YSK'nın gerekçeli kararı ile ilgili son dakika gelişme!

İstanbul seçimlerinin iptalini görüşen YSK'nın toplantısı bitti. Gerekçeli kararın bugün açıklanmayacağı öğrenildi.

YSK'nın gerekçeli kararı ile ilgili son dakika gelişme!
YSK'nın gerekçeli kararı ile ilgili son dakika gelişme!
GİRİŞ 20.05.2019 16:49 GÜNCELLEME 20.05.2019 16:50
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin kararın yazımını tamamladığı ve karara muhalif olan üyelerin muhalefet şerhlerini yazmalarının ardından kararın kamuoyu ile paylaşılacağı, kararın 200 sayfanın üzerinde olduğu öğrenildi.

İstanbul seçimlerinin iptalini görüşen YSK'nın toplantısı bitti. Gerekçeli kararın bugün açıklanmayacağı belirtildi.

YSK, AK Parti ve MHP'nin olağanüstü itirazları çerçevesinde yapılan başvuruları değerlendirerek, 6 Mayıs'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi. Beş saati aşkın süren toplantıda oylamaya 11 kurul üyesi katıldı. YSK Başkanı Sadi Güven'in de arasında bulunduğu 4 üye karara ret oyu kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararı 4'e karşı 7 oyu ile alındı.

KISA KARAR 6 MAYIS'TA AÇIKLANMIŞTI

Kararda, "Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" denilmişti.

Kurul İstanbul kararına dair tartışmaların devam ettiği sürede henüz sonuca ilişkin gerekçeli kararını açıklamadı. Bugün kurulun toplanarak, gerekli tasnif ve imza işlemlerinin akabinde gerekçeli kararı kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

 

 

YORUMLAR 30
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  ysk nın gerekçesini herkes iyi biliyor.
  Cevapla
 • adalet 3 ay önce Şikayet Et
  YSK nın içi karışık, İmamoğluna mağduriyet sunuyor görüntüsü
  Cevapla
 • Akçaabatlı 3 ay önce Şikayet Et
  YSK İmamoğlu na oynuyor İmamoğlu mağdur edebiyatı yapması içinsüreçin uzaması lazım çünkü YSK içindeki fetö yapısının asıl amacı mağdur edebiyatt ile ucuz kahraman yaratıp 2023 başkanlık seçimlerinde İmamoğlu kahraman yapmak çok uyanık olmak lazım uyuyan kripto fetöcü ler devrede
  Cevapla
 • İskefiyeli 3 ay önce Şikayet Et
  Hocam anlattığınız dan hiç bir sonuç çıkaramadım
  Cevapla
 • metin 3 ay önce Şikayet Et
  Gerekçeli karar: Çok iyi çalışarak çok iyi çalmışlar.
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  delilleri Sende herhalde
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  200 sayfa bunun üzerine çok yorum yapılır. Ama gerçek gün gibi ortada.Halkın büyük çoğunluğunun oyunu alıp seçimi kazanamayacağını bilenler.Halkın büyük çoğunluğunun oyunu alan partinin yani Ak partinin oylarını çalmaya kara verdiler ve çaldılar. Sandık kurullarının kanuna uygun bir şekilde oluşturulmaması da oy hırsızlığının seçimden önce planlandığının kanıtı. İmamoğlu ile Yıldırım arasında oy farkının 13 bin'e düşmesi de ayrı bir kanıt.Çol kanıt var.Chp ve seçmeni hâlâ neden 4 pusuladan bir tanesi iptal ediliyor da diğerleri iptal edilmiyor desin dursun.
  Cevapla
 • İstanbullu 3 ay önce Şikayet Et
  Mustafa bu yazdıklarından sen bir şey anladınmı? ülkemiz bu hale neden geldi bi düşün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan önemli Suriye sinyali: O bölgeye kadar inebilirsek...
Dursun Gürlek: Türk aydını korkaktır