültürü oluşmuş ve kadın hakim bir toplum meydana gelmiştir" diye konuştu.

 

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • kamil 8 ay önce Şikayet Et
  Dünya genelinde ise Çanakkale'de en çok şehit veren Halep'tir
  Cevapla
 • DUA 8 ay önce Şikayet Et
  Rabbim hepsine gani gani rahmet etsin. Tüm şehit ve gazilerimizden Allah razı olsun. Onların kanı, gözyaşı, çilesi ile biz ülkemizde rahat yaşıyoruz. Allah düşmana fırsat vermesin, ezanımız dinmesin, Camilerimizden Kuran sesi eksik olmasın, gökyüzünde bayrağımız daima dalgalansın, ordumuz güçlü olsun inşallah.
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  orhaneli ve dağ ilçelerine bu değer verilmiyor...10 kmlik yol bile 20 yıldır yapıamadı her yıl müjde ihale yarım bırakılan tehlikeli yol....orhaneli dağ ilçeleri malesef göç verdi veriyor....tarım, sanayi kalkınma anlamında destek verilmeli gerçek bir değer destek verilmeli
  Cevapla
 • tunctunc 8 ay önce Şikayet Et
  Bu $ehir olarak verilmi$ rakkamlar.Ama yöre olarak ilk sirada %34 olarak trakya bölgesidir..ikinci olarak %33 ile kardeniz bögesidir..Ücünü olarakda %32 ile ege bölgesi..Bu resmi kayitlardada böyle yaziyor zaten ordan okudum..Birde en az katailan bölge ise %2 ile güneydogu anadolu bölgesi´dir.!!!
  Cevapla
 • Düzce 8 ay önce Şikayet Et
  doğu ve güneydoğu illeri kendilerine yakın olan kafkasya ırak filistin vs gibi cephelerdedir. İmaya gerek bir şehit bile olsa yeter .Ruhunu torunlarını incitemeyiz . sakata gelmeyelim
  Cevapla
 • devam 8 ay önce Şikayet Et
  balkanlardanda katılım çok mesela kosova , bosna ,macaristandan çok katılım olmuş
  Cevapla
 • Mizah 8 ay önce Şikayet Et
  Orhaneli isminin hakkını vermiş. Allah hepsinden razı ve hoşnut olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Türk mühendisler Bor'dan geliştirdi! Yerli otomobilde kullanılacak
MHP lideri Bahçeli'den son dakika EYT açıklaması