YTB'den Suriye'ye ziyaret

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Suriye’nin kuzeyinde terörden arındırılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerini ziyaret etti.

YTB'den Suriye'ye ziyaret
YTB'den Suriye'ye ziyaret
GİRİŞ 15.05.2019 16:33 GÜNCELLEME 15.05.2019 16:35
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Eren, YTB tarafından Çobanbey’de düzenlenen iftar programında bölge halkıyla bir araya geldi.

 

Eren ve beraberindeki heyet, Kilis’in karşısında Suriye topraklarında yer alan Azez, Bab ve Çobanbey bölgelerinde Milli Eğitim Bakanlığının çalışmalarını yerinde inceledi, yerel üniversiteleri ziyaret etti ve YTB tarafından Çobanbey’de Afrin operasyonunun ilk şehidi Musa Özalkan’ın vasiyeti üzerine yaptırılan kültür merkezindeki iftarda bölge halkıyla bir araya geldi.

Heyete ilgili Gaziantep ve Kilis vali yardımcıları eşlik etti. Bölge yerel meclis yöneticileri, Eren’e ziyaret nedeniyle plaket takdiminde bulundu.

 

 

 "Türkmen kardeşlerimizle ve diğer akraba topluluklarımızla bir araya gelmek istedik"

Abdullah Eren,  Suriye’de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile terörden temizlenen Cerablus, Çobanbey, Bab ve Afrin bölgelerini ziyaret ettiklerini söyledi.

Eren, "Türkiye’de Suriyelilerin yükseköğrenimine ilişkin çok ciddi bir sorumluluğu kurumumuz yerine getiriyor. Türkiye’de yükseköğrenim gören Suriyelilerin üniversite harçlarını karşılıyoruz. Yine burs verdiğimiz Suriyeli öğrenciler var. Bunun dışında Türkçe eğitimi aldırdığımız Suriyeli öğrenciler var. Suriyeli öğrencilerin gerek Türkiye içindeki kamplarda, gerek şehir merkezlerindeki eğitimlerine katkıda bulunuyoruz." dedi.

Terörden temizlenen bölgelerde yükseköğrenimin yapılabilmesi konusunda gözlem yapmanın yanı sıra Türkmenler ve diğer akraba topluluklarla bir araya gelmek istediklerinin altını çizen Eren, yetkililerle de bir araya geldiklerini anlattı.

Eren, Suriye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan bölgelerinde yerel yapıların güçlenmesiyle üniversitelerin de güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu toprakların sahibi olan Türkmen kardeşlerimiz başta olmak üzere diğer Suriyeli kardeşlerimizin, akraba topluluklarımızın moral motivasyonunu yükseltmek ve onlarla kültürel ve eğitim alanında iş birliğini artırmak için geldik. Yine yükseköğrenimdeki Suriyeli kardeşlerimizin bu bölge içerisinde eğitimlerine devam etmesi ve mezun olduklarında yaşamış oldukları bölgelerde hizmet etmelerinin sağlanması için imkanların araştırılması için buraya geldik." ifadesini kullandı.

YORUMLAR 2
  • Kursad 3 ay önce Şikayet Et
    Hulusi gocer hocamiz afrin bolegesini cok buyuk duzeltmisdir. Zehirlendigini soyluyolar pkk tarafindan. Luften arastirilsin gercekden buyuk bir ogretmendi hulusi gocer
    Cevapla
  • Kursad 3 ay önce Şikayet Et
    Afrin egitim kordinatoru Hulusi Gocer hayatini kaybetmisdir. Bu rahmetli hocamiz orda cocuklari 100 dolara kandiramassinlar die onlara sahip cikip egitime ve spora yonlendirdi. 3 coxugu kaldi hocamizin ov ogrencileri boynu bukuk kaldi. Herkesin sesi idi hocamiz. Ama hic kimse bunda. Bahsetmedi bile, hatta zehirlendigini bile soleyenler var. Hocamiz sehit olmusdur hakkin rahmetine yurumusdur ayin 9 da
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Pakistan'dan açıklama: 6 Hintli asker öldürüldü
HDP'den İYİ Parti ve CHP'ye açık çağrı: Ortak olalım