Türkiye, Venezuela'ya gönderiyor! Panama üzerinden gidecek...

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "İlk etapta Venezuela'ya Panama üzerinden 100 bin dolarlık ilaç sevkiyatı yapacağız. Şu an arkadaşlar bunun tedarik edilmesi için çalışıyorlar. Dolayısıyla en kısa zamanda bu sevkiyat yapılacak." dedi.

Türkiye, Venezuela'ya gönderiyor! Panama üzerinden gidecek...
Türkiye, Venezuela'ya gönderiyor! Panama üzerinden gidecek...
GİRİŞ 23.05.2019 08:07 GÜNCELLEME 23.05.2019 08:07
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

21. Amerikalararası Konferans için Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de bulunan Kınık, Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay'ın büyükelçilik rezidansında verdiği iftara katıldı.

 

 

Kerem Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Amerikalararası Konferansın, Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından her kıta bölgesinde 4 yılda bir yapıldığını belirterek, "Konferansa katılım gayet iyiydi. 35 farklı ülkeden 200'e yakın katılımcı vardı. Kuzey ve Güney Amerika ile Karayip Adalarındaki insani yardım, afet, göç ve fakirlik gibi meseleler gündeme getirildi. Konferansta hem Türk Kızılayı olarak bir delegasyonumuz vardı hem de ben Avrupa ve Orta Asya Bölge Başkanı sıfatımla buradaydım." diye konuştu.

Türk Kızılayı'nın Amerika bölgesinde çalıştığına dikkati çeken Kınık, "Özellikle afet dönemlerinde biz aşağı yukarı bütün bölgelerde çalışıyoruz. Haiti'de, Meksika'da, volkan patlaması sonrası Guatemala'da çalıştık. Şu an Ramazan münasebetiyle arkadaşlarımız Surinam'dalar. Orada gıda dağıtımı yapıyorlar, yetimler için iftar verdiler. Hatta kara ulaşımı olmayan yerlere denizden ulaşım sağlıyorlar." sözlerini sarfetti.

 

 

"VENEZUELA'YA 100 BİN DOLARLIK İLAÇ SEVKİYATI YAPACAĞIZ"

Kınık, Venezuela'daki gerilimin ülkeye tıbbi ve insani yardımın girişine engel olduğunu belirterek, "Venezuela Kızılhaç Başkanı, Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonumuzun Amerika Direktörüyle bir görüşme yaptık. İlk etapta Venezuela'ya Panama üzerinden 100 bin dolarlık ilaç sevkiyatı yapacağız. Şu an arkadaşlar bunun tedarik edilmesi için çalışıyorlar. Dolayısıyla en kısa zamanda bu sevkiyat yapılacak. İlerleyen süreçte Venezuela'ya yönelik insani yardım koridorları açılırsa ki Venezuela'da bu anlamda hem hükümet hem de muhalefetle görüşmeler yapıldı, dolayısıyla yardımlar bu anlamda oraya ulaşmış olacak." dedi.

Kolombiya'da da birçok ihtiyaç sahibi olduğunu söyleyen Kınık, "Kolombiya'daki iç savaş ve barış süreci noktasında da ciddi bir insani ihtiyaç söz konusu. 6 milyon kişi insani yardıma muhtaç. 1.9 milyon insan da Venezuela'dan Kolombiya'ya gelmiş ve yardıma muhtaç durumdalar. Bizim Türkiye'deki afet ve mültecilik konusundaki tecrübelerimizden istifade etmek istiyorlar. İki ülkeyle bir iş birliği anlaşması imzalayarak devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
abd
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • samimi 8 ay önce Şikayet Et
  Cok güzel olur venezuela halkini ve baskanini destekliyoruz seviyoruz.
  Cevapla
 • Erdalos 8 ay önce Şikayet Et
  Hala dolar diyorlar yav
  Cevapla
 • Bersan 8 ay önce Şikayet Et
  Elcilerin cogu tc vatandasina dusmandir. Selam bile vermezler almazlar. Gidin gorun istisnalari bilmem
  Cevapla
 • Ozgur ata 8 ay önce Şikayet Et
  Can ve mal guvenligimize guvence verseler gidip yatirim bile yapilir orda. Dogal kaynaklari zengin bir ulke
  Cevapla
 • Tuzla 8 ay önce Şikayet Et
  Küba ilaç sanayii gelişmiş ve çok ucuz nakliye parasına Küba dan alıp venezuela ya verelim iki tarafada faydalı olur
  Cevapla
 • Kubanin 8 ay önce Şikayet Et
  Kubanin kendisi ac ne i l acı ne yemeği. Hepsi solcu propagandası.
  Cevapla
 • hackan 8 ay önce Şikayet Et
  Urettigimizi satarsak veya direk olarak Turkiyeden giderse hem reklam olur hem de guclu gozukuruz. Rusya da kendi gonderdi. Kubadan almadi.
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  kendi yaptığımı satsak ve biz kazansak daha iyi olmaz mı??
  Cevapla
 • Pendik 8 ay önce Şikayet Et
  Yalan ya, yok öyle bir şey. Solcu basının şişirmeleri, hiçbirine inanmıyorum. Neymiş de Küba kanseri iyileştirmede 50 yıl ilerdeymiş. He he öyledir kesin. Hepimiz oraya gidelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Herkes bu videoyu paylaşıyor! Başkan Erdoğan'dan tarihi Kudüs açıklaması
Sözde Orta Doğu Barış Planı'na Türkiye'den peş peşe tepkiler