ABD'den Türkiye ile ilgili skandal açıklama!

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, "Türkiye, S-400 alımını tamamlarsa F-35 programından atılma riskini almış olur ki bu da sadece Türkiye'nin savunma kapasitesini zayıflatmaz, aynı zamanda programa tedarikte bulunan Türk parça üreticilerine zarar vermiş olur." dedi.

ABD'den Türkiye ile ilgili skandal açıklama!
ABD'den Türkiye ile ilgili skandal açıklama!
GİRİŞ 03.04.2019 22:51 GÜNCELLEME 03.04.2019 22:51
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, "Türkiye, S-400 alımını tamamlarsa F-35 programından atılma riskini almış olur ki bu da sadece Türkiye'nin savunma kapasitesini zayıflatmaz, aynı zamanda programa tedarikte bulunan Türk parça üreticilerine zarar vermiş olur." dedi.

Pence, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen "NATO Birleştirir: İttifak 70 Yaşında" etkinliği kapsamında Atlantik Konseyi, German Marshall Fund ve Münih Güvenlik Konferansı tarafından düzenlenen panelde konuştu.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına değinen Pence, "Türkiye'nin Rusya'dan 2,5 milyar dolar S-400 hava savunma sistemi alması NATO'ya ve ittifakın gücüne karşı büyük bir tehlike teşkil ediyor." diye konuştu.

Pence, şöyle devam etti:

"ABD'nin Patriot hava savunma sistemini sağlamasına rağmen Türkiye'nin bu planına (S-400 alımı) devam etmesi oldukça tedirgin edicidir. Türkiye, S-400 alımını tamamlarsa F-35 programından atılma riskini almış olur ki bu da sadece Türkiye'nin savunma kapasitesini zayıflatmaz, aynı zamanda programa tedarikte bulunan Türk parça üreticilerine de zarar vermiş olur."

Pentagon'un F-35 uçaklarına ilişkin malzeme ve ekipmanın Türkiye'ye sevkini durdurduğunu Türk hükümetine bildirdiğini hatırlatan Pence, "Türkiye bir seçim yapmalıdır. Dünya tarihindeki en güçlü askeri ittifakın kritik bir ortağı olarak mı kalmak istiyor yoksa ittifakımızın altını oyan düşüncesiz kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini riske mi atmak istiyor, tercih yapmalıdır." ifadelerini kullandı.

Pence'ten önce aynı platformda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye'nin S-400 alımının NATO ittifakı ve ABD sistemlerine tehdit teşkil etmediğini söylemişti.

Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinin başka ülkelere ve müttefiklere alternatif olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye'nin bağımsız ve egemen bir ülke olarak Batı ile Rusya arasında bir tercih yapmaya zorlanamayacağını ifade etmişti.

Çavuşoğlu, aynı zamanda, S-400 anlaşmasının tamamlandığını ve Türkiye'nin bundan geri adım atmayacağını belirtmiş, F-35 programının Türkiye'nin de ortağı olduğu kapsamlı bir program olduğu ve Türkiye'nin programdan çıkarılmasının o kadar basit olmayacağı uyarısında bulunmuştu. 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 137
 • Hıdır BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  Anlayamadığım konu "S- 400 ler savunma silahı değil mi?Savunma silahı..Eee "Yunanistanda S-300, SA-15, SA-8 gibi Rus füzeleri varken, neden bize S-400 almayın baskıları? Dertleri ne? Yoksa bize saldırmayı mı düşünüyorlar ? Saldırı silahı olsa ki bence oda olmalı hani biraz anlaşılır feryadınız? ABD Türkiyeden güneydoğuyu da koparma aşamasında sorun yaşamamak isteğinde! F-35 ile Teknolojik esaret altına alacağı Türkiye'nin "S-400 alarak kendilerine tehdit olmaması" için debeleniyor
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Başka uçak mı yok sen ne kaybedersin onu düşün mesala ortadoguyu ortadoğudan çıkarılan bir abd
  Cevapla
 • nefes 7 ay önce Şikayet Et
  Ey Amerika duy sesimizi bizler Dünyaya hükümetmiş Osmanlı İmparatorluğunun torunlarıyız bizler ever Allah sizin gibi iki çapulcunun sesini yükselterek sizlerden korkmayı mı zan ediyorsunuz işte yanılıyorsunuz biz Türk milleti olarak Çanakkale de 7 devlete karşı koymuş bir milletin çocuklarıyız kimselerden korkmayız vatanımız için her zaman ölmeye hazırız cana can kana kan ya ölüm ya istiklal her şey vatan için.
  Cevapla
 • hsn 7 ay önce Şikayet Et
  Kurduğunuz tehditkar korku imparatorluğu eninde sonunda çökecek. İşte bu ilk adımı biz atıyoruz , elinizden geliyorsa durdurun.
  Cevapla
 • enver 7 ay önce Şikayet Et
  şunu anladık. şimdiye kadar ki süreçte NATO hep kuyumuzu kazmış. ülkemizin bekası söz konusu olunca NATO hopluyor. Yeni Zelandada ki katliamı, NATO nun tatbikatında Rahmetli GMK Atatürk ve sn Erdoğan'ın düşman kuvvetleri komutanı olarak yer verilmesi olayları ile Tarihte gösteriyor ki bu şeytanlar bizleri Anadolu'dan atmaya çalışıyorlar ve hiç durmayacaklar. Döviz gücü ile zaten kıyılarımızı parsel parsel alıyorlar; belki de gün gelecek benim vatandaşlarım burada yıllardır yaşıyorlar kendilerini yönetme hakları var bile diyecekler...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan: Bu haberi yapan gazeteci kayıp, ispat et ya da...
Akılalmaz dizi başladı: Osmanlı'nın vahşet dolu tarihini ifşa edeceğiz