O müezzin konuştu: Müslüman olmayanlar bile ağlayarak ayrılıyor

Bursa'daki tarihi Yeşil Cami'nin müezzini Recep Uyar, cami ve türbeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçileri, farklı makamlardaki vakit ezanlarını okuyarak hayran bırakıyor.

GİRİŞ 26.04.2019 11:09 GÜNCELLEME 26.04.2019 11:45
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Dünyanın ve Türkiye'nin pek çok yerinden Yeşil Cami'ye gelen ziyaretçiler, müezzin Uyar'ın okuduğu ezanı dinlemeden camiden ayrılmıyor. Uyar, ezanı vakitlerine göre farklı makamlarda okuyarak hem ziyaretçileri hem de cami cemaatini derinden etkiliyor.

 

 

Camiye gelen her dinden ziyaretçinin müezzin Recep Uyar'ın okuduğu ezanı hayranlıkla dinlediği görüntüler sosyal medyada da ilgi görüyor. Ziyaretçiler, Uyar'ı hem dinliyor hem de görüntülerini çekip sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. 

 

 

İzmit'te 20 yıl imam hatiplik yaptıktan sonra 2002'de Bursa'daki Yeşil Cami'ye müezzin olarak atanan Uyar, AA muhabirine, ezanın İslamiyet'in simgelerinden biri olduğunu söyledi.

Uyar, ezanın farklı makamlarda okunmasının Türkiye'ye has olduğunu belirterek diğer İslam ülkelerinde her vaktin aynı tonda okunduğunu dile getirdi. Yeşil Cami'nin yerli ve yabancı misafirlerin gelmesiyle ayrı bir anlam ifade ettiğini anlatan Uyar, "Bizim amacımız, Bursa'mıza, Türkiye'mize dışarıdan ve içeriden gelenlere, önce vatanımızı, milletimizi, İslam'ı, camimizi sevdirmek, olanca hoşgörümüzle onlara bildiklerimizi anlatarak memnun bir şekilde buradan uğurlamak." dedi. 

''MÜSLÜMAN OLMAYANLAR BİLE BURADAN AĞLAYARAK AYRILIYORLAR''

Uyar, Osmanlı'dan bugüne ezan ve Kur'an-ı Kerim'in güzel okunmasına önem verildiğini hatırlattı. Yeşil Cami'nin tarihçesini anlatırken Osmanlıdan bugüne taşınan geleneği yansıtmaya çalıştığını aktaran Uyar, şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığımız da ezana ve Kuran'a güzel okunması noktasında önem veriyor. Bizler de öğrendiğimiz kadarıyla, gücümüzün yettiği kadar özellikle yabancılara, Türkiye'de ezanların, her vakit ezanının 5 ayrı makamda okunduğunu ifade ediyoruz. Tabii onlarda böyle bir adet olmadığı için çok memnun kalıyorlar hatta Müslüman olmayanların bile buradan ağlayarak ayrıldığını gördüm. Diyanet İşleri Başkanlığımızın hizmet içi eğitim kursları var, ezan kursları var. Biz bunlara katılarak ezanın makamlarını öğreniyoruz. Türkiye'de özellikle selatin camilerinde, İstanbul'da makamlı okunuyor ezan. Saba, rast, hicaz, segah ve uşşak makamlarında okunuyor."

Uyar, özellikle camiye gelen yabancı turistlere ezanı sevdirmek için bu uygulamayı başlattıklarını kaydetti. 

ETİKETLER
Mülüsman
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Yavuzbey 7 ay önce Şikayet Et
  vay benim Receb hocama bak meşhur oldu maşaallah
  Cevapla
 • YUNUS 7 ay önce Şikayet Et
  Bursa da yaşayan olarak genel ezan okutulmalı değilmi Bursa mıza sadece yeşil cami değilde hertarafta duyacak şekilde niye okutulmuyor.
  Cevapla
 • fatih 7 ay önce Şikayet Et
  olması gereken de bu zaten. böyle okuyamayanlar aslında eleştirilmesi gerekir.
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  Güzel insan.
  Cevapla
 • DiRiLiŞ 7 ay önce Şikayet Et
  maşallah hocam sesine sağlık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BTK satışını yasakladı: Bu telefonları sakın almayın! Aralarında Xiaomi modeli de var
Jens Stoltenberg duyurdu: Türkiye de dahil, anlaşma yapıldı...