KPSS davasında ceza yağdı! Aralarında kritik isimler var

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerince 10 Temmuz 2010'daki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin beşinci davada 64 sanık, 6 yıl 3 ay ile 15 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen sürelerde hapse çarptırıldı.

KPSS davasında ceza yağdı! Aralarında kritik isimler var
KPSS davasında ceza yağdı! Aralarında kritik isimler var
GİRİŞ 02.05.2019 18:12 GÜNCELLEME 02.05.2019 19:04
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Sanıklardan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Muhammet Sait Gülen ile firari Adil Öksüz'ün akrabası Sahure Öksüz 6 yıl 3'er ay, gazeteci Mehmet Baransu'nun kardeşi Yalçın Baransu ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma karara bağlandı.

Buna göre, sanıklardan Emre Kazan ve Önder Kavakoğlu, "silahlı terör örgütü yöneticisi" olmak suçundan 12 yıl 6'şar ay, "kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık" suçundan 3 yıl 1 ay 15'er gün olmak üzere toplam 15 yıl 7 ay 15'er gün hapis cezasına çarptırılırken, sanıklardan Kazan hakkında yakalama kararı çıkarılması kararlaştırıldı.

Sanıklar Özcan Solmaz, Fatih Hayal ve gazeteci Mehmet Baransu'nun ağabeyi Yalçın Baransu "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 8 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme sanıklardan 27'sini "silahlı terör örgütü üyesi" olmak suçundan 6 yıl 3'er ay, "kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık" suçundan 3 yıl 1 ay 15'er gün olmak üzere toplam 9 yıl 4 ay 15'er gün hapis cezasına mahkum etti.

Dolandırıcılık suçundan mahkum olan sanıklar, kamuda çalıştıkları süre boyunca aldıkları maaşın iki katı kadar para cezasına da çarptırıldı.

FETÖ ELEBAŞI İLE ADİL ÖKSÜZ'ÜN AKRABALARI DA MAHKUM OLDU

Sanıklardan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Muhammet Sait Gülen ile örgütün darbe girişiminde rol aldığı belirlenen firari sivil imamı Adil Öksüz'ün akrabası Sahure Öksüz'ün de arasında bulunduğu 32 sanık ise "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yargılandığı başka bir davada "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan mahkum olan bir sanık hakkında bu suçtan açılan kamu davasının reddi, "kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından ise beraatı kararlaştırıldı.

Mahkeme, firari 22 sanık hakkındaki kamu davasının ise ayrılmasına karar verdi.

YORUMLAR 4
 • Qwert 5 ay önce Şikayet Et
  Bu sınav için yapılan masraflar bu hainlerden tahsil edilmeli.
  Cevapla
 • bergamali35 5 ay önce Şikayet Et
  benim gelecegim calinmis cezalara bak yetmez yetersiz
  Cevapla
 • 2010 5 ay önce Şikayet Et
  Tamam ceza yağmış, suçlular cezasını buluyor da ya o sene hakkı yenenler, atanmayı kıl payı kaçırıp hırsızlar yüzünden atanamayanlar, onlara ne olacak?
  Cevapla
 • yağız gökay 5 ay önce Şikayet Et
  sen bırak hapsi....o sorularla sınavı kazanıp başkalarının hakkını yiyenlere ne oldu yada ne olacak
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte İslam Ordusu üyesi 34 ülke ve savaş güçleri
PKK/PYD kiliseyi karargah olarak kullanmış... İşte o görüntüler