Soylu en büyük tehdidi açıkladı! 'Hiç olmadığı kadar...'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün "Türkiye ile ilgili ciddi bir tehditle uğraşıyoruz" demişti. Soylu, güvenlik güçlerinin en üst düzey alarmda olduğunu vurgulayarak "DEAŞ, Türkiye içerisinde son 2,5-3 yılda hiç olmadığı kadar hareketli" dedi.

GİRİŞ 19.05.2019 11:47 GÜNCELLEME 19.05.2019 12:25
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün katıldığı bir programda şu an açıklayamayacağını vurgulayarak "Türkiye ile ilgili ciddi bir tehditle uğraşıyoruz. Onun için herkes alarm vaziyetinde" demişti. Tehdidi açıklayan Soylu, "DEAŞ, Türkiye içerisinde son 2,5-3 yılda hiç olmadığı kadar hareketli. Bu konuda da bütün güvenlik birimlerimiz son derece üst düzey alarmda" dedi.

 

 

Süleyman Soylu, Haliç Kongre Merkezi'nde, Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi Başkanı Mykola Gnatovskyy ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Basına kapalı yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Soylu, heyetin 15 gündür Türkiye'de bulunduğunu, karakolları, nezarethaneleri ve buradaki işlemleri incelediğini, gözaltındaki kişilerle birebir görüşmeler yaptığını kaydetti.

 

 

"AÇIK YÜREKLİLİKLE BİZİMLE PAYLAŞTILAR"

Soylu, heyetin genel izlemelerini ortaya koyduğuna değinerek, şu bilgileri verdi:

"Bu, Avrupa çerçevesi içerisinde yapılıyor. Bizim de burada ahdimiz var. Bu açıdan nereden nereye geldiğimizi gözlemlediklerini ve birtakım değerlendirmelerini açık yüreklilikle bizimle paylaştılar. Bizler de aslında bu çizginin nasıl oluştuğunu, nelerle karşı karşıya kaldığımızı karşılıklı değerlendirme olarak ortaya koyduk. Zannediyorum sadece bizim alanımızla ilgili değil, bu sürecin tamamıyla ilgili bir rapor da oluşturacaklar. 2017'de bir kez daha bir araya gelmiştik. Bu, 2017'nin genel periyodunun bir izlemesi olarak değerlendirilebilir. Şimdi de Türkiye'den ayrılıyorlar, son görüşmelerini burada gerçekleştirdik." 

"GÜVENLİK BİRİMLERİMİZ ÜST DÜZEY ALARMDA"

''Dün katıldığınız bir televizyon programında Türkiye'ye yönelik bir tehditten bahsettiniz. Bu konuyla ilgili bir bilgi aktarımı olacak mı?'' sorusuna Soylu, şu yanıtı verdi:

''Bir taraftan PKK ile mücadele ediyoruz, ama şunu söylemek gerekir DEAŞ, Türkiye içerisinde son 2,5-3 yılda hiç olmadığı kadar hareketli. Bu konuda da bütün güvenlik birimlerimiz son derece üst düzey alarmda. Vatandaşımız bunu hissediyor hissetmiyor. Ama anlaşılıyor ki hem etraf coğrafyamızda hem de Türkiye'de DEAŞ bir hareketlilik içerisinde. Bütün istihbarat birimlerimiz ciddi bir şekilde çalışıyor. Bunu bizim özellikle şunu söylemek gerekir, güvenlik istikrarını zedeleyebilecek bir açık vermemeliyiz. Güvenlik istikrarını zedeleyebilecek bir açık verdiğimiz andan itibaren etraf coğrafyamızdaki terör örgütlerinin en iştahla gelebileceği ülkelerden bir tanesi Türkiye'dir. Açıkladıklarımız var, açıklayamadıklarımız var. Gerek istihbarat birimlerimiz gerekse güvenlik kuvvetlerimiz hakikaten çok ciddi operasyonlar gerçekleştiriyor. Hem terörle mücadelede ciddi operasyonlar gerçekleştiriyor hem de Türkiye'ye yönelebilecek bu tip tehditleri engellemede. Bir hareketlenmenin olduğunu, yaklaşık 1-1,5 aydır çok net bir şekilde, özellikle son dönemlerde görüyoruz.''  

BAĞDADİ'DEN TEHDİTVARİ GÖRÜNTÜ

DEAŞ yeni bir propaganda videosu daha yayınladı. Örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi'nin videosunda elinde "Türkiye Vilayeti" yazan bir dosya olması 'mesaj mı veriliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. 

 

YAZDIR
YORUMLAR 79
 • Karamanoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Peygamberimizin zamanında bile sahte peygamber çıkmış bu devirde sahte Müslümanlar çıkmaz mı istihbarat örgütlerin oyun olanı olmaz mı din.
  Cevapla
 • adil 4 ay önce Şikayet Et
  KONYA da merkezi bir yerde toplanıyorlar. biz bildiğimize göre Polis ve Mit te biliyor demektir. toplayın hepsini... niye bekliyorsunuz. hatta belediyede çalışan adamları var.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Abd artık sadece içimizdeki kurum ve kuruluşları ile yeteri başarı sağlayamadığından, topyekün harbe girecek sanırım. Bunun içinde sanırım seçim sonrası yine dolar kuru baskısı, patates soğan, suriye de pyd, ülke içinde pkk, daeş ve diğer kurum ve kuruluşları ile topyekün saldırıya geçecektir diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Cengiz 4 ay önce Şikayet Et
  ABD'nin teröristleri DAEŞ
  Cevapla
 • Zafer 4 ay önce Şikayet Et
  Abd, irana saldıracak. Bunu yaparken etrafında kendisini engelleyecek ülke istemiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rıza Kayaalp çakı gibi asker oldu
Şamil Tayyar Barış Yarkadaş'a fena patladı!