Bakan Ziya Selçuk açıkladı: Düzenleme geliyor...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tekirdağ Valiliğini ziyaretinin ardından iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yemekte bir araya geldi.

Bakan Ziya Selçuk açıkladı: Düzenleme geliyor...
Bakan Ziya Selçuk açıkladı: Düzenleme geliyor...
GİRİŞ 26.03.2019 17:47 GÜNCELLEME 27.03.2019 00:45
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Orta öğretimde Türkiye'de 16-17 ders var. Japonya'da, Kanada'da, İngiltere'de, Yeni Zelenda'da, ABD'de lisede 5-6 ders var. Neden bizde bu kadar çok ders var? Onlarda az olduğu halde onlar bizden daha başarılı. Çünkü belli bir alanda derinleşiyor bu çocuklar" dedi. Selçuk, "Çözümümüz hemen eylül ayından itibaren 9. sınıflardan başlayarak bütün Türkiye'de bunun uluslararası standartlarına geçmek" ifadelerini kullandı.

 

 

Selçuk yaptığı konuşmada yeni dönemde atılacak adımları anlatarak, Türkiye'nin özel sertifikasyon sistemleri, özel laboratuvar altyapısıyla kaliteli sistemlerini öne çıkarması gerektiğini söyledi.

Selçuk, "O zaman bizim de oluşturduğumuz katma değer yükselir. Bütün bu işleri eğitimle ilişkilendirmek ve sonuçta demokratik topluma doğru yol almak bizim temel gayemiz. Çocuklarımızın da boşa kürek çekmesini istemiyoruz. Yıllarca soru çözüp de üniversiteye gittiklerinde, en iyi üniversiteye gittiklerinde, o üniversitenin öğretim elemanlarının 'Temel matematiği yapmakta sıkıntı çekiyorlar, yetişmeden geliyorlar.' demesini istemiyoruz" diye konuştu.

 

 

''EYLÜL'DEN İTİBAREN HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ''

Türkiye'deki orta öğretimdeki ders sayılarına değinen Selçuk, şunları kaydetti:

"Orta öğretimde Türkiye'de 16-17 ders var. Japonya'da, Kanada'da, İngiltere'de, Yeni Zelenda'da, ABD'de lisede 5-6 ders var. Neden bizde bu kadar çok ders var? Onlarda az olduğu halde onlar bizden daha başarılı. Çünkü belli bir alanda derinleşiyor bu çocuklar. Belli bir alanda özelleşiyor ve sevdiği alana yoğunlaşıyor. Küçük küçük çukurlar kazmıyor, çocuk kuyu kazıyor, kuyu kazarsa suyu bulacağını biliyor. Peki ne yapacağız? Çözümümüz hemen eylül ayından itibaren 9. sınıflardan başlayarak bütün Türkiye'de bunun uluslararası standartlarına geçmek. Bunun hazırlıkları bitti. Bir eksiğimiz gediğimiz yok, eylülden itibaren her şeyi yapmaya hazırız. Ama bunu bütün Türkiye'ye aniden yapmayacağız. Çocuk bir kuralla başladıysa, liseyi o kuralla bitirecek. Yani oyunun ortasında kural değişmeyecek. Bizim muhakkak suretle çocuğun sükunetini, anne babanın sakinliğini, sistemin dinginliğini korumamız lazım." 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuşmasının ardından "Ziya öğretmen ile eğitim buluşmaları" kapsamında Malkara ilçesindeki Kültür Sarayı'nda öğretmen ve yöneticilerle bir araya geldi.

Programın ardından Selçuk, AK Parti Malkara Seçim Koordinasyon Merkezini ziyaret ederek, burada partililerle bir süre görüştü.

Selçuk, daha sonra ilçedeki esnafı ziyaret ederek, taleplerini dinledi, ikram edilen tatlının tadına baktı. 

YORUMLAR 17
 • Fatih 10 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun bakanım. Ders sayısının fazlalığı ve kuralların yarı yolda değişmesi benimde nefret ettiğim islerdi
  Cevapla
 • öğretmen 10 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım hazır değişim rüzgarı başlatmışken şu ödül yönetmeliğinede bir el atsanız bütün il milli eğitim müdür yardımcıları ve öğretmen olan eşleri, il milli eğitim şube müdürleri, bütün ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri bütün okul müdür ve müdür yardımcıları kendilerine ödül verdikten sonra artarsa öğretmenlere ödül dağitilmiş. Kaynak Tebliğler Dergisi 2019 Mart sayısı
  Cevapla
 • murat 10 ay önce Şikayet Et
  Okullar 3 alana bölünsün.1.alanda türkçe matematik fen ,yabancı dil dersleri 2.alanda 1.alanı tanıyacak kadar dersten sonra sosyal bilgiler ,yabancı dil, iletişim dersleri 3.alanda 1.alanı yeteri kadar aldıktan sonra müzik,spor ,sanat, teknoloji dersleri ...din dersleri hepsinde ortak olsun.Bu şekilde branşlaşma olmalı
  Cevapla
 • meriç 10 ay önce Şikayet Et
  yine hepsini yüklemeye çalıştın çocuğa. Değişen ne oldu?
  Cevapla
 • Köroğlu 10 ay önce Şikayet Et
  10. Sınıflar ne olacak hepsinden kaldırın
  Cevapla
 • Vatann sever 10 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışına inceleme yapıp en iyi sistemi kendimiz uyarlayalım .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den yeni tip koronavirüs salgınına karşı sıkı tedbir
Son dakika haberi: Ankara'da koronavirüs alarmı: İran uçağı acil iniş yaptı, karantina kararı!